По-комплексирани ли са българите в сравнение с други нации?

  • 3 288
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 539
Имам наблюдения, че ние всъщност сме една твърде комплексирана нация. Стремим се да се следваме определени модели на поведение, да поддържаме определен външен вид на всяка цена, и всеки, който се отклонява от нормата, бива низвергнат. Повечето неща се правят с мотива "какво ще кажат хората", колкото и да се заблуждаваме, че го правим заради самите себе си.
Който е по-дебел, по-космат, по-непривлекателен, по-беден, по-глупав, моментално бива сложен в една друга категория, на която гледаме с презрение и от която се разграничаваме. Например така, познато ли ви е:

Цитат на: ССФ
О, ужас, ще повърна  Sick Sick Sick  #Crazy #Crazy

В същото време съм виждала, да речем, семейство немски туристи, дето общото им тегло сигурно е 1 тон, обаче никой от тях не изглежда притеснен или комплексиран от външния си вид. Напротив, носят си късите шорти и не им пука, а българските продавачки се хилят зад гърба им и ги сочат с пръст...

Е, какво мислите ВИЕ по тези въпроси? Комплексари ли сме и защо?

# 1
  • Мнения: 2 550
Комплексирани сем.
И не сме виновни ние за това, възпитанието ни е такова...т.е. родителите ни са живяли на принципа "какво ще кажат хората", сега и ние го правим... Ние приемаме различното...не само дебели, космати, грозни и т.н., не приемаме дори болните.
Обаче не правим нищо за да си променим манталитета...  Rolling Eyes

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Едно време в университета имах колега, който беше развил точно тая тема- за комплексираната ни нация. Не помня много, освен че беше набутал, разбира се, турското робство като една от причините, но определено има истина в това, че сме сравнително комплексиран народ.
Ако си намеря лекциите по етнопсихология (оф, днес само на следване ме избива тематично), ще погледна, имахме теми специално за комплексите на българина. (Бай Ганьо, българският гларус и т.н.)

# 3
  • в Низината
  • Мнения: 705
Комплексирани са голяма част от българите. Заради ниските си заплати, външния си вид и всичко произтичащо от това. Смятам, че възпитанието им ги е направило такива - с пораженческо мислене. Аз обаче не съм към тази категория хора.

# 4
  • Мнения: 2 891
daffodil, аз също щях да представя османското "присъствие" като една добра причина, а пък периодът след Освобождението, като основна. "Криво разбраната цивилизация" на Добри Войников е пример за това.

# 5
  • Мнения: 1 072
Комплексирани сме. Не сме достатъчно простовати, нито достатъчно усложнени за да сме безгрижни.  Rolling Eyes

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Ами да, то и комунизмът допринесе....
А това "какво ще кажат хората" е много характерно за нас, може би сме общество от по-патрирархален тип, до пари ли е, до стандарт ли, до примитивизъм ли ( няма да давам пак за пример теми за уроки и магии  Laughing )

# 7
  • Мнения: 11 747
Да,комплексирани сме.Мисля,че до някъде се дължи на това,че живеем затворено,на тясно във всеки смисъл на думата.

# 8
  • Мнения: 2 891
Вижте, как са строени къщите на село. Високи зидове, та никой да не види какво става в двора ти, докато в други части на Европа, отпред има малки дворчета с цветни градинки и ниски огради.

# 9
  • Мнения: 5 539
За 45-те години живот в социалистическо общество съм по-съгласна, но турското робство... Още 500 години ли ще се оправдаваме с него?
Ниските заплати също са относително нещо. Много от нас вече имат сравнително нормални доходи, но комплексите остават. Остава нуждата да се доказваш и показваш /да демонстрираш статут в обществото, чрез престижно облекло, кола, жилище и т.н./
А в същото време пак ще ви върна на любимите ми немски туристи. Някои идват на Слънчев бряг с помощите си за безработица, като седнат на заведение си поръчват за трима 1 бира с три чашки, обаче пак не изглеждат комплексирани Rolling Eyes

Къде бъркаме?
Дали наистина не сме достатъчно прости или достатъчно "сложни"?

# 10
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Само да вмъкна нещо, почти по темата, вчера го чух от познат, истинска случка, въпреки че звучи като виц.
Някъде в Южна Америка, наш сънародник влиза в магазин за техника (май беше)
Продавачката: "Can I help you?"
Той: "No. I'm Bugarian"  

# 11
  • Мнения: 4 916
Аз май съм единствената, според която българите не са комплексирани.

# 12
  • Мнения: 2 891
Само да вмъкна нещо, почти по темата, вчера го чух от познат, истинска случка, въпреки че звучи като виц.
Някъде в Южна Америка, наш сънародник влиза в магазин за техника (май беше)
Продавачката: "Can I help you?"
Той: "No. I'm Bugarian" 

 newsm65  Тва е, майсторчЕта и техничари сме си  Mr. Green

# 13
  • Мнения: 2 309
И аз мисля, че сме много комплексирана нация, най-вече вина има комунизма / в смисъл всички трябва да сме равни и еднакви, а ако някой не е пребиите го с камъни/, имаме ниско самочувствие на непълноценна нация / вечно света е против нас, вечно някой дуг взима златния медал/, както и факта, че много малко хора пътуват по света и за тях всичко започва и свършва с блока и квартала им и как съседката си е простряла прането, кой каква заплата има и пр.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Ами, майсторчета, аз го разбирам по съвсем друг начин : положението е безнадеждно, българин съм, не можете да ми помогнете  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт