Сладолед и сладоледени удоволствия

  • 79 014
  • 323
  •   1
Отговори
  • Мнения: 349
Независимо дали преди 3-5000г. китайците  са открили сладоледа или Нерон пръв е комбинирал плодове и лед - сладоледът днес е удоволствие, страст и ... полезна храна http://sladoled.start.bg/article.php?aid=8690 .

Това е тема за СЛАДОЛЕДА с неговите видове и разновидности; аранжиране и сервиране.

Обичате сладолед - Фиестата започва!


Сметанов сладолед

Течна сладкарска растителна сметана (охладена) 500мл се разбива в дълбок съд – аз я разбивам поотделно (250 мл за бял и 250 за кафяв) с по 1 -2 сл.л захар кристална, докато се получи твърда пяна.  Рзбива се  суха сметана - фиксираща на д-р Йоткер (Schauma Fit) с  указаното 150 мл мляко – също се разделя на две и прибавя към сметаните.
Шоколадов сладолед: Разтопява се  натурален шоколад 50 гр. с 1 сл.л краве масло (на водна баня или микровълнова) и 50 гр. течен шоколад. Натуралният дава цвят и аромат, а млечния сладост и финес -  може  само 100 гр. шоколад / ако е натурален трябва да се подслади допълнително/. С постоянно бъркане се  добавя  към сметаната. Допълнителен аромат по желание:  кафе (аз добавям – ½ чл нес кафе в разтопеното масло) или 1 сл. ром.
Бял сладолед: Разтопява се  бял шоколад 100 гр. с 1 сл.л краве масло и се добавя към другата половината от сметаната,  добавя се ванилия /1 сл. ром, или друг аромат/.
Двата вида сладолед се оформят по желание в съд за замразяване. Между тях и отгоре може да се поръси с ядки, крокант, карамел, шоколад на ситно, натрошени фини бисквитки, топинг.
 Слага се в камерата за няколко часа (аз от вечерта за другия ден) да замръзне. Изважда се от фризера непосредствено преди сервиране. 
Нискокалоричен вариант:  течната растителна сметана може да се разбие с подсладител, със/или без захар (без шоколад и масло), да се фиксира със суха сметана и ароматизира по желание.

 

 


# 1
  • Мнения: 349
Ето и една лесна рецепта за сладоледена торта (предлагана е , но нека да бъде в темата), а оформянето е според въображението и повода:

Шахматна сладоледена  торта 

Блат:
1 пакет бисквити 250 гр.
100 гр. краве масло (разтопено)
2 с.л. пудра захар
2 с.л. какао
2 с.л. течен шоколад (разтопен)
1/2 ч.л. еспресо кафе
1 с.л. ром
1 с.л. сок портокал, портокалови кори
Бисквитите се смилат или натрошават (аз предпочитам мраморен ефект) и се омесват с маслото и подправките.Чела съм, че кафето посилва аромата на шоколада , а портокловия аромат го дообогатява. Отваряща се форма с диаметър 24 – 26  см се уплътнява по дъното (не прекалено плътно, за да се реже по-лесно след изваждане). Поставя се в хладилника за 20 мин. да се стегне.

Сладолед:
Течна растителна сладкарска сметана (охладена) се разбива в дълбок съд – аз я разбивам поотделно (250 мл за бял и 250 за кафяв) с по 1 сл.л захар кристална, докато се получи твърда пяна.  Рзбива се  суха сметана - фиксираща на д-р Йоткер (Schauma Fit) с  указаното 150 мл мляко – също се разделя на две и прибавя към сметаните.
Шоколадов сладолед: Разтопява се  натурален шоколад 50 гр. с 1 сл.л краве масло (на водна баня или микровълнова) и 50 гр. течен шоколад,   и с постоянно бъркане се  добавя  към сметаната. Може аромат кафе ( аз – ½ чл нес кафе в разтопеното масло)
Сметанов сладолед: Разтопява се  бял шоколад 60 гр. с 1 сл.л краве масло и се добавя към другата половината от сметаната,  добавя се ванилия или друг аромат. 
Върху стегнатия вече блат се редуват концентрични окръжности от двата сладоледа. Може отгоре да се поръси с ядки, крокант, карамел, шоколад на ситно, натрошени бисквитки, топинг. Втория ред се повтаря, но с обратния цвят.
/Може  двата цвята сладоледа да се поставят на слоеве./
 Украса по желание. Използвах ½ доза Фалшиви бонбони "Рафаело"на  Наталина  с плънка от парче бял шоколад, вместо ядка бадем, да не стане много твърда от фризера.
  Слага се тортата в камерата за няколко часа (аз от вечерта за другия ден) да замръзне.




