адски зъбобол - какво може да направи зъболекаря

  • 10 391
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 121
Имам нужда от информация как се процедира при зъбобол.
Историята на зъбобола ми е следната: преди 3-4 седмици ме заболя преден зъб. Беше ужасно чувствителен на студено. Отидох веднага на зъболекар, направи ми снимка. Каза, че понеже имам голяма пломба, която е близо до нерва-трябвало да се извади нерва. Попитах я дали няма алтернативи, тъй като знам , че тук в немско много обичат да вадят нерви и зъби, без да ти предлагат алтернативно лечение. Е, даде ми да пия Ибупрофен.  Пих го 3 дена и болката премина до този уикенд. Вчера отидох по спешност при колежката на зъболекарката ми. И тя в началото каза-вадене на нерв. Започнах пак да обяснявам, че е преден зъб, искам да опитам всичко възможно. Вече имах опит с един друг зъб, на който след като му сложих лекарство и се оправи. Каза, че нямало смисъл да се слага лекарство - щяла да ми бия една противовъзпалителна инжекция, но здравната каса не я поемала и трябвало да си я платя. ОК. Тя се оказа и не скъпа. Проблема е, че вчера след като ми премина упойката пак ме заболя зъба и трябваше пак ибупрофен да пия, за да мога да заспя. Днес също имам от време на време зъбобол. Ако и утре продължи ще ходя пак по спешност при нея. Та да стигна до същината на постинг-а си - ако тая инжекция не помогне, има ли други алтернативи? Още веднъж същата или да се отвори зъба и да се сложи лекарство... Искам да съм подготвена, когато отида пак при зъболекарката.

# 1
  • София
  • Мнения: 3 610
Зависи и от характера на болката,но ако е пулпит няма как да се разминеш без вадене на нерв,ако е само кариес тогава има смисъл да се лекува,но щом не са ти предложили този вариянт едва ли ще го приложат Thinking

# 2
  • Мнения: 121
Те и лекарството, което ми инжектираха не ми го предложиха, а трябваше с ченгели да им тегля думите и идеите от устата. Зъболекарката ми каза най-накрая, че не е практика да се лекува зъб, защото здравната каса не го поемала и по тази причина хората сами предпочитали директно да се извади нерва...
Имах много лош опит с един друг лекар, който твърдеше, че освен операция, нищо друго нямало да оправи един друг зъб. На въпроса ми, не може ли да се сложи лекарство, ме погледна злобно и ме попита, как съм си го представяла това... а зъболекарят ми в бг го излекува. След 3 седмици се прибирам в бг и искам и там да го видят, но трябва да закрепя някак си положението до тогава Simple Smile слава богу сега болката спря. Дано върви към подобрение все пак...
А пулпита как се диагностоцира?

# 3
  • Мнения: 2 673
аз не знам да има алтернатива освен поставяне на арсен и умъртвяване на зъба, особено кариозната маса ако е стигнала до пулпната камера.. newsm78

# 4
  • Мнения: 1 404
Ако е пулпит,има два вариянта-1.да се извади нерва и да се обтурира така-по-сигурно и консервативно лечение е.
2.Да се проведе т.н билогично лечение-изчиства се кариозната маса,прави се директно пулпно покритие ако има улцера и после обтурация.При този вариянт съществува риск болката да продължи и пак да се стигне до кореново лечение
Всичко това обаче трябва да прецени зъболекаря,ти просто кажи,че можеш да си платиш и да не се ограничава до това,което поема касата,а да ти обясни и алтернативи.
П.С-това с ибупрофена ми звучи малко като напъждане на неприятен пациент,ако искаш помисли за смяна на зъболекаря.
Късмет!

# 5
  • Мнения: 121
Bili, благодаря ти много за професионалното мнение! А т.н. биологично лечение дълго ли продължава? Нищо не ми казаха за тази опция.
 ooooh! явно има грешка в комуникацията ми с тукашните зъболекари. Но не знам къде  Thinking В бг никога не съм имала проблеми. Винаги зъболекарите са ми обяснявали какви възможности има и съм свикнала на това отношение. Аз просто питам за възможностите за алтернативно лечение. Толкова ли е грешно да искаш да си спасиш пулпа-та?! Още повече, че става дума за преден зъб.
Това ще да е втори зъболекар, който се налагам да сменям. След като първият в очите ме излъга, че за един зъб друга алтернатива освен оперативната намеса нямало, а зъболекарят ми в бг се облещи, като му го казах и оправи зъба с лекарства.

# 6
  • Мнения: 1 404
Биологичното лечение е да се покрие мястото на открития нерв с подходящ препарат и после стандартното-подложка и обтурация,правят се контролни прегледи-отначало на 3м,после 6,1 год и ако всичко е о.к,така си остава.Това са съвременни тенденции,в България не всички зъболекари ги възприемат,явно и в Германия има консервативни настроения.Нищо лошо,че искаш алтернативи,още повече за преден зъб.Просто потърси подходящ специалист Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 896
Моля, бихте ли обяснили, какви са последствията, като се извади нерва? Ако кариеса е стигнал до него може ли да се излекува и ако да, как става това?
Благодаря  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт