Посъветвайте ме дали се храним правилно

  • 474
  • 4
  •   1
Отговори
  • на дъното
  • Мнения: 1 543

Привет! на всички
Моят бебо е на 11 дена , понеже имам малко кърма(родих със секцио) ме посъветваха да дохранвам с адаптирано мляко, но милия има ГЕР(педито по симптоми го доагностицира) и мисля, че този ред го изостря още повече проблема , затова реших веднъж с кърма (тъй като забелязах, че като се цедя на всеки 6 часа произвеждам по 60-80мл. Smile с тенденция нагоре ) , а следващия път с АМ (Фризовом), не го слагам да суче понеже е свикнал от шише и то много бързо 5мин. е нормалното му ядене с 1 дупка и от гърдата след 15мин. почва да реве, та въпроса ми е дали е добре така както аз го правя или да се придържам към традиционния метод с дохранването.

от Бургас съм ,тука практиката е да ти дават детето на 3-я ден, пък за мен ми беше трудно възстановяването и едва след изписването на 6-я ден започнах да се цедя, Бяхме на Нутрилом , но от два дена съм на фризовома понеже ми го изписаха заради ГЕРа и има ефект за сега

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Честито бебче Grinning
Браво на теб за усилията, които полагаш и за това, че търсиш информация как да организираш нещата по най-правилния начин Grinning
Педиатърката ви наблюдавала ли е как се храни бебето или само по твоите описания реши, че е рефлукс? Според това, което описваш - нахранване за 5 мин с шишето - може да се окаже, че бебето няма рефлукс, а суче твърде лакомо и бързо, нагълтва се с по-голямо от нужното количество мляко и с доста много въздух и затова връща.
С какви шишета го храниш и с каква биба (някои шишета не са с биба за новородено!)? И какво количество поема на едно хранене?
Това, което си забелязала - че изцеждайки на 5-6 часа, събираш по-голямо количество кърма - е така. Но - най-вероятно ще бъде така за много кратко време, ако продължиш по същия начин. В момента гърдите ти все още получават силна хормонална стимулация, затова млякото още е във възход. Но за да се поддържа количеството, е нужно бебето да суче (или ти да се цедиш) поне 8 пъти за 24ч. Количеството на кърмата зависи от честото изпразване, което дава сигнал да се произвежда повече мляко, защото някой го употребява. Цедейки през 5-6 часа, ти имаш 4-5 изцеждания, което може да се окаже твърде недостатъчно и кърмата бързо да намалее. Гърдите се приспособяват - за няколко дена или дори няколко седмици (предвид че си в ранните дни след раждането) ще усещаш гърдите пълни и ще има повече мляко, но след това гърдите свикват на този ритъм, няма да се препълват, намаляват производството и съответно няма да успяваш да изцеждаш толкова. Това е обратимо - но с много усилия и нерви и затова е по-добре да се избегне с редовно и често изцеждане.
Препоръките за дохранване са бебето да получава на всяко хранене кърма и след това АМ, ако се налага. Кърмата подпомага усвояването на АМ и намалява вероятността то да предизвика проблеми, защото създава защитен слой в червата. А честото цедене за да осигуряваш кърма на всяко хранене помага да се поддържа количеството й за по-дълго време.
С често изцеждане (на всеки 2ч през деня и на 3-4 ч нощем) вероятно само за дни ще успееш да увеличиш количеството кърма, така че да започнеш да премахваш добавката.
Предвид че бебето суче на гърдата, вероятно за всички ще е по-лесно и удобно просто да му даваш да си суче, вместо да се занимаваш с цедене? Тъй като сте били на шишета, е хубаво да потърсиш някоя опитна мама, която да прецени дали детето суче ефективно и правилно на гърдата - ако имаш желание за това, ще се намери някоя от мамите тук, която да ти помогне. А когато бебето се разплаче след 15мин, опитвала ли си да го уригнеш и да му предложи втората гърда?

# 2
  • Мнения: 532
Честото бебче и от мен! Да е живо и здраво и много да ви радва!  Grinning

Силве, след съвета на Хедра, една от най-опитните дългокърмещи майки, е трудно да се добави много.

Браво на теб за усилията ти и за желанието да се информираш.

Имането на кърма не зависи от начина на раждане, имането на кърма не е КЪСМЕТ, а ЗАКОНОМЕРНОСТ с ясни правила - спазваш ли ги - КЪРМА ИМА.  Grinning

Искрено се надявам да повярваш на информацията тук и на навигацията на майките с опит, да бъдеш упорита и да се върнете само на кърма от гърда - толкова е лесен и приятен този начин на кърмене и ти осигурява доста свобода .

Първите 1-2 месеца се учите и ти и бебето. Доста бебета искат да са почти непрекъснато в контакт с мама и на гърдата. Ами те доскоро са били в коремчето на мама и са получавали почти непрекъснато хранителни вещества, а изведнъж искаме, когато излязат да бъдат като роботи на режим 3 часа - дали малкото колкото черешка стомахче може да побере мляко за цели 3 часа, обаче. Кърмата се смила толкова бързо, защото е перфектна и направена от природата и организма ти точно за твоето бебе. Много бебета искат да сучат през 1-вия месец понякога на всеки час, понякога стоят на гърдата по 2 1/2 часа, или направо живеят на нея и това е нормално. По-нататък кърмата ти се регулира и бебо задобрява в сукането, изсуква си млякото бързо и си създава сам режим.

