новата глупост с лекарствата

  • 14 355
  • 139
  •   1
Отговори
  • Мнения: 275
какво ще кажете за тази безумица с купуването на цели опаковки лекарства/
Дали ще просъществува или ще се намери разумен вариант.
Аз вече пострадах от този закон-не мога да си купя аулин защото е в опаковка по 30 или по 100 а цената на едно прахче е 0,90ст.
Проблема не е само с аулина.
Нещо подобно е и с лекарствата за кръвно
личния лекар изписва по 1 блистер за месеца, а в опаковка са по 2 блистера-как ще се оправи тази неразбория.
Лекаря ли ще изписва незаконно или аптекарката ще продава незаконно.
В тази законова иначе държава.

# 1
  • Мнения: 430
И аз се сблъсках с тази простотия. Точно по повод Аулина. Предложиха ми да си купя прахчета срещу близо 30 лева. Дадоха ми в крайна сметка таблетки - "услужливо опаковани" в кутийка по 6 броя. и беше към 5 лева! Абсолютен рекет! Безсрамни са. Не разбирам каква е идеята /освен фармацевтичните компании да печелят повече  #Cussing out/...  може би това, че купувайки например един блистер, не можеш да вземеш листовката и не може да се информираш. Тъпо.

# 2
  • Мнения: 303
Тази измишльотина е поредното безумие в Б-я.Оня ден чух как една собствничка на аптека коментираше,че глобата при ревизия в аптека за отворено лекарство е 300 лв.
Аз също съм възмутена,гилдията на фармацевтите,предполагам,също негодува.А как е в Западна Европа,някой знае ли?

# 3
  • Мнения: 215
Аз пък подкрепям промяната. смятам, че е неразумно единствено за скъпоструващи лекарства (когато 1 ампула е 100лв ), за които е редно да се направи изключение.

Как така ще се нарушава цялостта на опаковката - че те кафе вече не продават насипно newsm78. това са лекарства и неправилната им употреба или "повреда" може да има сериозни последици. кой ще поеме отговорността!? Кой пациент ще получи единствената пациентска листовка? Партидният номер и срокът на годност обикновено са върху кутийката - как ще ги прочетеш, ако си си купил само блистер от нея newsm78

Повечето лекарства са в опаковка по толкова, колкото са нужни за курса на лечение!

# 4
  • Мнения: 303
Не съм съгласна с Вас.Относно упътването-отиваш и си го копираш.
Значи така-даваш 50 лв примерно за лекарство,от което ти трябват 2 опаковки на ст/т 10 лв.а останалите какво ги правиш-държиш ги "на склад" вкъщи,докато им изтече срокът на годност.
А уважаемите депутати,помислиха ли за пенсионерите и социално-слабите,за които това ще се окаже доста голям проблем от финансова гледна точка.

# 5
  • Мнения: 275
ми то много хубаво, че има и хора, които са против-но извинете, как един пенсионер, или диабетик които са с най-скъпите лекарства биха могли да си позволят да купуват промишлени разфасовки лекарства.
Аз дори да работя и да имам възможност пак не купувам цели опаковки.
Един стрепсилс например, или нео ангин,
или фержексите,-едно патронче упсарин или еферелган.
Свещички за температура при децата не ми трябва опаковка от 30-купоувам 5-6 да имам за внезапни температури.
Я моля ми обясни Калина кому е нужно това .?А за листовките мисля, че е най-евтинко да напреснимат купища от тях дори да ги хващат на пациента по 10 ст. пак е по-добре отколкото да го задължават да купува купища лекарства.
А за лекарствата опаковани по 100 какво ще кажеш.......

# 6
  • Мнения: 275
Цитат
А уважаемите депутати,помсилиха ли за пенсионерите и социално-слабите,за които това ще се окаже доста голям проблем от финансова гледна точка.

Това не е проблем само за пенсионери и диабетици, разбира се .
И за нас младите и работещите е проблем.Много често се налага да пиеш нещо 2-3 дни и ако не чувстваш подобрение ти сменят лечението, е моля , ама аз аптека у дома няма да правя.
Ето още едно звено в което да има корупция-ако имаш близка аптекарка -ще получиш надробено лекарство...............
Абсурдна държава-нещо ми писна за всяко нещо да се оправдават с Европейския съюз.

# 7
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Тази измишльотина е поредното безумие в Б-я.Оня ден чух как една собствничка на аптека коментираше,че глобата при ревизия в аптека за отворено лекарство е 300 лв.
Аз също съм възмутена,гилдията на фармацевтите,предполагам,също негодува.А как е в Западна Европа,някой знае ли?

за цялата западна Европа незнам как е, но в Испания и Германия е забранено да се отваря опаковката и да се продават на бройка.
но! - все пак системата е съвсем различна.

в Германия не мога да си купя повечето лекарства освен ако нямам рецепта, а имам ли рецепта в повечето случай здравната каса ми поема голяма част от цената. както виждаш нещата са навързани...

другото нещо е, че е регламентирано връщането на лекарства в аптеката, ако не са отворени и не можеш или не искаш да ги ползваш вече. в аптека съм предава започнат блистер с доксациклин, защото се оказах алергична от него и аптекаря ми каза, че ги събират и после ги пращат в някакъв дом за изоставени деца в Румъния...aко опаковката не е отворена получавам определена сума обратно.

между другото, нещо което ме смути около аулина и нимезила (тъй се викаше май) и 2те не се предписват в Германия често (даже не съм попадала на тях, но може и да се продават...), заради голяма вероятност от чернодробни и бъбречни странични ефекти. а в БГ се продава свободно, без рецепта и в повечето случай без да се даде дозировка и да се предупреди за възможните странични ефекти.

