Дъщеря ми не е щастлива в яслата

  • 2 261
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 753
Много ми е мъчно за нея и се чувствам виновна. Ходи на ясла от септември миналата година. Отминаха периодите на рев при влизане, но сега мъжа ми като я води всяка сутрин е изключително нещастна. До последно се надява, че няма да я заведем "там, при лелите... последва плюене в посока на вратата" Като влезне вътре е с вид на примирена от гадорията, от това, че ние я водим там, от това, че трябва да изтърпи още един ден там. Сутринта лелята я извика "Ани, ела да те видя", Ани мина покрай нея, изгледа я с отвращение и седна на столчето до стената. Изглеждаше изключително нещастна и... точно примирена със съдбата си. И така е всяка сутрин - като влиза вътре скланя главичка, сяда на столчето и гледа лошо.
Много ми е мъчно за нея. Не знам дали някога ще започне да харесва да ходи на градина. Аз като малка много се кефех на градината, но свекърва ми ми е разказвала, че винаги е мразела градината. Не искам детето ми да се чувства нещастно и да го карам да се примирява с лошите неща, които му се случват. Дори съм склонна ако и догодина го кара по същия начин въобще да я спра от градината. Искам да е щастлива, не ме интересува друго. Болестите ги минаваме някак, дори това не ме притеснява чак толкова.
Споделете опит моля ви! Кажете как са били вашите малчугани. Имали ли са такива периоди и преминали ли са?

# 1
  • София
  • Мнения: 7 097
Да не се държи само пред вас така... newsm78 Питала ли си какво е положението през останалото време?

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Много неприятно Confused
Аз направих разлика между ходене на ясла и ходене на градина. На първата след ужасно тежката адаптация свикна и ходеше - но не страдаше грам в дните, в които не ходеше. На градина свикна за три дена и ходи с огромно желание, с ентусиазъм, щастлива е там...
Ако имаш избор да не ходи на ясла - направи го.

# 3
  • Мнения: 6 029
пробвай да смениш яслата.... може пък в друга да се чувства добре. има ли някаква причнина да се държи така?

# 4
  • Мнения: 1 753
Доколкото знам вътре се държи нормално. Нормалното й поведение си е чисто нейно по отношение на децата около нея. Тя много си подбира децата с които играе. В повечето случаи наблюдава играта на децата и е много предпазлива. Накрая си избира най-кротичките от всички и с тях нещо си бръмчат с кукли, колички и т.н. По същия начин е в яслата - подбрала си е някакви дечица с които контактува. Най-странното е, че приятелче й е едно от най-щурите момченца, което според нея я защитава и само нея не бие  Laughing Следобяд като я взимаме е в добро настроение, но като ни види на вратата тича и страшно се кефи, че се маха от там.
Винаги когато сме цялото семейство през уикендите тя е супер щастлива - то си й личи от всякъде. Когато е болна се радва, че остава в къщи с детегледачката. Радва се на всичко останало, но не и на яслата. То като се замисля там няма на какво много да се радва - нито ги извеждат на разходки, нито им предлагат някакви интересни занимания... една от лелите им е... не знам как да я нарека - гъска  Close... така че дори не мога да й кажа, че там е хубаво и че лелите я обичат, защото това не е вярно.
Бу, имам възможност да я оставя в къщи, но не знам дали да го направя, защото двете със София като се застоят повече време заедно започват много яко да се карат за какво ли не, реват, скубят се и детегледачката става луда. Решила съм да я водя и от есента като тръгне на градина ще я наблюдавам да видя как се чувства. Тогава ще решавам какво ще правя. Все пак градината си е друга история - там има песни, приказки, рисуват, разхождат децата... Надявам се да й харесва повече. Просто ми е интересно дали това озлобление от яслата преминава и в градината. Много се надявам да не е така.  Sad Много ми е мъчно за детенцето ми.  Sad

# 5
  • Мнения: 967
Като говориш с детето то какво казва? Аз редовно питам Дими как е в яслта, с кого си играе, добри ли са лелите и т.н. прости въпроси, на които детето да може да отговори и от които ти да разбереш евентуално какво я тревожи. Може и всчко да е ОК, да няма на пръв погледтрвожни неща, но детето просто трудно да приема институциите - има дечица по-големи индивидуалисти и се депресират от масовките. Ако е така просто детето ти не е за ясла. опитай се да я запишеш на полудневна забавачка към някое читалище. Там децата са само до обяд и имат много интересни занимания. познавам дете, което така и не свикна да ходи на градина, но взабавачката се чувства добре.

