Детска градина и работа - питане!

  • 610
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Питам от името на мама. Има ли някъде в кодекса на труда, възможност сутрин да се закъснява за работа, когато детето се води на детска градина. Интересува ме - законово да е описано.
Благодаря предварително.

# 1
# 2
  • Мнения: 5 622
Няма, но има детски градини, които отварят рано  Wink

# 3
  • София
  • Мнения: 1 158
Конкретен законов текст именно в този смисъл в КТ не откривам, но няма и забрана-кодекса говори за продължителност на работното време, като разпределението му се установява в правилника за вътрешния трудов ред, допуска се установяване на работно време с променливи граници и т.н.  Ако не си на фиксирано работно време като начало и час например от 9 до 17.30, записано да кажем в правилник за вътрешния трудов ред, устройствен правилник, трудов договор или друг документ без възможност за отклонение, няма проблем и ако работодателя ти разреши въз основана твоя молба - щом си уплътняваш 8 часовия работен ден. Според мен уредбата в КТ допуска определяне по преценка на работодателя и съответно договаряне на граници на работното време между страните. Аз работя в администрация, в която на мои колежки е разрешено въз основа на подадена от тях молба и поставена резолюция върху нея от работодателя именно по причина-водене на дете на детска градина- работният ден им ден вместо от 9 да започва в 8/8.30 и да приключва в 16.30/17 часа....След като работодателят е съгласен и разреши, естеството на работата го позволява и уплътняваш 8 часа по КТ не виждам проблем. Въпрос на добра воля и разбиране от работодателя.   

# 4
  • Мнения: 5
Благодаря на всички Praynig особенно на Бора!?!

Общи условия

Активация на акаунт