разбирам за какво се дразниш, защото и аз преди си купувах в Бг на бройка лекарствата, но откак съм в Германия установих, че явно хората имат право да продават повечето лекарства срещу рецепта, за да ограничат самолечението.

предполагам, че с въвеждането на закона и фармацевтичните фирми ще реагират и ще започнат да предлагат по малки разфасовки. или поне се надявам.



# 8
  • Мнения: 5 370
Не ми цитирайте за пример нормалните бели европейски държави, защото там реимбурсирането на лекарствата е почти на 100%. Да не говорим за доброволните здравни каси. Говоря конкретно за Франция-гледала съм там дете, купувала съм и лекарства, за рецепта от близо над 100 френски франка-тогава-аз плащах около 15.
Така че-твърдо заставам зад думите на Хали.
Видяла жабата, че подковават бивола-и вдигнала и тя копито. ooooh!

# 9
  • София
  • Мнения: 6 477
Вчера прочетох, че всъщност тази щуротия е приета още от 1995 г., но тогава глобите с абили малко - 300 лв. при първо и 700 лв. при второ нарушение. Сега проблемът станало понеже увеличили глобите до 3000 лв. и затова на аптеките не им стиска да не го спазват! Колкото до листовките - ми къде е проблемът да се слагат по толкова, колкото са блистерите? А в България отворени опаковки не приемат, така че много дебела става работата с големите разфасовки на лекарствата! Щели били да дават гратисен период да се изчистват отворените опаковки....Сега просто ще търся аптеки, които работят все още с такива опаковки...Онзи ден ме шамаросаха с хапчетата за гърло на малката - 20 на куп, макар че не ми трябват толкова.
То просто нашата работа е томно - всичката Мара втасала, та дай да осигурим малко на фармацевтичните фирми още по-големи печалби! Щото няма да съм жива май да видя здравната каса да реимбурсира нормално лекарствата!
А за рецепта за всяко лекарство - еее, тогава съвсем ще си караме на бабешки лекове до умиране! Просто докторята ще погинат ако трябва и аулин, нурофен и нимезил да дават с рецепта! И в интерес на истината в Америка мутрина, което е нашия нурофен се дава свободно по 100 хапчета в кутийка. А и трите лекарства са от една група с еднакви странични ефекти при продължителна употреба.....

# 10
  • Мнения: 5 468
А уважаемите депутати,помислиха ли за пенсионерите и социално-слабите,за които това ще се окаже доста голям проблем от финансова гледна точка.
Пенсионерите ще почнат да се кооперират и за хапчетата... ooooh!
А аз преди купувах на детето си едни витамини във формата на животни - таблетки... и можех да купя, колкото си искам. Скоро обаче, аптекарката ми каза, че било забранено вече да отварят опаковките и купувам или цялото или нищо.

Между другото, датата на годност я пише и на самия блистер.
А може би, като са тръгнали да го спазват така съвестно този закон, ще направят и опаковките по-малки. Може да има и единични... мда. Струва ми се напълно нормално да пуснат на пазара хапчета, прахчета и прочие лекарства разни, по 1, по 2 в опаковка.

# 11
  • Мнения: 275
нямам нищо против да се контролира продаването на лекарства.
Нямам нищо против и този закон ли е що ли е , НО можеше ли първо постепенно да направят по-малките опаковки и да ги пуснат в употреба, а после да обявят и закона.
даже дори без да го обявяват , то постепенно щеше да си се наложи в аптеките.
Отиваш искаш 50 хапета -дават ти 5 блистера по 10 хапчета в отделни кутии и готово-твоя си работа, че ще изхвърлиш повече кутии , но аз отива искам 10 хапчета и получавам 1 блистер, ако искам 3 хапчета -пак получавам 1 блистер.
Пък то е ясно, че скъпите лекарсъва , ще се опаковат по 1 или по 2 .
Хвана ме яд на друго, че първо се изсилиха със закон, а сега ще се търсят варианти да се обслужва и спазва-а можеше да стане обратно.

# 12
  • Мнения: 941
Аз пък подкрепям промяната. смятам, че е неразумно единствено за скъпоструващи лекарства (когато 1 ампула е 100лв ), за които е редно да се направи изключение.

Как така ще се нарушава цялостта на опаковката - че те кафе вече не продават насипно newsm78. това са лекарства и неправилната им употреба или "повреда" може да има сериозни последици. кой ще поеме отговорността!? Кой пациент ще получи единствената пациентска листовка? Партидният номер и срокът на годност обикновено са върху кутийката - как ще ги прочетеш, ако си си купил само блистер от нея newsm78

Повечето лекарства са в опаковка по толкова, колкото са нужни за курса на лечение!
  сравнението с кафето е глупаво,извинявай.Някъде да си виждала насипно хапчета???Не всеки в нашата сбъркана държава има финансовата възможност да си купува цели опаковки.Освен това едва ли в аптеките продават нещо с изтекъл срок на годност,все пак са лекарства,нали?

# 13
  • Мнения: 47 963
ами продават насипно хапчета- витамини, аспирини и др, ампули само по 2-3, памперсюи, превръзки...продавали са ми и лекарство сю изтекъл срок, после си го приеха де, ама все пак Wink
нека да има контрол, ама да има наистина и варианти за по-малки разфасовки

# 14
  • Под тепетата
  • Мнения: 336
Честно сега го чувам това-ужас,ми то трябва с торба пари да се ходи вече до аптеката. #Cussing out #2gunfire 

Общи условия

Активация на акаунт