За какво точно се ходи в здравната каса преди пътуване??

  • 548
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 811
Скоро ни предстои пътуване до Полша, по-точно след 2 седмици.
Обаче се сетихме, че по въпроса със здравните осигуровки изобщо не сме направили нищо  Tired Гледах по телевизията репортаж по този въпрос преди време, но пусто не обърнах внимание  Confused
За какво всъщност се ходи до здравната каса? Издават бележка, че сме здравно осигурени ли  newsm78  Или за нещо друго?
А европейска здравна застраховка не сме правили, то и не остана вече време да направим, мисля че 1 месец се чака за нея  Thinking

# 1
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
Ако отивате на екскурзия в страна от ЕО се взима една карта, че сте здравно осигурени в БГ. Има спогодба за страните в съюза и може да се ползва медицинска помощ, без да се заплаща допълнително.
Ако ще живеете там и няма да плащате повече здравни осигуровки в БГ, се ходи за да се отпишете. Иначе ще ви се натрупат едни дългове  ooooh!

# 2
  • Мнения: 7 091
Тя Мери е обяснила, но и аз да добавя, трябва да подпишете декларация, че напускате страната ( не е необходимо да се фиксира период), а като се върнете, трябва отново да отидете там и да подпишете, че сте се върнали. Ако сте прекарали повече от 183 дни извън БГ не ви се начисляват здравни осигуровки.

# 3
  • Мнения: 7 914
Ако отивате на екскурзия в страна от ЕО се взима една карта, че сте здравно осигурени в БГ. Има спогодба за страните в съюза и може да се ползва медицинска помощ, без да се заплаща допълнително.


 Peace

# 4
  • Мнения: 10
И аз да кажа, какво знам от личен опит Wink.Ако се излиза от страната за около месец само, можеш да вземеш от Здр. каса удостоверение, което важи като европейска здр. карта/става за ден-два/, но важи само около месец. Ако ще липсваш по-дълго време, е хубаво да си направиш въпросната евр. здравна карта, има бързи поръчки за 5 работни дни и е много евтина-3 лв. и стотинки.Носиш си една снимка, лична карта и копие на нея и попълваш на място някаква декларация.Но това се прави само лично, не може друг от твое име да го направи.За децата се подава заявление от единия родител и пак се подават същите документи, само че вместо л.к. се носи акта за раждане.
Не знам доколко важат тези евр. здравни карти, но не е лошо да я имаш, при положение, че са евтини и стават бързо. Simple Smile

# 5
  • Мнения: 811
Всъщност за около месец отиваме  Grinning Значи ще ми свърши работа и само удостоверението. Наистина е по-хубаво да си изкараме здравни карти, но в сайта на Здравното Министерство пише, че се чака цял месец за тях  ooooh! Е, в понеделник ще отидем да проверим на място и ще действаме по въпроса.

Много ви благодаря за отговорите   bouquet А вече си мислехме, че сме закъснели   Blush Но пък то се оказа, че време има достатъчно  Hug

# 6
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Здравна карта можеш да си извадиш и за 1 работен ден, но се плаща някаква минимална сума  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт