Захранване с пюрета-как и от кога

  • 36 724
  • 10
  •   1
Отговори
  • sofia
  • Мнения: 4 296
Здравейте мами,дилемата ранно или `късно` захранване е пред мен.Прочетох стари теми,но все пак ако реша да започна с пюрето от 3-тия мес как и по кое време на деня трябва да захранвам?Преди или след млякото?С какав вид пюре е добре да започна?

# 1
  • Мнения: 5 241
Аз лично не съм нито за едната крайност (ранното захранване),нито за другата(късното захранване).И затова реших синът ми като навърши 4 месеца да започна захранването.С точност го захраних 8 дни преди да навърши 5 месеца с бананова каша,с която започнах да замествам обедното хранене.Като увеличавах кашата(слагах в нея и плодово пюре тъй като не му харесваше особенно без него) намалях млякото.Започнах с 2 лъжички,увеличих на 4,6,8,10,12,15 и след това пълното количество  Simple Smile След като свикна с новата храна започнах на мястото на следобедното хранене да давам зеленчуково пюре(пак разбира се лъжичка по лъжичка) и така до днес с малката подробност че преместих зеленчуковото на обяд,а кашата следобяд.От скоро давам сирене и жълтък.А от понеделник ще яде месни пюренца  Wink Забравих да напиша че от време на време давам и сокчета  Wink

Ами това е при нас на този етап  Wink

# 2
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Аз започнах с плодово пюре от 3-ия месец,но поради силни колкики го спрях.Педиатърката препоръча да се започне с по една лъжица на ден(като най-добре да се слага в шишето с мляко,което се дава на обяд).Дозата постепенно се увеличава,като до края на 3-ия месец се дава 50:50 мляко с пюре.
 Селед като спрях плодовите,от 4-ия месец започнах зеленчукови и сега замествам обедното хранене с пюре.Плодови не давам още,но сутрин му давам сок от ябълка.

# 3
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Започнах с плодовите от 4-тия навършен месец- с готово пюре от ябълка. Първо няколко лъжички, постепенно увеличих дозата. И без това на Нели в началото й беше странно да хапва с лъжичка и след първите 1-2 не искаше повече.

# 4
  • Мнения: X
Ако детето ти проявява интерес към вашата храна, млякото не го засища и ти си преценила, че му е време за захранване, може да почнеш от 3,5м. плодово пюре по малко, колкото да свиква с лъжичката, а от 4,5м. зеленчуково пюре. Аз захраних Ния на 3м. с плодово пюре, защото ми се налагаше, но и тя беше готова, не съм имала проблеми. Педитата препоръчват да започнеш захранване със зеленчуково пюре, за да не привикват децата към сладкия вкус, но това не е гаранция - Ния не ми е отказвала зеленчуково пюре. Консултирай се с педиатъра си преди да започнеш, за да прецени той дали детето ти е готово.

# 5
  • Мнения: 3 663
от третия месец - пюре смесено с мляко на равни части в шишето
не съм давала лъжички - първо една, две и т.н.
директно дадох 70грама пюре със 70 мляко

# 6
  • Мнения: 1 567
Здрасти и от мен.
Аз пък съм привърженик на "късното" захранване. То масата педиатри извън Б-я го препоръчват.
В същност, ако кърмиш захранваш към края на 5-я месец, началото на 6. Целта е колкото може повече бебето да се храни с кърма (Американска педиатрична академия), ако пък е на адаптирано мляко можеш да я захраниш към края на 4 месец, началото на 5, пак от по-горе цитираната книга...
Захраних я на навършени 6 месеца с настъргана на рендето ябълка. (вече я бях отбила, но поради алергия). Един ден една лъжичка, втори ден две и така след седмица си хапваше цяла ябълка. Послед прибавих и две супени лъжици готова оризова каша на Милупа и си стана великолепно пюренце. Като посвикна прибавих към ябълката и малко круша.
Та така... хапва си момата, да не й е уруки.... Blush  Blush

