Има ли майки, които работят у дома ?

  • 2 566
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 091
Изправена съм пред това предизвикателство и се чудя как се справят другите майки с това? И в БГ съм работила в къщи, но там работех на компютър и определено е по-лесно отколкото друг тип работа. В момента се опитвам да шия от вкъщи,децата не ходят на градина, нямам гледачка, нямам жена за домакинството, таткото ни в момента не може да помага по обективни причини ( докато можеше беше по-добре, но в момента няма как) и просто да ви кажа на моменти направо откачам. Малкия иска да " помага", пипа неща, понякога си "играе" като ми крие разни неща, които ползвам в момента, докато съм замотана в кройките, съответно това ужасно ме изнервя! Опитвам се да му обясня, може би той още не е свикнал с това да работя от вкъщи, успокойте ме, че нещата с времето се оправят!
За момента въобще не мога да разгранича времето за работа с това за децата и е пълна каша.  Confused А пък и виждам разликата- като объркам нещо на компютъра си има undo, Ctrl+Z, ама в шиенето ако отрежа нещо грешно докато викам " не пипай" и обяснявам защо не може сам да прави кукита в печката, едно че може да си изхабя целия плат, второ ако зашия накриво отнема адски много време да се поправи грешка, а понеже при кроенето се правят и сметки и съвсем. Не работя за някого, в момента само за себе си, но имам желанието да го превърна в занимание, което да ми носи приходи като си получа разрешителното за работа, но просто от сега се чудя как ще се справя.
Дайте някой съвет, хитринка?

# 1
  • Мнения: 3 491
На какво точно шиеш? "Преносимо" ли ти е работното място? "Шумно" ли е? Ако можеш през почивните дни да оставяш децата на баща им, и да отскачаш до библиотеката... При нас там понякога се събират жени, които си плетат. Има пък една, която окупира две маси и разпъва някакви бродерии. В някои случаи това е даже библиотечна програма, "talent show" му казваме, една бабка например идва да преде вълна и да плете кошници. Не съм сигурна, но и мисля, че и малък хонорар получава от библиотеката за тази работа. И разбира се - никой няма право да й пречи.

# 2
  • Мнения: 7 091
На какво точно шиеш? "Преносимо" ли ти е работното място? "Шумно" ли е? Ако можеш през почивните дни да оставяш децата на баща им, и да отскачаш до библиотеката... При нас там понякога се събират жени, които си плетат. Има пък една, която окупира две маси и разпъва някакви бродерии. В някои случаи това е даже библиотечна програма, "talent show" му казваме, една бабка например идва да преде вълна и да плете кошници. Не съм сигурна, но и мисля, че и малък хонорар получава от библиотеката за тази работа. И разбира се - никой няма право да й пречи.

Шия на машина и е доста шумно, няма как да отида с в библиотека, въпреки, че го мислих и този вариант. За таткото- още известно време няма да мога да разчитам на него, както споменах преди той ги гледаше като се върне от работа и събота и неделя, но още поне няколко месеца няма да може и до тогава жална ми майка дето се вика Simple Smile Щото и домакинската, и децата, и другата пак са в моя джоб.  ooooh! За момента се справям- мръсно не е, гладни и мръсни няма, но едно че не мога да обърна активно внимание ( работата ми не е много, въпроса е ако седна за 1-2 часа ще я свърша, ама за момента като шия на 15 минути стани седни отива по цял ден), обаче АДСКИ се изнервям, което хич не ми се иска.

# 3
  • Мнения: 3 491
За съжаление единственият приемлив вариант за мене в такъв случай е да ангажираш някоя забавна какичка с подход към деца. Ти да работиш в едната стая, тя да си играе с тях в другата. Ще си у дома, така че няма да има за какво да се притесняваш толкова. Аз иначе не бих могла, много ми падат и продуктивността, и качеството, ако се опитвам с едната ръка да работя, пък с другата да бавя деца. Ако плащаш на някого, и като знаеш, че плащаш, и като си наложиш дисциплината в този момент да мислиш само за работата, ще свършиш поне 8 пъти повече, отколкото ако си с деца около тебе. Така поне си мисля.

Последна редакция: чт, 29 мар 2007, 19:09 от блажка

# 4
  • Мнения: 7 091
За съжаление единственият приемлив вариант за мене в такъв случай е да ангажираш някоя забавна какичка с подход към деца. Ти да работиш в едната стая, тя да си играе с тях в другата. Ще си у дома, така че няма да има за какво да се притесняваш толкова. Аз иначе не бих могла, много ми падат и продуктивността, и качеството, ако се опитвам с едната ръка да работя, пък с другата да бавя деца. Ако плащаш на някого, и като знаеш, че плащаш, и като си наложиш дисциплината в този момент да мислиш само за работата, ще свършиш поне 8 пъти повече, отколкото ако си с деца около тебе. Така поне си мисля.

