Кръщене в събота?

  • 10 091
  • 41
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 7 097
Има ли някаква пречка, кръщенето да се направи в събота? Майка ми твърди, че тогава се правел помен за умрели и не било хубаво... Thinking

# 1
  • Мнения: 356
Аз мисля, че няма, защото щеше да бъде упоменато в православните календарчета, но питай в църквата най-добре.

# 2
  • Мнения: 73
И моята майка така ме посъветва, да не е в събота защото е ден в който се почитат умрелите. Аз също мисля че неделята е по-празничен ден.
Ако имате възможност го направете в неделя.

# 3
  • Мнения: 416
Ние кръстихме детето си в събота - нямаше никакви проблеми.В днешният забързан свят се оправя кой както и когато може!Аз лично не съм видяла никъде да е упоменато,че не се правят кръщавки в събота!

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 506
Никой няма да ви спре да го направите, когато искате, но наистина събота се смята за ден, в който се почитат умрелите.

# 5
  • Мнения: 1 134
Кръщене се прави по абсолютно всяко време. Няма проблем да е в събота.
За сватбите е по - валидно това, че неделята е по - подходящият ден.

# 6
  • София
  • Мнения: 15 198
Ние правихме кръщене в неделя, но по съвсем различно съображение-да разполагам със съботата за последни приготовления. На мен ми беше по-удобно така.
Никой не ми е казвал, че не може или не бива да е в събота.

# 7
  • Мнения: 24 467
Ами ние се записахме за двамата ми сина в събота, на 05.05, защото на 06.05 ще си имаме Гергьов ден и рожден ден на Жорко. Никой не ни е отказал. След нас има записани още три броя кръщенета.
Събота е най- хубавият ден от седмицата... всеки ученик ще ви го каже. Laughing

# 8
  • Мнения: 1 364
Аз мисля, че няма, защото щеше да бъде упоменато в православните календарчета, но питай в църквата най-добре.


На Алекс кръщенето беше в събота.

# 9
  • София
  • Мнения: 7 097
Записахме се за събота, даже едвам ни вместиха в графика... Wink

Изникна обаче един друг въпрос  newsm78 Трябва ли да се купи подарък за кръстницата? Помагайте, изобщо не съм наясно с тези въпроси  Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 24 467
Нищо задължително няма. Само отецът каза да е ново бельото на децата, с които ще ги облечем след кръщенето. Ние решихме- всички дрешки да са нови, т.е. кръстницата реши така.
Пък на кръстците и без друго ще им организираме купон в къщата. По принцип ние не си разменяме подаръци по между си, когато става въпрос за възрастните. Само децата редовно се облажват с по нещичко. Така сме се разбрали от години. Единствено на лични празници си подаряваме по нещо.

# 11
  • Мнения: 814
Аз  четох наскоро в една книга за обичаите, свързани църковния календар. Там твърдят, че сватби не бива да се правят в събота, защото тогава се прави помен за починалите.
За кръщенето нищо не се отнася, то може да се направи по всяко време.

# 12
  • Мнения: 24 467
Разбира се, че може, и през пости може да се кръщава, дори. Кръщенето и венчавката са различни неща.
Дори родени болни деца според канона следва да се кръстят веднага, независимо от деня, ако починат преди да са кръстени... няма да се впускам в подробности, че не е приятно, но за кръщенето може. Затова и църквата не отказва съботните кръщавки.

# 13
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Никакъв проблем!

# 14
  • Мнения: 1 733
Кръещенто на Калоян ще бъде в събота - 12 май. Вече сме си записали час в църквата и никой не е казал, че това е ден, в който се почитат умрелите. А и от чисто прагматична гледна точка събота е най- удобно - почивен ден е, гостите, които съм поканила няма да имат проблем със свободното време, а неделята е ден, в който всеки гледа да свърши нещо вкъщи, така че не е удобно.

Общи условия

Активация на акаунт