Война или мир... със съседите?

  • 2 175
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 512
Мили момичета, реших тук да се оплача и да потърся съвет, защото знам, че ще намеря разбиране и подкрепа.
Ето каква е работата: през ноември миналата година се преместихме в ново жилище - излишно е да споменавам, че сме много щастливи от този факт.
По принцип сме отворени и приветливи хора и даже съседите под нас (за които чухме, че създавали проблеми за щяло и нещяло) не се дразнят от шума на детето и тропането с играчките по пода рано сутрин... Hug
На етаж сме по 5 апартамента, а има едни общи помещения, с ток и вода в тях, но се ползват обикновено като склад. Наскоро попитах една от съседките кой държи ключа от помещението на нашия етаж, защото ни се иска да приберем старото колело на детето там (в мазето ни е тъмно и мръсно и засега не ни се занимава).
Съседката (която е иначе любезна и приятна жена) ми се опули и каза: "Ааа, ама то не се полага на всички (помещението), как така искате ключ?!?" и ме подмина. Замълчах, но се и учудих. Питах съседи от другите етажи - всички казват, че това не е редно и че всички имаме право да ги ползваме.
Та - с две думи - чудя се - да почвам ли разправия със съседката - все пак това е нещо, което ни принадлежи по равно и по право, или - да не се конфронтирам с нея. Спира ме фактът, че сме нови в блока и ми се ще да си изградим по-приятни отношения с хората тук. Не ми се иска да ни гледат накриво или да ни правят (не дай, Боже) някакви проблеми. Искам да си живеем спокойно и хармонично, децата ни да си играят навън заедно и да не се караме за глупости.
Обаче - яд ме е, та се късам! Embarassed Защо пък само ние да сме минатите? В крайна сметка - всички сме собственици, нали? Не е справедливо...
Какво да направя? Ще ми се хем да си получа моето, хем да не се изпокарам със съседката... Обаче не знам как да стане...

# 1
  • Мнения: 1 403
Ако питаш мен сигурно тя си го ползва сама и неиска да дели с вас  Naughty Хи4 да не ти е неудобно щом и другите съседи са те подкрепили  bowuu Направи събрание и говорете  Peace 

# 2
  • Мнения: 200
Обясни на съседката ти, че това колкото е нейно толкова е и на останалите 4 фамилии.

# 3
  • Мнения: 25 568
В двата блока, в които съм и живея, стаичките, които са между етажите се ползват от някои от живущите. За което те плащат наем на входа.Обикновено наемът е нисък и има много желаещи, но... който преварил. В стария блок бяхме се докопали до стаичката на нашия етаж, но в сегашния всички са заети и едва ли ще се освободят скоро. Мен също ме е яд, много ми трябва, но няма как. Чакам и се ослушвам, ако се продаде някой апартамент, дали няма да се докопам до освободената стаичка.  Wink Laughing
Но ако при вас не плащат наем, а просто своеволно са ги заграбили - повдигни въпроса на общото събрание.

# 4
  • Мнения: 8 999
Да, наистина, общо събрание. Обърни се към домоуправителя и го помоли да свика събрание. Погледни добре в нотариалния си акт какво пише - какъв процент от общите части на сградата са ваши. Не се конфронтирай лично със съседите - за съжаление много хора, освен че са крадци, са и доста злопаметни. Но си длъжна да предприемеш нещо, защото ако още в началото им позволиш да си разиграват коня, така ще е цял живот /или поне докато живеете в този апартамент/. Търси си правата и ги защитавай! Вас, като новодомци, винаги ще се стараят да прецакат, но не им се давай. Аман от кофти съседи, но трябва ясно да им покажеш, че не си балък, който могат да премятат както им дойде. Успех!

# 5
  • Мнения: 512
Да, и аз като че ли все повече се навивам да действам направо - което си е наше - ще си го отстояваме! Още повече, че в тези общи помещения има ток и вода - което значи, че ако някой си ги ползва, ние всички ги плащаме с входните такси...