Абсолютно си права за продуктивността и т.н. Наистина сложна работа, аз досега не можах да намеря такава, която да ми хареса ( гледачка), дано да намеря такава, ама... Confused

# 5
  • Мнения: 847
Ами аз съм така ...и си гледам детето...Вярно аз имам само едно ,но ела да видиш какво е... ooooh!Просто е хала ,а и ве4е е голям и разбира...Работя когато спи .Веднага щом го сложа да спи аз сядам пред компютъра и си върша работата...Имам много разговори да проведа,да следя поръ4ки ,да организирам транспорт ,факури ,телефона ми не спира ,но...Когато имам делови обяд е доста трудно да намеря някой да го гледа,но ...С пове4е организация ,се справям...Знам 4е не съм ти много от полза...Опитай се да си направиш работен кът и да обясниш ,на дребното 4е там мама работи и не играе...докато шиеш може да му пуснеш някое филм4е ...Тук има една серия -Литъл пипъл и моят син я обожава ...у4ат децата на елементарни неща ,и само това го задържа пред телевизора...
Успех Hug

# 6
  • Мнения: 3 367
..честно казано ви се вьзхищавам тихо как успявате да работите у дома;аз едва сварвам да пусна диш уошър и дотам..ако имам работа -като си легнат,иначе всички се изнервят много;
висенето пред тв не бих приела изобщо като варянт Naughty;
и аз мисля като блажка,но пак е ? на приоритети,пари,готовност  и пр..

# 7
  • Мнения: 6 167
tandoori, аз също работех от къщи до скоро.
да си призная и без деца , дисциплината и организацията доста ми куцаха  Tired
работех по проект и имах пътувания, в останалото време писане на компютъра в общи линии и тел. разговори.
в началото беше голям ентусиазъм, пералнята работи, манджата къкри, аз работя, банк. сметка расте. мечта. дори прескачах на пазар, между 2 имейла.
после взе да става тегаво, защото бях хем домакиня, хем работеща.
накрая взех следното решение: видях си работата, разпределих я на часове от мн. рано сутрин ( от 6 докъм 10-11) основната работа, после до обяд и следобяд само поддържах кореспонденция и разговори.
в твоя случай мисля, че времето е сутрин, докато спят. после сигурно ще трябва да обясняваш , че 'мама работи' и така.

# 8
  • Мнения: 7 091
Ами аз съм така ...и си гледам детето...Вярно аз имам само едно ,но ела да видиш какво е... ooooh!Просто е хала ,а и ве4е е голям и разбира...Работя когато спи .Веднага щом го сложа да спи аз сядам пред компютъра и си върша работата...Имам много разговори да проведа,да следя поръ4ки ,да организирам транспорт ,факури ,телефона ми не спира ,но...Когато имам делови обяд е доста трудно да намеря някой да го гледа,но ...С пове4е организация ,се справям...Знам 4е не съм ти много от полза...Опитай се да си направиш работен кът и да обясниш ,на дребното 4е там мама работи и не играе...докато шиеш може да му пуснеш някое филм4е ...Тук има една серия -Литъл пипъл и моят син я обожава ...у4ат децата на елементарни неща ,и само това го задържа пред телевизора...
Успех Hug
Ох, да ти кажа това със спането въобще не се получава при нас, защото Калин вече много рядко спи следобед, а и да спи режимите им на будуване с Елена се разминават, тя пък почна вече да разбира, казва някои думички и т.н. и си иска вниманието. Вечер пък лягат късно, защото чакат баща си да се върне, а и той да прекара малко време с тях. И така аз съм по цял ден с по едно дете в ръка, готвенв, чистене, пране ooooh!. Таткото много ми помага, но от няколко месеца работи без почивка и има доълнителни ангажименти и аз просто виждам как се претоварва. Добре поне , че до май месец ще е само така.

# 9
  • Мнения: 7 091
..честно казано ви се вьзхищавам тихо как успявате да работите у дома;аз едва сварвам да пусна диш уошър и дотам..ако имам работа -като си легнат,иначе всички се изнервят много;
висенето пред тв не бих приела изобщо като варянт Naughty;
и аз мисля като блажка,но пак е ? на приоритети,пари,готовност  и пр..


Ами поне за в началото няма да ми е много рентабилно да наемам гледачка или да ги дам на градина, но за по-късно може би е вариант.

