Въпрос за предварителен договор!!!

  • 1 150
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 423
Моля, да споделите дали да се притеснявам от сключването на предварителния договор директно от инвеститора сумата е 10% от стойноста на имота и след 30 дни останалата сума, която се изповядва пред нотариус.
Може ли при този предварителен договор да загубим тия 10% тоест да бъде продаден в момента на друг или след това да искат по висока сума от първоначална посочена?
Трябва ли при предварителния договор да си викам мой нотариус или няма нужда ?
Моля, Ви да ми отговори, че се притеснявам!

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
 Преди да го сключите, консултирайте го с адвокат. На нито един от въпросите не може да се отговори, без да се види договора. Освен това има и други важни неща, които да се проверят.

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
Подкрепям съвета договорът да бъде погледнат от адвокат. Но в най-общи линии, няма за какво да се притесняваш толкова. Общото ми впечатление е, че фирмите-измамници вече не са на пазара.
От нотариална заверка на подписите няма смисъл, защото биха удостоверии само това, че именно вие сте се подписали. Ако искаш заверка и по същество, ще ти съберат такса върху материалния интерес, което е  Shocked

# 3
  • София
  • Мнения: 2 298
Не би следвало да се притесняваш, но да го погледне адвокат. По принцип се пише клауза, при която договора може да се счита за окончателен.
В общи линии от нотариус няма нужда, аз съм подписвала предварителен договор с нотариус, но случая беше сложен - с реституиран имот и тряваше да се правят доста проверки на собствеността и за идентифициране на имота (за парцел става въпрос) и за това на по-ранен етап още намесихме нотариус.

Успехи!

# 4
  • Мнения: 2 517
Цитат
Моля, да споделите дали да се притеснявам от сключването на предварителния договор директно от инвеститора сумата е 10% от стойноста на имота и след 30 дни останалата сума, която се изповядва пред нотариус.
Няма нищо притеснително - това е практиката. Важно е да се знае дали купуваш готов апартамент- приет с акт обр. 16 и издадено разрешение за ползване или апартамент в строеж - тогава ти се продава само правото на строеж и не те съветвам да плащаш цялата сума при нотариалната сделка, а следва да се уговори, че една част /практиката е към 10% от цената/ да остане платима след приемането на сградата и въвеждането й в експлоатация.

Цитат
Може ли при този предварителен договор да загубим тия 10% тоест да бъде продаден в момента на друг или след това да искат по висока сума от първоначална посочена?
Хипотетична възможност винаги има ако инвеститорът е недобросъвестен. Има си един известен в София такъв - ЕТ "Петко Иванов" - строи в Надежда. За да гарантираш внесеното капаро, се уговаря, че в случай, че до окончателен договор не се стигне по вина на строителя, то той ти връща платеното в двоен размер, както и неустойка. Аз лично предпочитам уговарянето на неустойката, защото в съда не се налага да доказвам размера й.

Цитат
Трябва ли при предварителния договор да си викам мой нотариус или няма нужда ?
Принципно предварителния договор е дейсвтвителен и да няма нотариална заверка. Обикновено нотариусите заверяват само подписите на предварителните договори и тя би послужила за доказване на действителността им - че положение подпис изхожда от лицето, упоменато като продавач или купувач , което в бъдещо съдебно дело се установява /при евентуално оспорване/ със съдебно-подчеркова експертиза/.

Аз също бих те посъветвала да се консултираш с адвокат.

Надявам се да съм била полезна.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 1 147
Вчера подписах такъв. За договора имаше уговорен адвокат от брокера,който да го изготви.Но на срещата ние извикахме още един  /наш/  .Това се наложи защото ми отказаха да ми  дадът договора  по-рано за обсъждане. Изготвянето ни отне 2 часа,но се коментираше всяко изречение и член. Използваха се термини които са  ни неизвестни от разговорния език. Не съжелявам ,че съм платила тази услуга,защота адвоката  защитатаваше нашите интереси. Строителя нямаше адвокат,но това си е негов проблем.

# 6
  • Мнения: 423
Значи трябва да имам адвокат за мое успокоение, че няма да ни излъжат. Така е  като не действаме с брокер а директно с инвеститора.

Няма нищо притеснително - това е практиката. Важно е да се знае дали купуваш готов апартамент- приет с акт обр. 16 и издадено разрешение за ползване или апартамент в строеж - тогава ти се продава само правото на строеж и не те съветвам да плащаш цялата сума при нотариалната сделка, а следва да се уговори, че една част /практиката е към 10% от цената/ да остане платима след приемането на сградата и въвеждането й в експлоатация.

Става въпрос за жилище в Люлин1, което все още е в строеж. Акт 16 чак догодина, но казаха че можело и по-рано, но ако изчакаме до получаването на акт 16 а и ако плащаме разсрочено цената се увеличава с 2 000-3 000 Евро и затова избираме да платиме на куп(срок от 30 дни).
Цитат на: mama66

link=topic=180064.msg3637723#msg3637723 date=1175833379
Вчера подписах такъв. За договора имаше уговорен адвокат от брокера,който да го изготви.Но на срещата ние извикахме още един  /наш/  .Това се наложи защото ми отказаха да ми  дадът договора  по-рано за обсъждане. Изготвянето ни отне 2 часа,но се коментираше всяко изречение и член. Използваха се термини които са  ни неизвестни от разговорния език. Не съжелявам ,че съм платила тази услуга,защота адвоката  защитатаваше нашите интереси. Строителя нямаше адвокат,но това си е негов проблем.

При нас договора го изготвя инвеститора.






# 7
  • София
  • Мнения: 18 679
Значи трябва да имам адвокат за мое успокоение, че няма да ни излъжат. Така е  като не действаме с брокер а директно с инвеститора.
Що, ако действате с брокер, смяташ, че той ще защити интересите ти като адвокат ли Laughing Има брокери, които буквално не правят разлика между право на строеж и имот в груб строеж Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 8 905
Аз смятам, че е рисковано уговарянето в предварителния договор на изплащане на капаро, тъй като няма абсолютно никаква гаранция, че продавачът няма да продаде въпросния недвижим имот на трето лице междувременно. А 10% от цената на недвижим имот със сигурност са доста голяма сума.  Ще трябва да се водят дела с години и накрая не се знае дали ще си получите сумата обратно. Ако не може да се избегне предвиждането на такова капаро е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се уговори и неустойка в случай, че другата страна не изпълни задължението си за сключване на окончателния договор.

Предварителният договор трябва да съдържа всички общи условия на окончателния договор.  Най-важното -Имотът трябва да е индивидуализиран!!! Сключва се във писмена форма. Нотариална заверка не е необходима.

Става въпрос за сериозна сделка и съветът ми е да се потърси помощта на адвокат!

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 1 147
Да  точно такава точка включи адвоката при нас.Ако  се окаже че апартамента ,който капарираме е продаден на други лица,строителя трябва да върне капарото или сумата за целият в 10 дневен срок.Ако има дела се заплащат от него. Ако няма разрешение за ползуване по вина на строителя до фиксирана дата.Той дължи 0,5% от цялата стойност на ден като лихва.Лошото е,че ако се почнат дела се проточват във времето ,но все пак си есламка като си дал пари. 

Общи условия

Активация на акаунт