Антибиограма - как се разчита?

  • 31 766
  • 5
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 178
Здравейте!
Днес излезе резултатът от носния секрет на дъщеря ми / на  2 г. 8 мес./ и се оказа, че има стафилококи Twisted Evil. Лекарката ни изписа Бактробан. Ама аз искам да разчета антибиограмата - какво означават символите срещу отделните антибиотици - R, I, S.
Ако някой знае, нека сподели!
Благодаря предварително  bouquet!

# 1
  • Мнения: 1 404
R-резистентен,т.е не е чуствителен към този антибиотик
S-сензитивен,т.е чуствителен
I-индеферентен
А в бактробана кой е АБ?

# 2
  • Мнения: 109
R- означава резистентен, S- забравих какво, но от тази група трябва да се пие, I-  newsm78
Бакртобана е широко-спектурен антибиотеик доклокото си спомням.
Надявам се да помогна.

# 3
  • София
  • Мнения: 7 097
R означава, че бактериите са резистентни на този антибиотик, а S, че са чувствителни.

Оппааа, изпревариха ме... Wink

# 4
  • София
  • Мнения: 2 178
Благодаря ви за бързите отговори, момичета!
А в бактробана кой е АБ?
Mupirocin  е - няма го посочен в антибиограмата, сигурно е с подобно действие на някой от посочените с S, знам ли newsm78?

# 5
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
В една антибиограма винаги се посочват групи антибиотици... А не отделен антибиотик... Основните групи антибиотици са: аминогликозиди, цефалоспорини, макролиди, пеницилини, полипептидни антибиотици, хинолони, сулфонамиди и тетрациклини... И се следи изолираните бактерии от коя група се повлияват... Но след това, задължително лекар трябва да изпише точния препарат за лечение... Защото той преценя и допълнителните фактори...

Sunny bunny, предполагам че в случая с твоята дъщеря... Става въпрос за Staphyolococcus aureus... Моята дъщеря също ги има в нослето си... Не искам да те отчайвам по никакъв начин... Но тоя гад е много упорит и само с едно третиране с Бактробан няма да се размине ситуацията... В следния смисъл... Локалното третиране с унгвента (мазилото) сега... Ще намали броя на бактериите до непатогенни концентрации... Което означава, че стафилококите като брой силно ще намалеят... И ще преминат в латентна форма... И дълго време могат да бъдат така... Не се знае обаче... В кой момент ще спрат да "съжителстват" мирно с дъщеричката ти и ще докарат някоя неприятна инфекция... Така че, не очаквай да се изчисти напълно ауреуса (златистия стафилокок) от нослето... Според мнението на няколко лекари, с които сме се консултирали... Тя ще си ги има до пубертета... До 13-14 годишна възраст... Когато хормоните ще спомогнат имунната система на тялото да ги изчисти сама... Дано не ви създават много проблемчета тези гадове...

П.С. А ние си ги пипнахме тези стафилококи от Родилното отделение на нашата АГ клиника... Или поне са такива предположенията ни с 90 % сигурност...

Общи условия

Активация на акаунт