Как да напусна работа?

  • 2 793
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 221
Искам да напусна работа веднага след като ми свърши майчинството, но не знам какъв е реда. Трябва ли да подам молба за напускане месец преди да ми изтече майчинството за да напусна в деня, в който трябва да се върна на работа или е достатъчно да уведомя работодателя за намерението ми? Задължително ли е да се върна на работа и чак тогава да подавам молба за напускане? Не искам да ползвам годишен платен отпуск или неплатен за още една година майчинство, защото знам, че с тези искания ще си създам само главоболия и няма да бъдат изпълнени. Искам да не се връщам на работа нито за ден и моля кажете как да постъпя?

# 1
  • Мнения: 27 524
Зависи къде работиш. По принцип трябва да се върнеш на работа и да подадеш едномесечно предизвестие. Може да се върнеш на работа за два дни и да излезеш отпуск и преди това да подадеш едномесечното си предизвестие. Ако си на временен договор - трябва по-голям предизвестие. АКо си на постоянен - може да се споразумеете с началника и от утре  Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 2 014
Задай си въпроса тук.  Flutter
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=170347.0

Ще получиш бърз и компетентен отговор.
Нямат грешка!

# 3
  • Мнения: 5 370
Напуснах работа ПО време на майчинство-Станислав беше на около година и 4-5 месеца. Подадох си молба за едномесечно предизвестие, не съм ползвала отпуски.Впрочем неползваните отпуски ми ги наплатиха, след като напуснах.

# 4
  • Мнения: 221
Благодаря за бързите отговори Simple Smile
Аз съм на постоянен трудов договор в частна фирма. Имах проблеми с излизането по майчинство и се опасявам, че може да имам проблем с напускането. Например, ако предупредя  преди да ми е изтекло майчинството (имам още 2 месеца) е възможно да откажат да ми го изплатят. Знам, че нямат законово право, но аз нямам възможност да си търся правата, тъй като няма кой да гледа детето през това време. Много е сложна ситуацията за да обяснявам подробно.
Реших да предупредя месец по-рано и дано стане по взаимно съгласие.

# 5
  • Мнения: 3 042
Може да си подадеш молбата за напускане 1м преди датата, на която трябва да се върнеш на работа след изтичане на отпускът за отглеждане на дете до 2г.

За тези 2г ти се полагат поне 20д платен год. отпуск, които ако не ползваш при напускане работодателят е длъжен да ти изплати.

Ако случайно решиш да си ползваш платеният отпуск може да не ти разрешат да ползваш  целят му размер.

Неплатеният отпуск по чл.167а КТ, обаче не могат да не ти разрешат да ползваш ако пожелаеш. Само ако нямаш право на такъв отпуск тогава може да не ти го разрешат. Но ти имаш право да ползваш такъв отпуск.

НРВПО
Чл. 49.  (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., нов, бр. 72 от 2004 г.) (1) Отпускът за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ се ползва въз основа на писмено заявление за всеки отделен случай, подадено от майката или бащата (осиновителката или осиновителя) най-малко 10 работни дни преди датата, от която желае да ползва отпуска, в което се декларира, че детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка.  Работодателят е длъжен да осигури отпуска от деня, посочен в заявлението.  Ако лицето няма право на този отпуск, работодателят незабавно го уведомява писмено за това.

Общи условия

Активация на акаунт