Нямам време, или...

  • 2 291
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 423
В Угърчин, като каже човек, че няма време,
никой не контрира с "Айде, бе, малко време
все някак ще намериш за мен, ако искаш".

Как отказвате, като не искате да се срещнете
с някого или да идете на някакво събиране?
Казвате, че нямате време ли?
Или измисляте други причини?
Как отказвате?

# 1
  • France
  • Мнения: 726
Ако получа покана от близък човек казвам истината. За останалите имам оправдание- детето и семейството, лични ангажименти.

# 2
  • Мнения: 1 666
В момента имам универсално оправдание - няма на кой да оставя детето.
А преди или измислях друг ангажимент или направо отказвах.

# 3
  • София
  • Мнения: 392
С времето се научих да казвам ясно и недвусмислено: НЕ!
Пробваш по уклончивия начин ( примерно: не мога - имам си причини от личен характер) и ако не те разберат казваш НЕ! + кратко обяснение за причината (ако обекта заслужава да я знае).

# 4
  • Мнения: 3 423
Знаеш ли, като дойдох в Германия,
се оправдавах, че не мога. Хората
веднага загрижено запитваха, дали
съм добре, какви проблеми имам, с
какво могат да ми помогнат. Научих,
че "не мога" не е оправдание. Но пък
като кажа "нямам време", кимат "ок"
и никой не дълбае повече. Времето
го уважават хората. Не мога е сигнал,
че имаш някакъв проблем за разрешаване.

# 5
  • София
  • Мнения: 392
Знаеш ли, като дойдох в Германия,
се оправдавах, че не мога. Хората
веднага загрижено запитваха, дали
съм добре, какви проблеми имам, с
какво могат да ми помогнат. Научих,
че "не мога" не е оправдание. Но пък
като кажа "нямам време", кимат "ок"
и никой не дълбае повече. Времето
го уважават хората. Не мога е сигнал,
че имаш някакъв проблем за разрешаване.
Разбира се че имаш проблем - проблемът ти е, че не искаш да ходиш там => поне това разбрах че питаш.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 271
На мен отговорът "Не мога" ми звучи по-скоро леко надменно. (това за Бг, иначе  не знам) В смисъл, че все едно можеш, ама предпочиташ да направиш нещо друго.
Нямам време наистина е по-подходящият отговор, ако не искаш да обидиш някого.
Иначе аз си измислям разни глупости, за да не се налага да обяснявам защо не мога, или защо нямам време.
По принцип, като поканя някого и той ми откаже, спирам да дълбая - щом отказва, значи не иска, не може, или нещо от този род - все неща, които нямат значение, щом няма да дойде.

# 7
  • Мнения: 677
Много е просто- в БГ времето няма стойност, хората дори не знаят колко струва работният им час..Времето е разтегливо понятие, мдаа..

# 8
  • Мнения: 2 792
 Интересно, аз никога не използвам изразът "Нямам време".
  Като не ми се ходи някъде, казвам, че не ми се ходи или конкретната причина, ако имам конкретна причина.

# 9
  • Мнения: 2 229
Най-мразя да ми казват "нямам време". #Cussing out В 99% от случаите ЗНАМ, че отсрещната страна ИМА време. Много тъпо извинение е. Crossing Arms Предпочитам да ми кажат в прав текст, че не им се идва или си имат друга работа, ако ще да ме излъжат.
Дори признавам повече "мързи ме", не се дразня изобщо да ми го кажат.
И съм съгласна, че ако искаш, все ще намериш време. В много малко случаи, наистина, нямаш никакво...

# 10
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Детето използвам  Laughing

# 11
  • Мнения: 157
Ако е някой човек с когото не искам да се виждам му казвам хайде да се видим от другата седмица , и така до следващия път.Никога не отказвам директно.А за събиране си намирам някакво извинение.

# 12
  • София
  • Мнения: 8 348
Последният път ме каниха на кино /вчера/ и казах, че неща, щото е тъп филма. А обикновенно казвам, че ме мързи или, че не ми се ходи. Само на един комшия, който упорито ме сваля, казвам, че нямам време. Та сега е решил да излизаме след 12.00 ч. Тогава пък ми се спи.
А му се оправдавам така, щото като му казах, че не ме радва, той рече че съм била предубедена и той на срещата щял да ме разпредубеди. Мъже....

Пак пиша глупости

# 13
  • Мнения: 24 467
Ами най- често аз наистина нямам време- две хлапета /бебе и първокласник/, работа, домакинство. За почти нищо извън това нямам време. Намирам само ако много ми се иска нещо друго или ще ми бъде изключително от полза. Това е истината.
Иначе когато наистина разполагах с мно-о-о-го време и не ми се посещаваше накие събитие си казвах истината. Когато не ми се срещаше определена личност си измислях ангажимент да не се обиди нещо /личността, де/.

# 14
  • Sofia, BG
  • Мнения: 394
Ако са ми по-близки минавам с 'мързи ме' което в повечето случаи си е самата истина. Иначе голямата ми заетост в работата ми е добро оправдание за нежелани срещи и събирания  Twisted Evil Най-много мразя някой като ме среще и ме пита 'ти защо не се обаждаш толкова време?' ... Shocked ми като искаш да ме чуеш, обади се ти (е, това си го казвам наум) и аз започвам да се оправдавам като ученичка  Tired

Общи условия

Активация на акаунт