За храните, с които захранваме

  • 1 168
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 691
След някой и друг месец ни предстои захранване и сега у мен се зараждат разни чуденки  newsm78
Въпросът ми е към мамите, които захранват по стандартния начин (с пюрета и каши). От рецептите, които чета, а и от състава на готовите пюрета разбирам, че в менюто на бебето се включват такива "полезни"  храни като елда, просо, заешко и пуешко месо и т.н. Искам да ви питам вие във вашето домакинство ядете ли такива храни? Защото аз не ям и съответно не готвя (за възрастните) нито елда, нито просо, нито заек, нито агне, нито пуйка (мразя ги! Sick). И нещо не виждам смисъла да ги въвеждам в менюто на малкия, щом после няма да ги яде.
Вие как мислите? Има ли смисъл от подобно захранване, след като по определение захранването би трябвало да е запознаване с храната, което детето ще яде по-нататък?

# 1
  • на село
  • Мнения: 1 028
Защо "полезни" в кавички? Елдата е много полезна за децата, заешкото, пуешкото също. Това че ти не ги обичаш, не означава че детето ти няма потребност от тях.
От храните, които давам на дъщеря ми някои и аз не ги обичам, но съм я оставила сама да си прецени кои да са и любими - не бих искала да прехвърля на нея моите вкусови предпочитания.

Апропо, имам една позната , която по този начин направо отврати детето си от почти всички храни, за които можете да се сетите. Когато ми дойдат на гости направо се виждам в чудо - яде само пържени картофи - никакви салати, никакво месо.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 064
И аз имам подобни вълнения, но особено за месата, доказано е, че тези са най-щадящите - ще взимам готови вероятно.  Колкото до елдата, може и да я пропуснем. Ще решавам в движение.

# 3
  • Мнения: 1 771
Много от храните с които захраних Крис не бяха включени в моята кухня, но сега вече една по голяма част вече са част от моя асортимент в кухнята ми.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Остави детето само да си изгради вкуса. Това че ти не ядеш някои неща, не означава че на него няма да му харесат. А постепенно можеш да  ги включиш и във вашето меню.
И аз не ям заешко, но синът ми си го хапва с най-голямо удоволствие  Wink

# 5
  • Мнения: 5 401
Аз не ям спанак, но не бих лишила малкия от него!!!!!!!  Peace И заешко, пуешко, елда и просо не ям, но винаги когато предлагам нещо ново, опитвам и аз, за да съм наясно какво яде.

Остави детето само да си изгради вкуса.

 newsm10

# 6
  • Мнения: 371
Това, че тези храни не присъстват във вашата кухня, не означава, че на детето не трябва да се дават. Моето мнение е, че от всичко трябва да му се дава, пък ако то не ги хареса,това е друг въпрос...

# 7
  • Мнения: 313
....Има ли смисъл от подобно захранване, след като по определение захранването би трябвало да е запознаване с храната, което детето ще яде по-нататък?
Има разбирасе. Много е важна първата храна и начина на въвеждането и. Ако следвате един здравословен режим, едно известно време, ти ще приучиш бебето към здравословен начин на хранене и може то да промени твоите хранителни навици към по- добро Wink В никакъв случай не подценявай храненето през първите години от живота.  Peace 80% от сериозните заболвания (като диабет напр.) се дължат на неправилно хранене. Аз също не ям доста от нещата, които приготвям на големия ми син, но това не ми пречи да му ги прдлагам. Също така аз обичам шоколад, пържено, солено, но откакто съм с деца ги избягвам в кухнята си и наблягам на полезните храни. Какво значение има моя вкус като той не е полезен и дори вреден за подрастващия организъм на детето. Смятам, че ти като майка сама ще прецениш кое е добре за твоето бебче Hug