# 10
  • Мнения: 847
Ох, да ти кажа това със спането въобще не се получава при нас, защото Калин вече много рядко спи следобед, а и да спи режимите им на будуване с Елена се разминават, тя пък почна вече да разбира, казва някои думички и т.н. и си иска вниманието. Вечер пък лягат късно, защото чакат баща си да се върне, а и той да прекара малко време с тях. И така аз съм по цял ден с по едно дете в ръка, готвенв, чистене, пране ooooh!. Таткото много ми помага, но от няколко месеца работи без почивка и има доълнителни ангажименти и аз просто виждам как се претоварва. Добре поне , че до май месец ще е само така.
Tandori ,мила разбирам те напълно...знам 4е е трудно ,но съм сигурна 4е ако обясниш на Калин той ще разбере.И Матео не спи винаги след обяд ,или пък си измества съня...аз нагаждам работа си по него,но наистина е сложно ...телефона звани когато го храня и аз трябва да отговоря ,скайпа и така,но мисля 4е с организация ,вси4ко се оправя...трудно е ,но няма лесно... Hug

# 11
  • Мнения: 7 091
в твоя случай мисля, че времето е сутрин, докато спят. после сигурно ще трябва да обясняваш , че 'мама работи' и така.

Лени, моите са направо като малки шпиони обучени  Joy Мръдне ли някой - баща им или аз  и моментално са скокнали и двамата. Оттам нататък докато направя закуска, да ги оправя последователно, да дам на баткото нещо да се занимава ( добре поне, че той се облича сам, сам мие зъби и т.н.), после да приготвя на таткото ( той обикновено е станал преди нас и работи) обяда за работа, после ако седна да посвърша малко нещо ( ако малката не е крива). ПОсле обяд за баткото, станало следобедно време, трябва да слагам да готвя за вечерта, да ударя по един парцал или прахосмукачка, споменах ли, че в паузите кърмя?  Laughing После малката спи следобед, баткото ако има нещо интересно да се занимава ( давам му да рисува, да прави разни интересни неща от типа на такива с play dough, тогава мога да седна да правя нещо. Ама малкия толкова обича да имитира какво правя, че само като ме види да вадя машината и целия грейва, че ще ми помага. Понякога му давам да ми върти колелото на машината ( когато вадя или забивам иглата за първия бод) и той е супер щастлив как помага, ама хем да го гледам той нещо да не се нарани, хем с едно око в шева, не става.  Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 7 091
Tandori ,мила разбирам те напълно...знам 4е е трудно ,но съм сигурна 4е ако обясниш на Калин той ще разбере.И Матео не спи винаги след обяд ,или пък си измества съня...аз нагаждам работа си по него,но наистина е сложно ...телефона звани когато го храня и аз трябва да отговоря ,скайпа и така,но мисля 4е с организация ,вси4ко се оправя...трудно е ,но няма лесно... Hug

Интересно ми е да чуя хора, които са минали по този път да споделят как се чувстват. Мислиш ли, че това е по-добрия вариант за вас като семейство- ти да си в къщи и да работиш? А ти удовлетворена ли се чувстваш? А как точно организираш времето си? Всеки ден ли работиш ( предимно сутрин? следобед?).
За момента не мисля, че бих намерила работа ( ако децата бяха на градина), която да удовлетворява изискванията ми за работно време, ангажираност, заплата и т.н, най-вече заради това се замислям. Баткото ни тази година сигурно ще тръгва на прискуул( не сме решили още, може и догодина да е), та може и това да ме улесни ( или съвсем да ме разконцентрира, те са само по 3 ч там, докато отида да го оставя и взема от училище и то времето минало  Confused).
Сподели каквото се сещаш, много ми е интересно!  bouquet

# 13
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Аз знам, че дните, когато ми се е налагало да работя от къщи (рядкост), нищо не става (с едно дете).
Дори и с баба вкъщи, той идва при мен, иска с мен да си играе, пипа ми компютъра, дърпа телефона... А аз и домакинска работа не върша през деня. В общи линии работя докато той спи, в останалото време проверявам имейл и доработвам вечерта, след като си легне.

Ако Калин е поне половин ден на градина, или 2-3 дни в седмица, може би ще можеш да работиш. Дани докато беше на възрастта на Елена, беше много послушен, оставиш го на земята и си чопли играчките. Сега е друга работа.

# 14
  • Мнения: 3 491

 Баткото ни тази година сигурно ще тръгва на прискуул( не сме решили още, може и догодина да е), та може и това да ме улесни ( или съвсем да ме разконцентрира, те са само по 3 ч там, докато отида да го оставя и взема от училище и то времето минало  Confused).
Сподели каквото се сещаш, много ми е интересно!  bouquet
О, не знаеш какво значи 3 часа време. Simple Smile Цели три часа концентриран труд!!! Та това е огромно количество време, уплътнявай ги максимално, и сама ще се учудиш на продуктивността си и резултатите. Ни детегледачка трябва, ни Господ. Ама що човек като няма деца на главата си, не ги разбира тия неща ...

Общи условия

Активация на акаунт