http://images15.snimka.bg/002573888.jpg

# 2
  • Мнения: 8 505
Обичам всякакъв,стига да не е шоколадов или с парченца шоколад.Много обичам шоколад,но не и в комбинация със сладолед.И,разбира се,да не е нискокалоричен-тогава вкусът му не струва.

# 3
  • Мнения: 1 427
И аз много обичам-но шоколадов, с парченца шоколад, шоколадова заливка...Много обичам комбинацията на шоколад със сладолед! Wink Но и други видове не отказвам....обожавам сладоледа!

# 4
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 184
Всякакъв го ям  Mr. Green В  огромни количества  Embarassed Целогодишно.
Ъ, плодов не обичам  Stop

# 5
  • Мнения: 7 106
Аз пък не обичам сладолед и поради тази причина не го ям. Е, има мноооого редки изключения в които ми се прияжда, да речем 1-2 пъти годишно. Харесвах вкуса на едновремешния Ескимо или има подобен но не помня на коя фирма беше като Ескимо със ягодов пълнеж на клечка.
Но харесвам шейковете или айс-кола Wink.
В много редките случаи когато ми се прияжда сладолед избирам сметанов със ягодов или карамелов топинг.

# 6
  • Мнения: 2 550
Всякакъв го ям  Mr. Green В  огромни количества  Embarassed Целогодишно.
Ъ, плодов не обичам  Stop

И аз така.
Най-много обичам сладоледа на Джимис - Френска ванилия  Laughing И един карамелов, но не му помня заглавието...изяждам по цяла кутия (500мл), без да ми мигне окото  Blush

# 7
  • Мнения: 6 958
Нещо много съм неорентирана в дадените видове в анкетата...  Peace

Кокос от мен и Ванилия с ядки и карамелен сироп  Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 35 896
Всякакъв и всичко със сладолед. Hug
Напоследък ям много  пълнен козунак със сладолед и еклери   със сладолед.
 

# 9
  • Мнения: 1 427
А защо няма в анкетата шоколадов? newsm78

# 10
  • Мнения: 349
По ред:
Зори,
съжалявам, че не обичаш сладолед.  Sad Толкова разчитах да се включиш с твои рецепти, мнения и аранжировки!(Убедена съм, че би могла и се надявам, но няма да е като при тортите - със страст!)

denis_d,
Впечатли ме с тези съчетания. Дали би споделила с рецепта или повече пояснения?smile3523 

А защо няма в анкетата шоколадов? newsm78

silva,
Идеята ми в анкетата вида сладолед - За мен шоколадов, ванилов, кокосов или друг са добавки и аромати към някаква основа - сметана, мляко. Затова и не съм посочила такива варианти отговори, както и марки. Това, обаче не пречи да се уточнява и пояснява.Това е форум Hug

# 11
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
И аз като Зори не се прехласвам много пред сладоледа. Предпочитам студено кисело мляко с плодове. Напоследък какъвто и да съм опитвала все са ми накъртващо сладки. Харесвам най-обикновен млечен, както онзи, дето го продаваха едно време на плажа Simple Smile И Ескимо. Най най най-обикновено, не тези тежки мазносметановите сега.

# 12
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Аз правя торта с готови блатове на Роял кейк -защото са тънки-и по средата разбивам сух сладолед на Биосет



тази даже успях и чаршаф да метна-от парено тесто

# 13
  • Мнения: 349
tarlio,
Страхотна е!!! smile3501

Аз правя торта с готови блатове на Роял кейк -защото са тънки-и по средата разбивам сух сладолед на Биосет



тази даже успях и чаршаф да метна-от парено тесто

Това с чаршафа е много идейно - но с него ли във фризера? newsm78

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Всякакъв обичам, без плодовия сладолед, плодови заливки или мелби.

Общи условия

Активация на акаунт