бременност и зъболекар

  • 3 508
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 422
Кажете моля ви, какви стоматологични процедури не са вредни или опасни в ранна бременност?

# 1
  • Мнения: 135
На мен по време на първата ми бременност се наложи да ми пломбират 11 кариеса. Не са ми слагали лекарство за умъртвяване на нерв, нито упойка. Спомням си, обаче, че към 7 месец започнах да получавам контракции (безболезнени) по време на манипулациите и зъболекарката ми отложи всичко останало за след раждането.

# 2
  • Мнения: 1 924
Не мога да ти кажа кое НЕ Е вредно, знам кое вреди-с ъс сигурност - никакви упойки в ранен етап от бременността. В последните месеци може.
Рентгеновото облъчване също е силно непрепоръчително.
Но повечето зъболекари са наясно какво може и какво -не , само трябва да ги предупредиш, че си бременна.

# 3
  • Мнения: 4 555
Наскоро имах зъболекарска драма и мога да споделя опит.
Умъртвиха ми зъб с арсен, питах няколко стоматолози за мнение и всички казаха, че не е опасно.
Болката не ми повлия зле, въпреки, че преди умъртвяването на зъба стоях на стола поне 2 часа, а болката беше на границата ми на поносимост.
За упойка ми казаха - в никакъв случай, понеже съдържа адреналин. Но съм чувала за специални упойки за бременни, които не съдържат адреналин, явно има такива, но не всеки доктор ги ползва.

Имах и възпалени венци, мазаха ми ги с нещо зелено и с йод, явно също не беше опасно.
Слагането на пломба също не е опасно.

Не трябва обаче да се правят рентгенови снимки.

# 4
  • Мнения: 16
и аз също имам проблем с един зъб и мисля тая седмица да посетя моя зъболекар , след като съм бременна трябва ли да плащам за евентуалните манипулации,защото въпреки ,че съм здравно осигурена , винаги съм си плащала, а мисля че той работи със здравната каса

# 5
  • Мнения: 145
На мен още във 2-ри месец ми се наложи да отида на зъболекар-казаха че е нормално за бременните да имат проблеми със зъбите-сложиха ми и лекарство, умъртвиха ми нерв, пломба ми сложиха, дори ми предложиха процедури за махане на зъбен камък и избелване.Нямаше никакъв проблем!

# 6
  • varna
  • Мнения: 1 012
по време на бременност манипулаций от зъболекар се извършат през второто тримесечие на бременноста,като се избягва употребата  на упойка,но ако е крайно наложително е възможно.осигурените мами не заплащат 2пломби или 2пъти вадене на зъб;един първичен обстоен преглед-като за този преглед стоматолога трябва да ви попълни амбулаторен лист,и още един преглед самоче от него здравната каса поема само част а не цялата стойност,както и за пломбите-там здравната каса поема 10лв от стойността на цената

# 7
  • Мнения: 1 298
За упойка ми казаха - в никакъв случай, понеже съдържа адреналин. Но съм чувала за специални упойки за бременни, които не съдържат адреналин, явно има такива, но не всеки доктор ги ползва.


По време на бременността ми 2 пъти ми вадиха нерв, с упойка. Стоматолога ми ми обясни че използва точно специална упойка без адреналин. Така че има, но друг е въпроса дали всеки зъболекар ги използва. Аз пък си мислех че арсен вече не се използва. Един път са ми умъртвявали така нерв и все се чудех не е ли вредно newsm78

# 8
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
През бременността ходех редовно на зъболекар, използваше специална упойка за бременни. Не съм имала контракции, последно в края на 8-ми месец ми правеха пломба  Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 17 591
През бременността ходех редовно на зъболекар, използваше специална упойка за бременни. Не съм имала контракции, последно в края на 8-ми месец ми правеха пломба  Peace

А дали би споделила каква е била упойката? Или възможно ли ти е да попиташ зъболекаря, който ти я е поставил? Опасявам се, че не всички зъболекари са достатъчно информирани... а това е важно да се знае.

# 10
  • Мнения: 1 237
В 3-тия мес. ми вадиха мъдрец с упойка.Но ако не ти е много наложително е по-добре след като родиш.

# 11
  • Мнения: 5 362
Не мога да ти кажа кое НЕ Е вредно, знам кое вреди-с ъс сигурност - никакви упойки в ранен етап от бременността. В последните месеци може.
Рентгеновото облъчване също е силно непрепоръчително.
Но повечето зъболекари са наясно какво може и какво -не , само трябва да ги предупредиш, че си бременна.
Подкрепям Peace

# 12
  • Мнения: 207
До третия месец ми направиха няколко пломби и ми извадиха три нерва с  упойки.Лекаря ме успокой че е добре сега да направя тези манипулации докато съм в началото.Много се притеснявам сега като чета тези неща.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 750
Със сигурност не трябва да правиш рентгенови снимки, не само на зъбите, а въобще.
Моята зъболекарка ми е казвала, че има упойки за бременни, на мен ми е слагала именно такива. Никакви проблеми не съм имала от тях.

# 14
  • Монреал
  • Мнения: 631
Адреналина предизвиква контракции! Това, че може в последните месеци не е вярно, раждане  в 7-8 месец въобще не е за препоръчване. Затова упойки - след раждането, рентген - също.
Останалите процедури са разрешени, но все пак стоматолога ще прецени според състоянието на зъба.

Общи условия

Активация на акаунт