# 6
  • Мнения: 1 761
Не се оставяй щом имаш права и плащаш общи сметки.
В блока на мама така от 30 години тези стаички са като завладяни.А те са общи.
Ако  тези,които ги ползват не плащат наем,вие може да не плащате общите сметки.
Една съседка все яде майка ми,че не мете стълбите.И тя и отговаря,че стаичките за чистачката,в които има ток и вода са за това-който ги ползва да мете и мие.

# 7
  • Мнения: 1 520
В траен мир сме.
Даже съседите все казват, че се радват, че тропката малки крачета. Те още нямат внучета, а много им се ще, децата им са големи. Колко чуват и колко това е метафора е ясно, но все пак отношенията са ни добри.  Peace

Във вашият случай след като е общо - какво се обяснява тая жена. Общото е на всички.

Последна редакция: чт, 19 апр 2007, 16:39 от SmaRt

# 8
  • Мнения: 4 668
Няма такова нещо , като не е за всички ! Общите ( идеалните ) части от сградата са за общо ползване ! Няма две мнения ! Не може някой си просто така да си заграбва помещението ! Утре може да поиска да си приобщи и хола ти ...
Затова в нотариалните актове са описват % общи части !
Обясни на съседката , че ще повдигнеш въпроса на събрание и ако и тогава не се реши си има закони за етажната собственост все пак ...
И няма нови и стари - всички собственици са равни !

# 9
  • Мнения: 1 120
в нашия блок всички такива стаички стоят свободни,никои не ги ползва.само в една,чистачката си държи метлите и др. принадлежности,странен блок сме ние.може би защото вратата не се заключва и ние страх,че могат да се разбият лесно.то врата е като от вестник

# 10
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
Аз съм им обявила джихад и то много от отдавна  Twisted Evil

# 11
И  при нас беше така но направихме събрание на входа и се реши всичко и сега се ползва стаиката от всички на етажа.

# 12
  • Мнения: 576
При нас е ужас!  #2gunfireПод нас живее една стара глуха бабичка, която като си пусне тв, пода трепери!  #Cussing outНад нас - от гарсониера сигурно вече са я направили на многостаен - непрестанни ремонти и тропане! bash А до наааас..... едно младо семейство с дете на 5г. с куче, дето вие непрестанно, а ако спре, почват да се бият...... fight.Единствената ми утеха е, че до 2 месеца се местим в новото си жилище!
Дано там да е по-добре! 1dating newsm53

# 13
  • София
  • Мнения: 2 530
Прочети много внимателно ПУРНЕС и избери как да постъпиш. Пусни на търсачка ПУРНЕС.

# 14
  • Мнения: 2 522
Извадка от ПУРНЕС:
Чл. 3. (1) (Изм. - Изв., бр. 14 от 1957 г., предишен текст на чл. 3, изм. - ДВ, бр. 87 от 2002 г.) Всеки обитател може да използува общите части от сградата според тяхното предназначение, стига само да не пречи с това на другите обитатели да ги използуват или да не накърнява правото им на използуване на техните отделни помещения. Той е длъжен да осигурява достъп в своите помещения за извършване на необходимите проучвателни, проектни, измервателни или строително-монтажни работи, свързани с подобрения, ремонти или изменения на общи части или на чужди помещения в предвидените от закон случаи.
(2) (Нова - ДВ, бр. 87 от 2002 г.) Използването на общи части от сградата от един или няколко собственици става въз основа на решение на общото събрание при условия и по ред, установени с правилника за вътрешния ред.

Чл. (5) (Предишна ал. 4 - Изв., бр. 32 от 1957 г., изм. - ДВ, бр. 87 от 2002 г.) С правилника за вътрешния ред се определят:
3. условията и редът за отдаване под наем или за безвъзмездно ползване на помещения, пространства или на части от тях, които са общи части на сградата;

Чл. 11. (1) (Изм. - Изв., бр. 14 от 1957 г., изм. - ДВ, бр. 87 от 2002 г.) Общото събрание приема решения при възникнали спорове, свързани с използването на общите части на сградата и спазването на вътрешния ред.

Общи условия

Активация на акаунт