Въпроси за смяна на работа преди края на майчинството

  • 2 589
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Здравейте,мами!Не съм сигурна,че тази тема е за тук,но не зная къде другаде да я напиша!
Още не ми е изтекло майчинството,но ми предложиха работа.Ака я откажа,значи след няколко месеца да стана безработна,защото смените хич не ми се връзват с работното време на яслата...Първо ще съм на хонорар(2месеца) и после уж на трудов договор.Но не ми е ясно какво се случва с майчинството?Прекъсва ли се?Защото нали то се води трудов стаж,с осигуровки..тоест те прекъсват ли?Кога трябва  да уведомя предишния работодател -когато почна на хонорар или чак когато подпиша постоянния договор?По време на предизвестието трябва ли да се върна за 1 месец на старата си работа или това време може да мине,докато още ми тече майчинството?А ако детето(не дай Боже!) се разболее,какво се случва с болничните? 
Просто не зная кого да попитам за всичко това,ако някоя от вас може да ми помогне,ще съм безкрайно благодарна!

# 1
  • Мнения: 3 042
Задаи въпроса си  в темата http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=170347.0. Колежките по-подробно ще ти отговорят.

Ако започнеш работа при друг работодател и получаваш хонорар, значи си на граждански договор. Няма проблем да си получаваш майчинството 100 % от първият работодател /при, който ползваш отпуск по майчинство/  и да работиш при друг на хонорар.
За да сключиш ТД на 8ч с вторият работодател трябва да си прекратила ТД с първият. Защото 2 ТД на 8ч не може да сключиш.
Може да имаш 1 ТД на 8ч и друг примерно на 4ч.

Може да си пуснеш предизвестие и да не си на работа, ползваш майчинство или платен отпуск. За времето през, което си била по майчинство имаш право на платен отпуск. Ако не го ползваш и напуснеш трябва да ти се изплати.

Ако прекратиш първият ТД и започнеш да работиш при другият работодател на ТД ще получаваш 50% майчинство.

# 2
  • Мнения: 0
много ти благодаря,Rubi,сега остава само да разбера за болничните как стои въпроса и при двата вида договор newsm78

Общи условия

Активация на акаунт