# 8
  • Мнения: 1 691
Може би не се изразих много правилно - да, всички изброени храни са полезни (може би с изключение на пуешкото, защото това от магазина е бъкано с хормони). И аз не бих лишила детето си от спанак, както и аз го ям. Между другото, смея да твърдя, че се храня доста здравословно - без солено, без пържено, безалкохолни вкъщи не влизат, за дъвки, снаксове и т.н. боклуци входът е забранен, наблягам основно на домашно приготвените храни. Пържени картофи вкъщи има веднъж на 2 месеца! Проблемът е, че просто не ям агнешко, пуешко, просо и елда - пробвала съм рецепти с тях, но нещо не си падам по вкуса им. В края на краищата сигурно ще ги въведа по някакъв начин на детето, макар че все още ми се струва безсмислено.
Въпросът за мен обаче остава открит - какъв е смисълът?

# 9
  • Мнения: 313
Наистина не си се изразила правилно Laughing Аз останах с впечатление, че по принцип не ядеш нищо полезно Mr. Green
Смисълът е в разнообразието. Просто увеличаваш менюто с полезни храни. Друго няма Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 6 242
От теб зависи как ще се формира вкуса на бебето занапред. Ако в менюто му има елда и просо и си ги хапва и после пак ще ги яде. Ти му предложи, нищо не пречи, най-малкото са щадящи и полезни поне за първи храни.

Sladkish , твоят малък бебок е съименик на нашия батко. Grinning

# 11
  • Мнения: 201
Въпросът за мен обаче остава открит - какъв е смисълът?
Смисълът е да запознаеш детето с храните, да видиш как ги приема, дали не е алергично към някой продукт, а не да трепериш като тръгне на детска градина, как ще му се отразят ястия, каквито не се готвят вкъщи.
Иначе за елдата - и аз не ям, но предпочитам между кърменията сутрин да дам на детето си нещо полезно, вместо да го тъпча ежедневно на закуска с попара примерно.

# 12
  • Мнения: 2 553
Смисълът е, че първо са полезни, второ - детенце ще се запознае с различните вкусове и на по-късен етап ще формира по този начин собствените си предпочитания и трето - ще знаеш кое се е приело добре и към кое има някаква непоносимост (което е полезно и за теб като информация).Аз също не ям елда и заек, но пък дъщеря ми не пие бира (пък аз пия) например  Joy това в кръга на шегата разбира се. Мисля, че определено има смисъл малките ни съкровища да се хранят с полезни храни, а не само с тези, които ние предпочитаме  Peace

# 13
  • Мнения: 1 440
Аз също не ям пуешко, много рядко агнешко, а елдата я чух преди няколко месеца, но истината е, че ми е много приятно да давам на Пламена такива различни храни, защото знам че са полезни да, може би тя няма да ги яде после и менюто става разнообразно. Даже и аз взех да опитвам някои от тях покрай малката  Peace

# 14
  • Мнения: 1 043
Не е точно така - захранването не е само запознаване с храната а и до голяма степен - внасяне в организма на много и разнообразни витамини и минерали от които има нужда всяко дете за да се развива добре - не че трябва да даваш целия асортимент но поне да се осведомиш от кое неможеш да се лишиш - кое какво садържа и да направиш такъв хранителен режим с който да внасяш всичко необходимо за да порасне здраво малкото човече
колкото до разнообразието - всеки човек има нужда от различни храни - но ако на нас големите ни се дояде нещо и спазваме този режим примерно - то при децата не стоят нещата точно така - ако не си им предложил нещо как могат да знаят че точно от това имат нужда  Peace

иначе елдата и овесените ядки са ми едни от любимите храни - просто така са ме хранели моите родители , голямата ми шерка пък немога да я накарам да ги погледне даже - едвам едвам - ама като я оставих на баба и да я гледа като започнах да работя  то се получи един странен режим на храненен с мекици и бухти в дванадесет през нощта примерно - сега ми се щеше да си я бях погледала аз и нямаше да е нито толкова разглезена нито щеше да опита от всички боклуци които и са предложени без мое знание ....  Crazy но това е друга тема

Общи условия

Активация на акаунт