Отговори
  • Мнения: 2 282
Здравйте,
и аз като много майки се колебая в кое училище да запиша бъдещата си първокласничка. Живеем до пожарната, така че колебанието ми е между 3 училища - "П.Р. Славейков", "Иван Вазов" и "Йордан Йовков".
Много ще съм благодарна, ако майките на деца, учещи в тези училища, споделят мненията си за тях. Също така ще се радвам на впечатления от учителите, които ще поемат 1ви клас, защото и аз смятам, че учителя, а не обстановката, е най-важен.

И за да дам и нещо от себе си, споделям наученото дотук:

Засега имам бегли впечатления от "Вазов", и честно казано, са много мизерни. Разбирам, че сигурно няма пари за ремонт и поддръжка, но поне детски рисунки можеха да сложат по стените, да не прилича на болница. Без предварителна информация се разходих по коридорите - никъде нямаше информация за бъдещи първокласници, влязох свободно, без някой да ме пита коя съм и какво правя там... Първи клас имат мъничко дворче и самостоятелен вход и етаж, 2-4 клас си нямат място за игра, а по-големите са в електротехникума. Една позната от квартала с дете в 4ти клас каза, че основната тема на родителски срещи била агресивността на децата, и как деца се нападали със счупени бутилки и ножове. Предполагам, че това е единичен случай, и може да се случи навсякъде, но...

Моето заключение е, че трябва много да ме грабнат с отношение и добри преподаватели, че да запиша детето си там. Запознах се с бъдещите класни - Анка Михалева и Параскева Генчева, но все още не съм убедена, че това е нашето училище. Макар че живеем съвсем близо, което за мен е МНОГО важно. Аз винаги съм ходила сама на училище.

Училище "Йовков" ме впечатли по-скоро с цялостното си представяне. Наблягат на спорта, туризма, информационните технологии, децата участват в разни големи проекти... някакси ми изглежда като училище с мисия. Все още не съм виждала бъдещите класни ръководители, но отвътре училището изглежда по-малко мизерно като че ли. А и учениците от "Йовков", пишещи в нета, са патриоти Simple Smile освен това във физкултурния салон са заниманията на чудесен карате клуб, и поне част от учениците тренират там. Това за мен означва, че процента на диванетата, които се чудят с какво да се друсат е по-малък.

За "Славейков" засега знам само, че е училище с добра репутация, и че записването вероятно пак ще става с тридневни пост и молитви. Спомена ми от МГ беше, че имаше много деца от там, явно по онова време са имали добра подготовка. И там ще ходя, но много ми се иска първо да чуя някое и друго мнение.

И всичките тези колебания са, защото съм убедена, че училището до нас никакво го няма след 4ти клас, и не съм наясно как ще стои въпроса с преместването оттам, особено без смяна на адреса. А и съм била нова ученичка, не е особено приятно чувство.
А дъщеря ми е умна, любознателна и доста мързелива, засега все още с мерак да учи, не ми се иска да го загуби. Знам, че не зависи само от училището де Simple Smile

Още веднъж - ще съм благодарна за всякакви по-пресни впечатления! може и на лични.

# 1
  • Мнения: 2 282
Ехо? някой, нещо?

# 2
  • Мнения: 67
Облаче, извинявай че се намесвам без да дам отговор на конкретния ти въпрос за избор на училище. Но това, което искам да ти кажа от мои наблюдения и това, което споделя с мен баткото, и мои познати учителки е , че агресията е навсякъде, за голямо съжаление. Не искам да те плаша. Просто нещата са такива. И като че ли "по-елитните" училища имат по-лоша слава. Вземи руското или математическата. Няма да ти описвам какви неща съм чувала за тези училища, в които, за да влезеш трябва да си скъсаш накои части от учене, а попадаш ... направо нямам думи... Това, което знам също, е че повечето училища се стремят да отделят първолаците от по-горните курсове - да учат на различни етажи: например в "Димчо Дебелянов" малките са на последния етаж и там няма други ученици освен тях. Съжелявам, може да ти звуча много стряскащо, но не можем да избягаме от действителността.
Пожелавам ти успех! И на Катето също

# 3
  • Мнения: 1 640
Пиша ти на лични,че да не излезе някаква реклама.

# 4
  • Мнения: 2 282
Сона, права си, агресия има навсякъде. Но все някаква разлика в толерирането сигурно има...
Феичке, благодаря ти! но все още се триумя..

# 5
  • Мнения: 101
Здравей Облаче  Hug Имам син, който в момента е 1-ви клас в "Славейков". И ние дежуряхме 3 нощи докато го запишем и накрая - 1-ва резерва  newsm50 Имаше 5 паралелки с математика и една с рисуване, за което се полагаше изпит. Моят син рисува много хубаво и мераците ни бяха за рисувателната паралелка, но тъпото беше, че записването на децата ставаше в понеделник, а изпита е идния петък, и аз за да се подсигуря евентуално ако не се справи на изпита се наредихме на тая безумна опашка със списъци. Куриозното беше че после стана първи на изпита по рисуване (съмнявах се че само в моите очи е добър художник)  Grinning Та сега за училището - харесва ми това, че стаите на първолаците са в отделен коридор на първия етаж и там стои пазач. Мисля че подготовката на децата е много добра, но това до голяма степен зависи от учителката. Определено много се държи на математиката и там се организират редовно състезания.
Другата ми алтернатива за училище беше "Йовков". Ходих даже до там и ми напомни за едновремешните училища  Simple Smile Децата имаха някакъв карнавал. Чувала съм от мой приятел който е бил учител там и от децата на приятелки, че се набляга не само на ученето но и на художествено-развлекателните дейности - нещо, което в "Славейков" липсва. Мисля че атмосферата там е много по-спокойна. Дано съм ти била полезна  Peace

# 6
  • Мнения: 2 282
Благодаря ти, Муцанке! Наистина ми беше полезна. Май все повече се убеждавам (или самоубеждавам), че Йовков ще е нашето училище. Но все си мисля, че съм предубедена заради спортния клуб, и се опитвам да намеря повечко доводи ЗА, освен не особено логичната ми симпатия Simple Smile Между другото там също първокласниците са на отделен етаж.

