Биберон или пръсти?

  • 2 197
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 096
Здравейте момичета,
имам една дилема и моля да ми помогнете със съвет. Сина ми е на  7 седмици. От около 4-5 седмица започна да си лапа юмручето. До сега стопирах този порив като му го дръпвах от устата, но вече започна да го прави много на често. Дилемата ми е да давам ли биберон като видя че го прави или да му оставя да си суче пръстите. Биберон съм давала до сега само ако сме навън и огладнее та докато се приберем да не се дере от плач, а също и вечер след баня е сърдит за около 15 мин та и тогава. Не е пристрастен към биберона, цокне малко и го плюе. Дори сега като си лапа пръстите и му предлагам биберон, плюе биберона. Страхувам се че ако му махам непрестанно пръстите от устата това ще го стимулира да иска да ги смуче все повече. Но снощи не искаше да заспи.. все си смучкаше ръцете, аз го взимам и му предлагам гърда.. дъвка ме 1 час и заспа, слагам го в леглото буди се и пак ръцете... така на три пъти, което ще рече че три аса ме е дъвкал.не мога да издържа така.. Та какво да правя?

# 1
  • Мнения: 1 896
Гърда според мен. Не се тревожи, няма да е вечно така с нощното дъвкане - това е период, малко е бебчето. Ако можеш, сложи го да ти е наблизо до теб и да можеш да го вземаш при теб да се кърмите легнали в леглото, за да имаш възможност да почиваш.
На второ място като опция са пръстите, но на такава ранна възраст още лапането на ръцете все още си е доста ясен признак на глад и тъй като е съвсем нормално бебе на такава възраст да огладнява повече от веднъж през нощта, аз не бих го държала ненахранено.
Бибата не смятам че е добър вариант. Има статии в библиотеката по въпроса за нея, може да прочетеш, сигурно ще ти е от полза.
Ако бебето получава гърда когато има нужда от нея, няма да си смуче пръстите. А периодът с голямото нощно сукане ще мине.

# 2
  • Мнения: 2 829
Досега не съм чувала за бебе, което да не си лапа ръцете или пръстите. По-скоро бих се притеснила ако не си ги лапа.
Подрепям Базилиск, на тази възраст това все още може да е сигнал за глад, но по-нататък лапането на ръцете, пръстите и въобще на всички предмети е начин за бебето да опознае света. Аз никога не съм ограничавала моето бебе. Сина ми не си суче пръстите, само ги лапа понякога, но той винаги е получавал гърда когато има нужда да суче. Много странно ми се струва това, че някои майки им вадят ръцете от устата и им викат "не"-за мен това си е вървене срещу природата.

# 3
  • Мнения: 2 096
Здравейте пак,
аз не си оставям бебето гладно там е работата че винаги като е гладен получава гърда.. той наддава бавничко и не бих си спестила нито милилитър мляко за него. Работата е там че си лапа ръцете и без да е гладен.. Давам му гърда смукне два пъти и спре.. Това с дългото кърмене не се случва често. Дилемата ми обаче е когато и през деня си суче юмручето.. Имаше млечица и ми казаха че може да я е получил от непрестанното висене на гърдата дето устата му е все с мляко пълна..
Опасявам се да не му стане навик това смучене на юмрука. Не искам да заспива с юмруче в уста, или да се успокоява с него. Биберон не искам да давам и за това го ползвам много рядко.
Остава дилемата когато си лапа пръстите и не иска гърда тогава какво?! Биберон или пръсти?

# 4
  • Мнения: 4 451
Педиатрите казват, че до 6м. лапането на ръчичките не е опасно, то е просто инстинкт някакъв. Така, че не се притеснявай и не му ги дърпай непрекъснато. След тази възраст по-добре биберон. Peace

# 5
  • Мнения: 950
Ами аз дадох биберона, точно защото постоянно си смучеше пръстите и за да не остане навик и като порасне (имаме такъв познат, който е на повече от 30 години и все още ги смуче).

# 6
  • Мнения: 1 212
sky angel, aз бих те посъветвала вместо да се чудиш какво да правиш да оставиш детето да реши. Казвам това, защото и аз имах същите терзания, до момента в който смученето на юмрука започна да се съпровожда с гневни викове преминаващи в плач и реших да дам биберон. Оказа се , че независимо от моето решение синът ми  го отказва категорично, което ме амбицира още повече и доведе до резултат, че при 5 модела биберона вкъщи / които се принудих да купя/ си хапеше юмрука, а на по-късен етап - дори и в момента дъвчене и смучене на пръсти.

# 7
  • Мнения: 241
Аз подкрепям Magesta  в смисъл, че  бебо самичко ще те води. Ако то не иска биба, то какъвто и модел да купиш , няма да я приеме. Ако пък я "хареса", според мен това е по-добрият вариант, от колкото 24 часовото смучене на пръстчета, които преди това са се пъхали навсякъде... Аз лично използвам биберон само преди заспиване, за да не нагълтва завивката до сливиците, а през деня нон-стоп го забавлявам, за да не се сеща за пръстчето.

# 8
  • Мнения: 204
Голямата дъщеря не искаше въобще биберон и си смучеше езика. Чак напоследък - я тя наближава 9 години започна да го смуче все по-рядко. Сега, на малката давам биберон, защото не искам да се повтори ист орията с цокане на език до пубертета....#Crazy

# 9
  • София
  • Мнения: 277
темата е много актуална и за нас. на мен това също ми беше проблем, минах през какво ли не... до 7-8 месеца бях решила, че щом има нужда да си смуче палеца ще я оставя и няма да й преча, защото всеки опит да й слагам биба или просто да й махам пръста завършваше с рев и заспиване по късни доби... пак с пръст. така пръста ни се напука, нокътчето се разцепи и аз реших все пак да не се предавам. почнах да пробвам различни биберони-залъгалки. каучуковата на нук и то размер 0-6м (нищо че сме вече на 10 ) ни свърши работа... разбрах, защото тя единствена й се задържа в устата за маааалко по-дълго. сега пак смучем пръст, но като я видя веднага й слагам биберона и тя поне не я плюва веднага, което си е постижение. в момента пръста ни не е толкова захабен и напукан и аз съм що-годе доволна, защото въпреки че я изпуснах да си създаде навика за смучене на пръст поне бях и достатъчно настоятелна да го заместя с биба...

# 10
  • Мнения: 1 691
Аз избрах на първо място гърда, после пръсти/юмрук. При това при нас едновременно се вкарват в устата по 3-4 пръста, юмрук или и двете ръце едновременно Simple Smile Приемам го като изучаване на света и не му преча. Бих се притеснила, ако започне упорито и систематично да смуче един определен пръст.

# 11
  • Мнения: 190
Ирма си лапа ръцете на поразия - чисти, нечисти, оставила съм я да се забавлява. И бибата много си обича /каучук, 0-6 м./, без нея не заспива и не излиза на разходка. Така, че при нас  дилема няма - давам и двете   Sunglasses

# 12
  • Мнения: 2 467
И моето дете беше така като малко. Опитах се да наложа биберона, но неуспешно. Оставих я намира, да прави каквото си иска. Лапаше си ръцете до към 6-7 месеца. После играчките започнаха да и заемат ръцете и нямаше как да ги лапа. Сега вече не се сеща даже.
Та аз съм за пръстите.

# 13
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Биберон  Peace

# 14
  • Мнения: 1 043
ами ние не ползваме биберон и засега удържам фронта - просто като си е лапвала пръста и го вадя и и предлагам гризалка приомерно ако и се иска да захапе нещо - а ако и се цоцка и оредлагам гърда  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт