"работите" ли върху брака/партньорството си?

  • 4 386
  • 75
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 367
привет дами,
водя един курс за успешна комуникация,как да 1уваме по-добре партньора си и пр. и рекох да ви питам вие дали "работите" върху отношенията си..мислите ли 1е с любов вси1ко се решава,имате ли изградена система как да решавате конфликт,мислите ли 1е е нужно или както дойде, лягате ли си сърдити и пр..
*
аз от преди да се омъжа гледам на брака като на работа Simple Smileв сми 1е си иска мислене и това,план да излизаме поне 1/месец сами(сега), у1ене на навици и светоглед на 1овек расъл под друг покрив..абсол.никога не съм си мислила 1е аморе-то може да замаже вси1ко,опитваме се да говорим или пишем винаги ако има неразбиране..винаги се опитвам да мисля +,демек-не се обажда не защото е тъпак и не му пука колко е Т на детето,за защото е зает и пр..но това не ми идва отвътре,определено го мисля ,планирам,1ета,обсъждам и пр..твърдя 1е любовта се губи в неразбиране,а то може да бъде предотвратено..

# 1
интересна тема
определено когато се оженихме реагирах по детски (ама то и аз си бях дете), сърдене и пр.
постепено, може би защото и аз се промених, нещата се промениха
конфликтните ситуации се решават като се изясняваме говорейки
никой не се опитва да въздейства на другия по някакъв начин, уважаваме взаимно мненията и аргументите си, вече не претендирам другия да е перфектен, защото и аз самата не съм
много важно нещо е, че разбирам кога съм уморена и се старая в такива моменти да избягвам сблъсаци, просто гледам да си почина, знам,  че после нещата ще ми се струват други
аналогично, усещам кога той е уморен и изнервен и не обръщам внимание ако каже нещо по-остро
проблемите гледам да си ги решавам възможно най-бързо, да няма натрупване от сорта "а помниш ли преди 5 месеца, какво ми каза, а аз нищо не ти отговорих"


нещо във връзка с "планирането"
имаме си лични пространства: примерно той ходи да играе мач или да тича, аз имам един път в седмизата спорт + мое лично време през уикенда или вечер, когато той е навън с детето
и ние гледаме поне веднъж в месеца да излезем сами
за щастие детето вечер заспива рано към 21.00- 21.30 та остатака от вечерта си е наша

Последна редакция: пт, 30 мар 2007, 15:30 от gioia

# 2
  • Мнения: 1 630
Пробвам да "работя", но пък и доза спонтанност трябва да си остане.
Не може всичко да е рационализирано, премислено и преценено.

Че аморето, не е достатъчно за да няма конфликти или неразбиране съм напълно съгласна
Писането и при нас помага, особено на мен, защото съм емоционална и като почна да говоря някой път му изпускам края, какво и защо съм искала да кажа.

# 3
аз си мисля, че до някои неща се стига с опит и зрялост ... а на опит учи ли се? абе сложни неща са, аз съм леко скептична към курсове по поведение, но може и да греша
кажи нещо повече Ани

важно е според мен "сработването" да стане преди появата на децата

# 4
  • Мнения: 3 367
и аз мисля че определени неща се постигат с времето, опит за жалост не се "учи"
*
този курс учи факти к за мен бяха интересни-примерно че човек се ядосва 500 пъти по-бързо отколкото осъзнава че е ядосан(има малко биология зад това) и идеята е да изчакаш кората на мозъка да разбере какво става преди да започнеш да викаш..
или-как се разпознават емоцинонални тригери- мъж ти 1 път е закъснял,ти започваш да вадиш от миналото факти как гадже 2,3,и 4 е закъсявало и ето на-пропаднала връзката и подобни..
и аз съм скептична,хич не мисля че тези неща се "учат" пер се,но инфо не вреди..
за децата-определено,свидетел съм на ред бракове к "закрепиха" с деца и се разделиха преди прощъпулника..

# 5
  • Мнения: 2 563
привет дами,
водя един курс за успешна комуникация,как да 1уваме по-добре партньора си и пр. и рекох да ви питам вие дали "работите" върху отношенията си..мислите ли 1е с любов вси1ко се решава,имате ли изградена система как да решавате конфликт,мислите ли 1е е нужно или както дойде, лягате ли си сърдити и пр..
*
аз от преди да се омъжа гледам на брака като на работа Simple Smileв сми 1е си иска мислене и това,план да излизаме поне 1/месец сами(сега), у1ене на навици и светоглед на 1овек расъл под друг покрив..абсол.никога не съм си мислила 1е аморе-то може да замаже вси1ко,опитваме се да говорим или пишем винаги ако има неразбиране..винаги се опитвам да мисля +,демек-не се обажда не защото е тъпак и не му пука колко е Т на детето,за защото е зает и пр..но това не ми идва отвътре,определено го мисля ,планирам,1ета,обсъждам и пр..твърдя 1е любовта се губи в неразбиране,а то може да бъде предотвратено..


Много мразя всичко да е по план, затова никога нищо не се насрочва. Но си имаме правила. Примерно, да наричаме другия с гадни имена и да обиждаме не е позволено. Когато се караме, говорим само за проблема в момента, не ползваме " ти винаги" и " ти никога". Говорим, а не викаме. Съобразяваме се с желанията на другия, а ако нещо не можем да се съгласим, теглим чоп!  Laughing И двамата умело се изразяваме с думи, та разговорите никога не са проблем.

Бракът с този мъж ме научи на търпение. Той прави нещата различно и това е ОК. Имам навика да критикувам прекалено много, но се усещам, че с мъжа ми първо се замислям "пречи ли ми това, което той прави?" И ако не ми пречи, а просто е различно от това, с което съм свикнала, въобще не се обаждам.

Анет, сигурно си много заета и бързаш, когато пишеш, но мисля, че ако ползваш главни букви и необходимите препинателни знаци, хората във форума ще те разбират много по-лесно. Не се заяждам. Мозъците на всички са свикнали на определени маркери в текста (главни букви, пунктуация, нов параграф и т.н.) и когато ги няма, четенето е по-трудно... Аз примерно се изнервям докато ти прочета мнението, а искам да го чета, защото звучи интересно.

Последна редакция: пт, 30 мар 2007, 16:38 от Hear Again

# 6
  • Мнения: 3 367
говорим само за проблема в момента, не ползваме " ти винаги" и " ти никога".
Това е едно от нещата които се обсъжат в този курс, както и "Мъжете винаги.. " или "Жените всички сте.."

Мерси за забележката,не е от заетост (въпрос на Инет култура на писане,която е различна от другата писмовна такава) , ще се постарая да  съм по-лесна за четене!

# 7
мислех, че темата ше предизвика по-голям интерес  newsm78

друго, което се сещам е, че никога не му горворя против роднините и прятелите му (освен малко здравословно клюкане Embarassed), всеки е свободен да поддържа приятелставата си, както и да излиса самостоятелно

# 8
  • Мнения: 3 367
мислех, че темата ше предизвика по-голям интерес  newsm78
И аз така.
Идеята ми беше ,че за мен,  бракът си е като бизнес-иска инвестиции,регулярни проверки кое къде е,даване на бонус на служителите и пр Simple Smile Спонтанност не вреди,но определено е по-лесно да се нацупиш и да блъснеш вратата отколкото да си надскочиш гнева и да поговориш.
Нещо което хората казаха в курса е, че чакат на партньора да му мине,игнорират,забравя се и толкоз.
Аз не съм много фен на тази теория,обичам да ми е ясно и да няма премълчаваници..

# 9
  • Мнения: 2 563
мислех, че темата ше предизвика по-голям интерес  newsm78

друго, което се сещам е, че никога не му горворя против роднините и прятелите му (освен малко здравословно клюкане Embarassed), всеки е свободен да поддържа приятелставата си, както и да излиса самостоятелно


Да, това е много важно, според мен добре правиш. Лесно е да накараш човек да се чувства безпомощен, когато го караш да избира между двама, които са му важни.

Моят мъж пък сам ми се оплаква от майка си, а и тя една хубост... Да не почвам темата за свекървите, но няколко години майка му се държа ужасно и с двмата и доста сме я плюли. Вчера беше на гости и се държа чудесно. Когато си тръгна, не пропуснах да я похваля пред мъжа си. Майка му е все пак. И се съгласих да ходим в Маями да я видим, тя си го заслужи с добро поведение.

# 10
  • Мнения: 2 563
чакат на партньора да му мине,игнорират,забравя се и толкоз.
Аз не съм много фен на тази теория,обичам да ми е ясно и да няма премълчаваници..

Аз понякога съм кисела без причина и тогава и с едно мърдане може да ме вбеси. Предпочитам да ме чака да ми мине, а не да си говорим колко съм кисела, щот съм си такава.

Най-добрата ми приятелка преди време ми писа, че най-големите скандали с гаджето и ставали, когато тя била гладна. Не можела да устиска да не се заяде за нещо, а той пък реагирал подобаващо... Сега вече като е гладна, мъжът и въобще не я слуша...  Laughing

# 11
спред мен трябва да се прави разлика, дали си просто кисел или наистина повдигаш някакъв проблем, който трабва да се разреши, а не да се чака да ти мине  Confused

# 12
мислех, че темата ше предизвика по-голям интерес  newsm78
И аз така.
Идеята ми беше ,че за мен,  бракът си е като бизнес-иска инвестиции,регулярни проверки кое къде е,даване на бонус на служителите и пр Simple Smile Спонтанност не вреди,но определено е по-лесно да се нацупиш и да блъснеш вратата отколкото да си надскочиш гнева и да поговориш.
Нещо което хората казаха в курса е, че чакат на партньора да му мине,игнорират,забравя се и толкоз.
Аз не съм много фен на тази теория,обичам да ми е ясно и да няма премълчаваници..

трябваше ми малко време да го осмисля ... да така е, за някои обаче бизнесът съвсем не в преносен смисъл  Laughing

иначе още нещо са говоренето: хубаво е да се говори, да се обсъжда, да се слуша другия, колкото и добре да се познавате, не може да се приеме, че всичко става по подразбиране

# 13
  • Мнения: 7 837
Накратко. Машината при нас е достатъчно смазана. Заедно сме от 8 г.
Не се замислям вече в реакции, отговори, коментари и пр. Докато не разнищим докрай нещо, не спираме. няма заспиване, няма забравяне. Не обичам примирението...
Покрай всичките сълзливи теми на форумки в семейния форум, ми омръзна да обяснявам, че диалогът е най-важен. Не можеш да очакваш,другия да те разбере ей така.

# 14
  • Мнения: 3 367
Да продължа казаното от  gioia -хората се променят, не тотално,но интересите им,желанията им,посоката-мени се.
Не може схема която е била валида преди 10 години,преди деца и пр.да се налага автоматично и да се очаква да работи. Аз затова се научих да питам,ако щете и елементарни на пръв поглед неща
Уважението м-у партньорите (в това число лични интересни,собствено пространство) за мен е ключа от палатката на успешния брак
*
В този клас има голям панел за екстроверт-интроверт отношенията; в почти 90% от 2ките единият беше екстра,другия интро
*
Домашното което им дадох е 3 пъти през следващата седмица да кажат с думи на партньора си за какво са му благодарни или защо им е важен,по принцип или в този конкретен ден(това е техника от психотерапия на хора болни от рак); Изглежда смешно,но прави чудеса..

Общи условия

Активация на акаунт