Учителките, които ще поемат първокласници там, са: Боянка Колева, Галина Петрова и Ганка Митева. Някой знае ли нещо за тях?

Аз вече си представям идеалната учителка - опитна, не и се налага да вика, успява да овладее децата, да ги накара да я слушат, уважават и обичат, строга е, взискателна, но намира общ език с децата, уважава различията в темперамента и характера на децата. От тези учители, дето години по-късно си ги спомняме и милеем за тях, въпреки, че може да сме получили някоя двойка или доста забележки...

# 7
  • Мнения: 3 595
За училищата нищо не мога да ти кажа, но от това, което прочетох бих отписала Вазов веднага Thinking Успех!

# 8
  • Варна
  • Мнения: 893
аз съм завършила Славейков, но през '96та  Rolling Eyes
предполагам че от тогава нещата са се променили, надявам се към добро  Rolling Eyes
учителите и подготовката бяха на ниво, имаше си и Ден на художествената самодейност,
да не са го махнали бе Муце  newsm78
имаше турнири по народна топка и футбол и волей и баскет
в Йовков ходихме по Готварство и Шиене, гледаха ни като полезни изкопаеми там и сградата беше като концлагер подтискаща Confused
мнезнам може да се е променило  Thinking
успех  Peace

# 9
  • Мнения: 1 100
В Славейков мнооого се набляга на математиката. Наистина много.

# 10
  • Мнения: 2 282
леле, момичета, вчера бях в "Славейков" и се шашнах - никога не бях виждала толкова негостоприемно училище. Да не се обиждат завършилите там (много харесвам някои от тях), може би момента е бил такъв, но 20 минути чакахме портиерите да ни обърнат внимание, и като казахме за какво става дума, получихме грубо кимване към едно листче с датите за записване и документите. И толкоз - нито информация какви паралелки има, нито кой ще ги води, нито ЗИП-ове... абе нищо. И след това ни изритаха по най-бързия начин, така че не видях нищо освен ужасно голямо и мрачно предверие. Очевадно - от тези училища, които не се нуждаят от реклама, щото няма по-големи от тях. Като знам, че винаги ми е било от фаворитите, а изпитах такова неприятно усещане вътре...

Подадох молби в "Йовков" и "Вазов". С мисълта, че "Вазов" ни е последния вариант - готината учителка е 2 години след пенсионната възраст и може да си тръгне всеки момент, а за физкултурния салон трябва да обиколиш отвън цялата сграда, той самия е едно мухлясало и изгнило мазе, където бих се молила детето ми да не си поема дълбоко въздух.
И така и не разбрах нещо - при окончателното записване все още не се знае дали детето ти ще е при предпочитаната учителка. Как тогава да решиш къде да го запишеш?

# 11
  • Мнения: 446
Днес говорих по телефона с някой от "Славейков", така и не разбрах кой. Ще имат паралелки с ранно чуждоезиково и с математика. Интересуваше ме мен конкретно рисуването, но няма да има. Дано ти е от полза инфото.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 893
да между другото портиерите в Славейков винаги са били гадни  smile3516
иначе на мен точно заради това ми е харесвало там - огромните коридори с достатъчно въздух за всички  Mr. Green
но пак казвам - спомените ми са от преди 11 години  Rolling Eyes

# 13
  • Мнения: 2 282
Дано ти е от полза инфото.
Благодаря ти. Вече би трябвало да приемат документи.

# 14
  • Мнения: 476
Дано не се включвам късно в темата , но сега я видях!
Първо ще започна с това, че моят син е третокласник в "Йовков" и най - чистосърдечно ти препоръчвам това училище!
Знам какви са вълненията при записването за първи клас -  аз по това време много държах за "Славейков" и бях убедена, че детето ми ще учи там . В годината, когато трябваше да се записваме в "Славейков", решиха, че няма да има тест/както беше до преди това/, а ще приемат по документи. Във всички други училища приемаха предварителни молби още от април, само в "Славейков" казаха, че ще записват директно със свидетелството за завършена предучилищна подготовка от 1-ви юни. Но каква изненада - на 1-ви юни , рано сутринта си носим свидетелството и се оказва, че сме номер 118-ти, и всички места са вече заети, защото са започнали да записват от предния ден ?! Тогава много се ядосах, отидох да говоря с директорката, която ми даде да разбера, че и моето дете има шанс да учи там срещу ...спонсорство ?!
Имахме подадена предварително молба в "Йовков", няколко пъти ходих до канцеларията да питам и разпитвам подробно за всичко, което ме вълнува, жената беше много любезна с мен / в последствие разбрах, че съм говорила с  директорката/, избрахме си и госпожа / след препоръка на приятелка/ и съм много доволна!
За следващия випуск първокласници ти препоръчвам г-жа Галя Петрова,
за повече информация , ако искаш ми пиши л.с.
Успех! Hug

Общи условия

Активация на акаунт