Както ти е написала Хедра, да, в началото имаш чувството, че ако не кърмиш по-дълъг интервал, то кърмата се събира повече. Това е грешка, която уви доста майки правят и кърмата си отива, защото имането на  кърма е процес ТЪРСЕНЕ-ПРЕДЛАГАНЕ, колкото повече кърмиш, толкова повече кърма ще имаш. Доста майки казват, че гърдите им са меки и се чудят бебето суче ли, ама си предлагат гърдата, когато бебето поиска и о, чудо, на месечното теглене бебето е наддало с повече от кг.

Пробвай да оставиш бебето да се насуче хубаво на едната гърда, ако пусне и плаче, оригни и предложи и другата, ако пак я изсуче и плаче, пак оригваш и пак предлагаш другата - гърдите са способни на няколко пъти потичане на млякото. Можеш да нахраниш бебето си само от собствените си гърди, имай вяра.

Лактогонни средства - лактогонен чай на Хип или български билков, накиснати овесени ядки (малка купичка на ден), бирена мая на таблетки (хранителна добавка), течности поне по 2 литра на ден, изпивай чаша вода преди да започнеш да кърмиш, и много много сукане на бебето.

Виж и тези теми на скорошно родили майки:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=185394.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=186806

Моят съвет към теб е да се успокоиш. Понякога, ако си тревожна произвеждаш адреналин, който стопира окситоцина, хормонът отговорен за потичане на млякото и резултатът е - мляко има, ама не потича.

Също така никоя помпа не може да предизвика рефлекса на потичане на млякото така както може бебето, когато засуче. Ако изцеждаш от гърдите си 60 мл, бебето вероятно би изсукало 120-130 мл.

Силве, слагай бебето да суче на гърда и сядай пред компютъра. Отвори си всички теми от библиотеката http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1844.0 за начало на кърменето в различни прозорци и ги прочети - убедена съм, че затвърдиш какво да направиш. Разгледай всички заглавия от Библиотеката чак до долу, прочети и това, което те заинтригува. Майки, които са изчели цялата библиотека стават малки спецове на кърменето  Mr. Green.  Има и видеоклипове за кърменето и как правилно се поставя бебето на гърдата, за да суче ефективно. Можеш всеки ден да разглеждаш текущо пуснатите теми, ако те интересуват - така ще научиш много.

И когато имаш въпроси е добре да попиташ - майките тук са невероятни и няма да те оставят без добра навигация.

Успех и пиши как се справяш, че те мислим  Hug Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 1 008
Честито бебче!
Ние сме изцяло на изцедена кърма /мъчихме се доста с кърменето, но така и не се получи.../. На мен не ми се е налагало да дохранвам, но мога да ти дам съвет затова как процедирах аз. Първо се изцеждах за всяко ядене на беба /тя яде 7пъти, вече понякога и 6/. С много усилия, заемане на нечовешки стойки, пиене на лактогонен чай успявах да изцедя около 100 мл, колкото тя изяжда. Кърмата се увеличи, намалих на 6 цеденета и и осигурявах 7-мото ядене /най-вече от изцеждането в 3-4 сутринта, кърмата тогава наистина е повече/. После намалих на 5 изцеждания и сега сме на 4 пъти през 6 часа, само когато чувствам гърдите напрегнати се цедя по често. Вече изцеждам без проблем 150-200мл за около 20 мин. И даже така ми е по лесно отколкото като се кърмехме ... И все пак ако се научите да ядете от гърдата си е най-добре, но понякога наистина не става... Поне за мен важното е че яде кърма, пък било то и изцедена. Трябва да си много упорита! И с помпата се увеличава кърмата, даже е по регулирана, защото по едно и също време изцеждаш едно и също количество.
Това от моя скромен опит, дано съм била полезна! успех

# 4
  • Мнения: 532
За да се научи на гърдата бебето се слага на нея не сито, а когато започне да дава ранни сигнали, че е гладно. Не рев, това е последния сигнал и ако се стигне до него, бебето може да е изнервено и да не иска да се научи. най-добре захапва бебето в полусънено или сънено състояние през деня и през нощта. Изцежда се малка капка кърма върху зърното, която се потърква в устичката, когато бебето отвори уста пъхвате зърното и част от ареолата в устата, можете да подпомогнете като продължите да поизцърквате мляко в устичката, докато започне сукателни движения. не става отведнъж, но за седмица ще се получи, особено ако давате кърмата/добавката с пипета или чашка с мек накрайник - да забрави изкуствените зърна и да се научи отново да суче на гърда.

Доста майки успешно се върнаха на гърда, можете и вие.

Ето видеоклипове:
http://injoy.webkit.com/flash/videoplayer.cfm?id=2a1a78c1-65bf-d … 4e40-1ca00bc580db

Успех!

Общи условия

Активация на акаунт