За какъв период са ви изплатени болничните?

  • 869
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 52
Как се разбира за какъв период са преведени болничните? На мен например ми преведоха веднъж около 800 лв и втори път около 400. Първият път помислих, че сумата е за първите 45 дни болнични, но в такъв случай за какъв период са другите 400 лв.? 

# 1
  • Мнения: 9 050
По принцип болничните се изплащат месец за месец. Но тъй като първото плащане се забавя обикновено, то може да съвпадне с второто и така да получиш две плащания едновременно. Вероятно първата сума е за 45-те дни, а втората е до края на месеца, в който си родила.

# 2
  • Мнения: 174
Болничните се изплащат за времето на болничния не месец за месец,зависи на каква заплата те осигуряват но може би е за 45 дни

# 3
  • Мнения: 9 050
Болничните се изплащат за времето на болничния не месец за месец,зависи на каква заплата те осигуряват но може би е за 45 дни

Това абсолютно не е вярно. Болничните се изплащат месец за месец!

И ще обясня защо е така. За да се изплати болничния на лицето трабва: работодателят да е изплатил заплатите за съответния месец, платил осигуровките и подал данните от декларация 1. В НОИ първо проверяват дали по декларация 1 служителят има отбелязани съответните дни като дни в болничен и едва тогава изплащат обезщетението. Съответно ако имаме един болничен от например 25.04 до 07.06 това са 45 дни. Този болничен ще се изплати на 3 пъти, а не наведнъж. Този болничен ще се представи в НОИ след изплащане на заплатите за месец Април, но оттам нататък НОИ всеки месец ще изплаща дължимото. В 30 дневен срок трябва да изплатят дължимото за Април. След това, тъй като е продължителен болничен, преводите за Май и Юни се правят с първите плащания за съответните месеци съответно в първите седмици на Юни и Юли. Затова е възможно да се получи това, за което съм споменала. Ако болничния се представи в НОИ в началото на Май. Срокът за изплащането на обезщетение за Април е до началото на Юни. Също в началото на Юни следва да се изплати и обезщетението за Май. Така че е възможно двата превода да съвпаднат.

Последна редакция: сб, 05 май 2007, 23:07 от ZinaSt

# 4
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Извини ме, че ти ползвам темата,но да попитам. Щом срока е 30 дена, защо още нямам превод за болничния след раждането , считан от 10.03.? Вече е месец май. Иначе до сега си получавах на 3 пъти както си обяснила пари по болничния 45 дни преди раждането. Говорих с работодателя, всички болнични са внесени навреме?

# 5
  • Мнения: 498
Нои е скапана институция.Аз чакам болничен от 05.02 В общината когато си подавах документи за детските ми казаха че на НОИ не им достигат около 30% от бюджета да изплатят болничните.Дали е вярно незнам но е факт че още за февруари чакам парички.... #Cussing out

# 6
  • Мнения: 9 050
Извини ме, че ти ползвам темата,но да попитам. Щом срока е 30 дена, защо още нямам превод за болничния след раждането , считан от 10.03.? Вече е месец май. Иначе до сега си получавах на 3 пъти както си обяснила пари по болничния 45 дни преди раждането. Говорих с работодателя, всички болнични са внесени навреме?

Ако болничния е от 10.03, той най-вероятно е предаден в НОИ в началото на Април ( когато се изплащат заплатите за Март ). 30 дни се броят от предаването на болничния, а не от датата на която е започнал този болничен.

# 7
  • Мнения: 9 050
Нои е скапана институция.Аз чакам болничен от 05.02 В общината когато си подавах документи за детските ми казаха че на НОИ не им достигат около 30% от бюджета да изплатят болничните.Дали е вярно незнам но е факт че още за февруари чакам парички.... #Cussing out

Възможно е, тъй като с промяната на болничния от 135 на 315 дни стана бум на фиктивните договори и фалшивите осигуровки на по-висок доход. Всеки гледаше да си внесе 6 месеца малко повече и после 315 дне на получава много повече. Което аз лично не смятам за редно.

# 8
  • Мнения: 473
На мен ми изплатиха болничния за февруари и март в края на април

# 9
  • Мнения: 498
На мен ми изплатиха болничния за февруари и март в края на април
Да стискам палци и мен скоро  да ме огрее този късмет! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт