Да свидетелстваш срещу престъпник ?

  • 714
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 665
 Днес в бургаската преса откривам това :
 "ОДП Бургас и Окръжна прокуратура Бургас призовават гражданите, потърпевши от противозаконната дейност на групата около Димитър Желязков – Митьо Очите или разполагащи с някаква информация относно дейността им, да се обърнат своевременно към полицейските органи или на тел. 166. "
 Естествено с добавката "Анонимността на гражданите, потърсили полицейските органи ще бъде гарантирана!"
 Като изключим конкретността на лицето срещу чиято дейност се търсят свидетели, вие бихте ли се отзовали на апела на полицията, снасяйки някакво важно инфо?
 Идеалист или глупав човек би свидетелствал според вас?

# 1
  • Мнения: 4 665
Нищо не казвате Crossing Arms
Аз не бих, колкото и да ми се иска.
Нищо няма да остане анонимно, не вярвам  ooooh!

# 2
  • Мнения: 656
смелчага, лош родител, оптимист
а в случай, че трябва да се свидетелства - мазохист

# 3
  • Варна
  • Мнения: 10 493
И аз не бих.То няма и от къде да имам инфо де,освен ако не въртим бизнес заедно LaughingДа се спасяват полицаите.Едва ли ще ми се размине ако предоставя информация,онези имат хора навсякъде

# 4
  • Мнения: 4 665
В БГ всъщност има ли някаква програма за защита на свидетелите като на Запад?...

# 5
  • Мнения: 656
Според Холивудските филми - там си имат хора сред хората от програмата...

# 6
  • Мнения: 6 167
добре де, как хем си свидетел, хем си анонимен.
нали в един момент все трябва да се появиш в съда.
смешно ми се струва.

в българия не бих свидетелствала, или поне бих си помислила сериозно.
няма защита, лошите ще съсипят живота ми после, а и по-лошо - живота на близките ми. престъпникът ще излезе в кратки срокове и после аз и близките ми ще патим и няма да има кой да ни защити!

тук бих свидетествала. системата ще ми стои зад гърба, а не зад този на престъпника. има голяма разлика.

# 7
  • На морето!
  • Мнения: 5 726
Може би ако съм една от поредните майки,чието дете е станало жертва на този престъпник.В такъв случай бих свидетелствала без дори да се замисля. Peace

# 8
  • Мнения: 3 423
Нямам доверие на българската
съдебна система. На полицията тоже.

# 9
  • Мнения: 4 665
Да, парадокс.
Аз си го обяснявам, че тези хора се явяват нещо като доносници. Събират се определено количество оперативни данни именно от такива хора и след това вече се търсят по сериозни имена, които да свидетелстват.

# 10
  • Мнения: 251
Не! В България анонимност няма Crossing Arms

# 11
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Дори да има такава програма едва ли ще работи успешно.Както са казали преди мен престъпника ще влезе за малко в затвора,а може и да не влезе ...И после?

# 12
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
идеалист.
Мисля, че бих.

# 13
  • Мнения: 5 370
Само ако ми гарантират после еднопосочен билет за Бразилия....или Канада, да речем, че са по-обширни.
Както и липосукция и пластична операция. Twisted Evil
Сега сериозно-бих, но само ако касае много близки мои хора. Naughty

# 14
  • Мнения: 6 155
добре де, как хем си свидетел, хем си анонимен.
нали в един момент все трябва да се появиш в съда.
смешно ми се струва.


Може, естествено.


 Чл.123. (1) Прокурорът, съдията-докладчик или съдът по искане на свидетеля или с неговото съгласие вземат мерки за неговата незабавна защита, когато са налице достатъчно основания да се предполага, че в резултат на свидетелстването е възникнала или може да възникне реална опасност за живота или здравето на свидетеля, на неговите възходящи, низходящи, братя, сестри, съпруг или лица, с които се намира в особено близки отношения.
(2) Защитата на свидетеля е временна и се осъществява чрез:
1. осигуряване на лична физическа охрана от органите на Министерството на вътрешните работи;
2. запазване в тайна на неговата самоличност.
(3) Лична физическа охрана може да се осигури и по отношение на възходящи, низходящи, братя, сестри, съпруг или лица, с които свидетелят се намира в особено близки отношения, с тяхно съгласие или със съгласие на законните им представители.
...
(5) Непосредствен достъп до защитения свидетел имат съответните органи на досъдебното производство и съдът, а защитникът и повереникът - ако свидетелят е посочен от тях.
...
(7) За опазване на живота, здравето или имуществото на лицата по ал.1, които са дали писмено съгласие за това, могат да се използват и специални разузнавателни средства.
------------------
....в протокола се вписва идентификационният номер на свидетеля вместо данните за самоличността....
--------------------------------

Чл.141. (1) Органите на досъдебното производство и съдът разпитват свидетеля с тайна самоличност и вземат всички възможни мерки за запазване в тайна на неговата самоличност, включително когато се провежда разпит на свидетел извън страната чрез видеоконференция или телефонна конференция.
(2) Преписи от протоколите за разпит на свидетеля без неговия подпис се предявяват незабавно на обвиняемия и на неговия защитник, а в съдебното производство - на страните, които писмено могат да поставят въпроси на свидетеля.

Общи условия

Активация на акаунт