За заповедите, които са в противоречие с правила и закони.

  • 1 434
  • 21
  •   1
Отговори
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Имам устна заповед от шефката ми да изпълнявам нещо, което е в разрез с вътрешния ред на училището и даже противоречи на законите.
Посъветвах се с майка ми, която е с доста по-голям стаж в тези среди, отколкото аз. Та тя ми каза - щом имаш нареждане изпълняваш, отговорността за неспазването или заобикалянето на правилата носи шефката ти.

Но аз нещо май не мога да се съглася. Нареждането не го изпълнявам само аз и на всички е ясно, че е против правилата и затова заповедта е само устна, но никой не се е противопоставил, както и аз за момента.

Та питам и вас - какво мислите за такива заповеди - длъжни ли сме да ги спазваме?

# 1
  • Мнения: 2 978
Ох...сложна дилема.

Зависи ти какво искаш..да си запазиш работата или ако ви хванат да ти опетнят името? Crazy

# 2
  • Мнения: 2 755
Кажи на шефката си, че ще изпълниш нареждането й, но би искала да бъде в писмен вид. Утре, ако стане нещо, тя спокойно може да се оправдае, че нейната подчинена е действала на своя глава. Така мисля, но дали в твоята ситуация е подходящ вариант, само ти си знаеш.

# 3
  • Мнения: 4 546
отговорността ще е твоя. черно на бяло нямаш нищо. и да имаш, пак не би те оправдало напълно.

# 4
  • Мнения: 3 405
Шефката ти ще си измие ръцете с теб, ти ще си извършителя, Херелина е права.

# 5
  • София
  • Мнения: 13 204
Лелееее, то като в казармата... там нямаш право да оспорваш заповед... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Херелина и Анджелина са прави! А шефката не може ли в писмен вид да оформи заповедта?

# 6
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Ако беше държавен служител - лесно
Можеш да се пробваш ако все пак си решена
Базирай се на този член от ЗДСл
Цитат
Чл. 24, ал.3 - Държавният служител може да поиска писмено потвърждаване на служебния акт, когато в отправената до него устна заповед се съдържа очевидно за него правонарушение.

# 7
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ох, точно на това място(училище) не ми се иска много да се задържам, но засега нямам друга алтернатива.

Няма как обаче да се измъкне и да каже шефката, че такава заповед не е имало, защото е съобщено на пед. съвет пред цял колектив и е протоколирано, е, не съм чела протокола, но предполагам.
Ако я оформи в писмен вид - тя е наясно, че нарушава закон и затова разчита на нашето страхопочитание.

Ян Бибиян, учителите не сме държавни служители.

Уф, хем не ми се иска аз да съм тази, която да се противопоставя, хем се опасявам от инцидент.
Направих опит да намекна, че съм наясно, че е против правилата тази заповед, но се направиха, че не ме чуват...

# 8
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Знам, че не сте държавни  Wink

Пускай анонимен донос в Просвета ...
те и идват на проверка - тя за да се предпази не прави нищо  Twisted Evil

# 9
  • Мнения: 3 405
Няма как и вълка да е сит и агнето - цяло.
Вариантите са два - приемаш или не приемаш. Кофти е, че и в двата случая потърпевшата си ти.
Ама, че шефка!

# 10
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Знам, че не сте държавни  Wink

Пускай анонимен донос в Просвета ...
те и идват на проверка - тя за да се предпази не прави нищо  Twisted Evil
Ами то заради очаквана проверка е тази заповед  Crazy

# 11
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
 Twisted Evil Twisted Evil
Ами наливай масло в огъня тогава Wink
В училището на моята щерка по подобен начин
наказаха дисциплинарно директорката без последици
за учителите  Twisted Evil
Спукаха я от проверки  Laughing

# 12
  • Мнения: 4 546
на протокола не разчитай. казване е едно, заповед друго. освен това, в протокола може да се пише всичко. също и да не се пише.

# 13
  • Мнения: 3 423
Нямаш писмена заповед.
Никой нищо не може да докаже.
Не прави неща, които са против
морала ти. И да те уволнят, може
би добро ще ти направят.

# 14
  • Мнения: 822
Протоколите се проверяват най-често точно от директора преди да се впишат в официалната книга...Съмнявам се,да има нещо,което би я уличило...

Общи условия

Активация на акаунт