# 7
  • София
  • Мнения: 2 157
Аз също съм привърженик на късното захранване. Още повече, ако детето не е готово, т.е. не проявява интерес към храната на останалите, що ще си създаваш от рано главоболия?
Аз лично започнах да давам прясно изцедени сокове на бебка на 2,5 месеца, но ги спрях заради силните колики.
После захраних на 5 месеца със зеленчуково пюре, а следващия месец - с каша и плодови пюрета.
И все пак ако решиш да започнеш захранване, особено ранно, трябва да е с купешки пюрета / по съвет на моята педиатърка/ - те са по-фино смлени и не дразнят бебешкото стомахче.

# 8
Ot 4etvartiq mesec sam zahranila moq 4o4o s plodovo pure.Parviqt den samo na obqd mu dadoh nqkolko laji4ki i na sledvashtiqt den ve4e go smesih s mlqkoto 50 na 50.A ina4e kupuvam pureta na "gan4ev" i gledam 4e bebocite mnogo gi haresvat,makar 4e batkoto(2g1m)ve4e ne gi iska,do skoro si gi hapvashe,bqha mu lubimi.A ve4e na malkiq(4m3s)na obqd sam zamestila hraneneto samo s pure.Za na4alo sam zapo4nala s pureto ot qbalki i morkovi!

# 9
  • Мнения: 6 243
Цитат на: lyuba84
Здравейте мами,дилемата ранно или `късно` захранване е пред мен.

Макар че съм от "кърмещите", си позволявам да дам мнение по въпроса, защото имам опит и с ранното, и с "късното" захранване. Термина "късно" захранване не е много точен, по-скоро би-трябвало да се говори за "педагогическо" или "естествено" захранване, защото даването на първа храна, различна от мляко, се свързва със момента, в който детето дава признаци на готовност за нея. Кое ще предпочетеш, е въпрос на личен избор, естествено. Аз смятам, че второто е по-разумно. При това захранване дъщеря ми нито веднъж не е имала запек, диария (да не се бърка с физиологичното разстройство при кърмените бебета Grinning ), подсечено дупе, не е повръщала. Храната я приема с широко отворена уста. За базлика от брат си.

Захранването на сина ми мина по стандартната БГ схема и при даването на сок от ябълка той се одриска. Имаше петно чак на тавана. За да се запече, му давах оризова вода. После от сока от моркови се запече, за да го разхлабя, му давах овесена вода. Имахме и подострен сапун за клизми, който държах в една кутийка. Дупето му беше червено като на шимпанзе перманентно. Храненията - колкото и да беше лаком, представляваха майсторско тикане на пюре в уста, през което време той викаше "прррррррр", хилеше се и плюеше. Сега като се замисля, ми се струва безумно. Да е станал по-здрав от толкова витамини, не е. Като тръгна на ясла, започна да боледува и така - докато стана на 4 години. Естествено, тогава бях много горда, че бебето вече пие сок, но сега това бързане ми се струва много глупаво.

Просто ми повярвай - по-лесно ще ти е, а на бебето ще му спестиш много неудобства (да не кажа мъки), ако отложиш захранването от препоръчваните тук срокове. Все повече лекари препоръчват и хранените с адаптирано мляко деца да останат само на мляко през първите четири - пет месеца. А като се появят признаците на готовност - давай смело с лъжицата Grinning Тогава бебето вече ще знае за какво става дума.

# 10
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Sladka hapka това си е до дете. Моето пък като започнах да давам сокове и пюре и му се нормализира ходенето по голяма нужда. Преди това сменях млякото, давах овесена вода, термометри абе ужас а детето не трябваше много да реве понеже се захласва и може да получи гърч а то горкото пищи понеже го боли коремчето. Сега много страдам понеже не иска да пие сок  а от вчера нещо и пюре не иска та не знам какво да го правя. Но ще бутам в устата понеже като не дам един ден сок или пюре и на другия ден ми ака барабонки:(

Общи условия

Активация на акаунт