Съвети за мазнината

  • 3 197
  • 12
  •   1
Отговори
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Цитат
Аз бих предложила някои идеи,с които да допълните вашият начин на готвене.

Мазнината по възможност винаги слагайте след като сте свалили яденето от котлона. Когато мазнината е подложена на термична обработка,тя става канцерогенна. Както се слага застройка напр. така може да опитате да слагате и мазнината в яденетата - т.е. готвите без никаква мазнина.

Мазнината може да замените и напр- с 2-3 с.л. суров белен слънчоглед пасиран с не много вода. Слага се по същият начин - накрая на готвенето.

Вместо да пържите може да замените тази процедура със задушаване в специална кошничка или тенджера!
!
Когато правите тесто за пица напр. или домашен хляб можете да добавите в сместа - ленено семе,суров белен слънчоглед,суров сусам напр. Това предава много хубав испецифичен вкус.Особено ако използвате пълнозърнесто брашно.

Ориза може да замените с булгур, или кафяв ориз,а можете да опитате да сготвите и просо.

Мюслите може да ги ядете сурови - прекрасни са!
rdjvl

# 1
  • Мнения: 3 376
Прощавайте, че връщам тази прастара тема отново на дневен ред. Но ме вълнува и мен въпросът с мазнината в храната. Основният ми проблем е, че:
1) Повечето ястия изискват най-напред да се запържи лукът в олио
2) Когато се добави месо, обикновено то си пуска доста мазнина, особено ако се запържи предварително.

Заради тези неща, много пъти ястията ми стават по-тежки и мазни, от колкото съм очаквала. А аз по принцип адски мразя мазното и тежкото. Като дете бях свикнала майка ми изобщо нищо да не запържва - лука го задушаваше само с водичка, а месцето после също го задушаваше без да го запържва. Обаче сега моят мъж не може да трае, ако не му е запържен лукът, и много обича, като запържа месцето, преди да го сложа на яденето. Вие как успявате да спасите яденето от прекалено омазняване?

# 2
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Обаче сега моят мъж не може да трае, ако не му е запържен лукът, и много обича, като запържа месцето, преди да го сложа на яденето.
Амиии newsm78, освен да го превъзпиташ smile3512

# 3
  • Мнения: 3 376
Добре де, а вие не запържвате ли поне лука? Weary

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 23 635
Не, не пържа нищо. Лука го слагам във вода в тенджерата и после карам по рецептата. Зехтина (или олио) го слагам със зелените подправки точно когато изключвам котлона.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 328
Аз слагам мазнината, като сложа лука и морковите /ако слагам моркови/, обаче добавям и вода, за да се задушава, а не да се запържва. По същия начин постъпвам, ако задушавам месо - пак с мазнина и водичка, а не само с мазнина.

# 6
  • Мнения: 1 413
И аз като Карима задушавам с олио и водичка, а месото обикновено го варя предварително и го прибавям към зеленчуците в ястието когато те са полуготови - така ястието става по-бързо,а месото пуска своята мазнина, но по-малко- част от нея е останала в бульона от варенето.

# 7
  • Мнения: 529
Аз пък запържвам почти винаги и лука, и месото, зависи какво готвя де и не смятам, че вкъщи сме затлъстели особено. Запържвам продуктите за много кратко време в малко мазнина и веднага доливам вода, ако самите те не са пуснали достатъчно сос. После просто махам част от получената мазнина, ако ми се струва в повече и продължавам с готвенето. МИсля, че пърженето не е чак толкова вредно и забранено newsm78 и не винаги трябва да се избягва.

# 8
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Абе то не е казано, че от пържене се затлъстява - просто е нездравословно, вреди на стомаха, да не говорим за качеството на олиото и в какво се отделя от него при загряване на съответната температура за пържене Sick

# 9
  • Мнения: 3 376
Ама нали в повечето рецепти началото е:
"Задушете 1 глава лук в мазнина..." Айде, не се казва "запържете", а "задушете", ама то на практика "задушаването в мазнина си е чисто запържване newsm78 Вие не спазвате ли рецептите, или променяте винаги точни тази част?

# 10
  • Мнения: 9 902
Гризка, за да се задуши, сложи плътно капака отгоре и огънят да е по-слаб. Така лукът и месото пускат  и от себе си вода/как само го казах/. Запържването се извършва в по-плитък съд, открит и на силен огън.
Иначе и аз полу-пържа, полу-задушавам, както ми дойде, но винаги манджата ми започва с лук, олио и после- моркови, месо, каквото трябва.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 23 635
Ама нали в повечето рецепти началото е:
"Задушете 1 глава лук в мазнина..." Айде, не се казва "запържете", а "задушете", ама то на практика "задушаването в мазнина си е чисто запържване newsm78 Вие не спазвате ли рецептите, или променяте винаги точни тази част?
Винаги променям тази част Simple Smile Слагам малко вода, слагам лука докато омекне и после слагам тама каквото още ще слагам, доливам вода и става.

# 12
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
 newsm10
Ама нали в повечето рецепти началото е:
"Задушете 1 глава лук в мазнина..." Айде, не се казва "запържете", а "задушете", ама то на практика "задушаването в мазнина си е чисто запържване newsm78 Вие не спазвате ли рецептите, или променяте винаги точни тази част?
Винаги променям тази част Simple Smile Слагам малко вода, слагам лука докато омекне и после слагам тама каквото още ще слагам, доливам вода и става.
И аз така.

Общи условия

Активация на акаунт