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Ал - защо не я пробваш в полудневните занимални към читалищата? До обяд там, да се наиграе, после да я взима гледачката? Така хем има контакт с деца и адекватни занимания, хем вероятно ще е по-щастлива да се прибира по обяд вкъщи.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 097
По това, което описваш, може би не е толкова нещастна, след като я оставите и си отидете...

И аз мисля, че в градината ще се чувства много по-добре, пък и то не остава много време до тогава, като гледам възрастта на детето...

# 8
  • Мнения: 1 753
Нели, тя въобще не желае да говори за яслата, когато сме с нея. Просто се опитва да го изтрие от съзнанието си. Много я питам, непрекъснато я провокирам нещо да ми каже. НИЩО, нищичко не казва. Само нещо за Пепи (нейното приятелче) евентуално да спомене, че са си играли. Иначе "лелите са лоши, децата са лоши и всички там са лоши"  Confused Просто явно й е супер тъпо там. Когато сме заедно обикновено програмата ни е доста натоварена и интензивна. Ходим по Банкя, Витоша, разходки по цял ден, зоопарка, гости при баби и дядовци...
Даже онзи ден като я разпитвах кои лели са били там и тя се позамисли ми каза "Мамо, то там няма лели. Там има само баби"  Laughing  Laughing  Laughing Ми те верно на възрастта на бабите ни...  Confused

# 9
  • Мнения: 6 029
между другото и моята щерка на моменти ми се тръшка, че всички деца са лоши, че я дразнят, че я бият Shocked но си измисля... според мен. за да не ходи. "писна ми от тая тъпа детска, искам на у-ще". а с баща й като се опитваме да обясним, че неприятни деца има навсякъде ни казва, че това са глупости...

# 10
  • Мнения: 1 753
Идеята за читалищата е много добра! Непременно ще проуча нещата още тази седмица. Благодаря за това!  Hug

А иначе наистина остава още малко от яслата - до края на юни. Евентуално ако може до тогава да ходи в тези занимални, за които споменахте... ще видим...  Thinking След това свекърва ми ще я гледа, те двете много добре се забавляват, така че ще има период от два месеца, в които малко ще се отърси от тези неприятни моменти. От септември - ще я пробвам на градина да видим как ще е.  Confused

# 11
  • Мнения: 2 757
Може да не харесва въпросната лелка. Моят син така не харесва една от неговата стая и реве и не ще да я погледне. Изкарваме го в коридора или другите стаи и се надяваме да се появи друга лелка от другите стаи, която той харесва. Ако има такава, както се е вкопчил в нас и реве, на секундата като я види се усмихва и хуква към нея и дига ръце да го вземе и после гледка щастливо. Има афинитет към дебели лелки  Joy

# 12
  • Мнения: 784
На една моя близка детето много се беше травмирало от някакво друго момченце, дето било много лошо и заради него беше намразил детската градина. Родителите му смениха градината и синът им беше много щастлив на новото място ..... Мисля, че не трябва да се пренебрегват чувствата и желанията на децата в тази насока, дори да не ни става ясно какво точно ги тормози ...

# 13
  • Мнения: 1 753
Аз също мисля, че не трябва да се пренебрегват чувствата на децата. Даже според мен те са особено важни имайки предвид, че сега им се формира и мислене и психика и всичко. Не искам да се травмира детето. Аз не съм рабзрала до сега някой да я е тормозил, тя много умее да си подбира приятелчетата и ако някой тръгне нещо да я тормози веднага го игнорира и просто спира да контактува н това дете. А пък и лелките като ги питам, до сега не е имало конфликти или проблеми с други деца.

Като си мисля... просто е много малко детецнето ми, то си е още бебе. Едно голямо бебе. Аз като гледам София и си мисля, че Ани е голяма, ама не е така. Разликата им е 1 година, а миналата година Ани ми се струваше много по-голяма отколкото сега София. Просто гледаш от различен ъгъл вече. Даже не знам София също я мисля за ясли от септември, струва ми се толкова мъничка  ooooh! А миналата година за Ани си мислех, че е съвсем готова за ясли...  Confused

# 14
  • Мнения: 2 722
Ал, без да държа да съм права си мисля, че на детето му е много по-интересно у дома с теб. Забелязвам тенденцията деца на родители, които много си играят с тях и им създават голямо разнообразие у дома да не изпитват удоволствие от яслата. Не държа да съм права на 100%, но като цяло наблюденията ми показват че има много логика в това което пиша.
В никакъв случай не искам да кажа че децата които се чувстват добре в яслата са игнорирани от родителите у дома - просто в яслата няма много забавления, а някои малчугани имат необходимост от голямо разнообразие.
Може би случая при вас е такъв  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт