Въпрос за болничен лист-абсурдите на НОИ

  • 777
  • 7
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 508
Та в офиса ни се случи следната абсурдна ситуация. Моя колежка беше в болничен за гледане на болно дете за 5 дни от 22.01. Датата, на която е издаден болничния е 24.01., защото личната я изпраща на специалист, който да издаде болничния, а час й дават за 2 дни по-късно. След като два пъти връщаха болничния от НОИ с разни забележки, вчера е намерила в пощенската си кутия писмо от ДКЦ-то, че се е събрала ЛКК, болничният й е анулиран, и се издава нов, но не за 5, а за 3 дни. Никой не се е свързал с нея, пък все пак аз съм чувала, че хората имали право да се защитят, ама в случая с НОИ май направо те уведомяват #Cussing out В крайна сметка излиза, че тя 2 дни не е ходила на работа без основателна причина, пък ако работодателят реши, може и да я уволни за това. Самото уведомление пък е от ДКЦ-то, дори не от НОИ.
Та ако някой е наясно какво трябва да се направи срещу тази изродщина, моля да се включи.

# 1
  • Мнения: 1 172
Аз не схващам кое от всичко написано е абсурд на НОИ. На мен ми прилича на абсурд в ДКЦто (че преглед при специалист е след 2 дни, когато се касае за малко дете) и недостатъчно информирани пациенти.
Това, което знам от нашата педиатърка, е че болничен не може да се издава със задна дата. Т.е. щом прегледът е бил на 24.01, не може болничния да е от 22.01. Вероятно и затова е анулиран и преиздаден за 3 дни.  Още когато е станало ясно, че прегледът ще е след 2 дни, е трябвало да се говори отново с педиатърката за болничен. 

Определения като "изродщина" ми се струват абсолютно пресилени.

# 2
  • Мнения: 47 897
добре, знчи сега щом отидеш при личния, той веднага трябва да ти издаде болничен, нали, дори и за 1 ден да е, щото вече си отсъствал 1 ден, за да отидеш на преглед, а?и как определят колко ще отсъстваш пък предварително?и кога се носи болничния точно-баш като си го вземеш първия ден ли?

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 2 508

Определения като "изродщина" ми се струват абсолютно пресилени.

За съжаление не ми се виждат пресилени. Чиято и да е грешката- на НОИ или на ДКЦ-то, все едно. Човек не може да знае всичко на този свят и като отива при хора, които би трябвало да знаят, и му се случват такива неща незнам как другояче да го нарека. Не обвинявам личния лекар в случая, човекът за хубаво го е направил, надали да навреди. И тях на маймуни ги направиха, всеки път с нови неща и изисквания. Идиотска е цялата ситуация, нещо като §22 се получава в отношенията, свързани с НОИ. Обаче накрая- лицето Х, което стриктно си плаща осигуровките, има болно дете. Отива за болничен, издават му го и накрая- гледай си работата, ще ти платим само за 3 от 5 дни, защото е допусната формална грешка.

# 4
  • Мнения: 4 916
Според мен е трябвало да й издадат болничен за дните между 22-24 януари, който след това да бъде продължен с нов от комисия.
За това кога се представя болничния лист - пише го в Кодекса на труда.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 2 508
Представя се в двудневен срок, според Наредбата.
За съжаление какво е можело и трябвало не върши работа. Въпросът е какво да се направи сега.

# 6
  • Мнения: 5 622
Нищо свързано с "организацията" на НОИ не е пресилено..... Да не зачекваме въпросът с изплащането на болничните, с ДВА месеца закъснение....  Stop

# 7
  • Мнения: 390
 #Cussing outПостоянно се възмущавам от тая държава

Общи условия

Активация на акаунт