Алкохолизъм vs. Тютюнопушене

  • 957
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 547
От 2-3 години насам се чудя и мая по един въпрос, та реших и тук да питам, белким някой ми помогне да си отговоря. Защо на бутилките с алкохол няма квадратче със злокобно пророчество, тъй както е на цигарените кутии??  Thinking Кой е решил, че тютюнопушенето е по-вредно от алкохолопиенето? На мен лично туй несправедливо ми се вижда и ще кажа защо:

1. Пушачът може да умре от цигари, но не задължително. Алкохоликът, напротив, при всички положения ще умре от пиенето си.
2. Пушачът, пушейки, вреди на организма си, но не губи ни разсъдък, ни контрол - за разлика от пияния.
3. Пушачът, освен неприятната смрад, която разнася, по никакъв друг начин не е общественовреден. Алкохоликът, напротив - всява раздори, кавги, кражби, катастрофи и боища.
4. Пушенето, освен че вмирисва и одимява, не застрашава семейното огнище. Алкохолът, напротив - провокира насилие и към съпруга, и към майка, и към деца, а също и ревност, и всякакви сцени. Предполагам всяка леди ще се съгласи, че интимността с пушач е значително по-перспективна, отколкото тази, с пияч.
5. Няма начин да изпушиш 2-3 кутии, да скокнеш в колата и да убиеш двама-трима на пътя... Ако пийнеш 2-3 чаши обаче, вероятността расте.
6. Заведение, което е задимено, е точно толкова неприятно /за мене/, колкото и заведение, съдържащо неколцина зачервени от алкохолна превъзбуда люде. Защо няма кът за непиещи, като ще има сектор "непушещи"??  Crossing Arms

Мда... Злоупотребата с алкохол е многократно по-опасна от тази, с тютюна. И не знам кому е нужно цялото това вживяване покрай цигарите, всичката тази псевдозагриженост... Какво трябва да се направи, за да има надпис "Алкохолът убива" на всяка бутилка? Като казвам "убива", имам предвид не само този, който го употребява, но и онова безименно множество от жертви на алкохола по пътя, в домовете, в болниците, навсякъде...


P.S. Държа да отбележа, че под пушач и пияч разбирам хора, които са пристъпили границата на умерената консумация, носеща удоволствие.

Последна редакция: ср, 21 мар 2007, 10:21 от crazy chick

# 1
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Абсолютно си права.
Ако ще забраняват наркотиците - да ги забранят всичките.

# 2
  • Мнения: 3 423
И секса, и шоколада, и работата.

# 3
  • Мнения: 9 063
Никога не се бях замисляла по този начин, сега осъзнавам че това е абсолютно вярно Confused

# 4
  • Мнения: 2 229
...
1. Пушачът може да умре от цигари, но не задължително. Алкохоликът, напротив, при всички положения ще умре от пиенето си.
...


Това защо? Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 3 575
Не защитавам алкохола, не съм на нито една от двете страни, но само да отбележа:

1.  Алкохоликът, напротив, при всички положения ще умре от пиенето си.
- не е задължително да умре от това, някои си живеят доста дълго.
Цитат
3. Пушачът, освен неприятната смрад, която разнася, по никакъв друг начин не е общественовреден.
- вреди! Така непушачите стават пасивни пушачи, могат да си докарат рак на белия дроб. Освен това "неприятната смрад" на мен лично ми затруднява дишането.

Цитат
6. Заведение, което е задимено, е точно толкова неприятно /за мене/, колкото и заведение, съдържащо неколцина зачервени от алкохолна превъзбуда люде.
- тези хора, може да си пият кротко, но няма да ми тровят въздуха......

Дразни ме, че пушачите обикновено не се съобразяват с хората, на които дима им пречи.
Значи, като забраня на някой да пали у нас, ме обвиняват в това, че му развалям кефа на въпросния човек.
Но ако го оставя да запали, той ще пречи на всички останали.

# 6
  • Мнения: 6 167
...
1. Пушачът може да умре от цигари, но не задължително. Алкохоликът, напротив, при всички положения ще умре от пиенето си.
...


Това защо? Rolling Eyes

защото алкохолиците развиват цирози, а освен това абстинентния синдром при алкохолиците може ( и често е) да е фатален. наркоман от абстиненция умрял няма, но алкохолици няма преживели 2 , максимум 3 абстиненции. в този смисъл, предпочитам да съм наркоманка, отколкото алкохоличка.

# 7
  • Мнения: 1 547
не е задължително да умре от това, някои си живеят доста дълго....

... непушачите стават пасивни пушачи, могат да си докарат рак на белия дроб. Освен това "неприятната смрад" на мен лично ми затруднява дишането.

...тези хора, може да си пият кротко, но няма да ми тровят въздуха......


Алкохолиците трудно доживяват 60-тата си годишнина, не знам дали това е доста дълго. Колкото до пасивното пушене... леко съм скептична. Да поседиш час-два на задимено ми се струва не по-малко вредно от това, да подишаш изгорели автомобилни газове насред трафика няколко пъти дневно. И да, пушачите наистина тровят въздуха, но пък тези, дето уж си пият кротко, после се качват в колите си и отнемат нечий живот.


Впрочем пуснах темата не от екологични съображения. Исках да чуя повече мнения по въпроса, защо пороците се атакуват избирателно и защо, след като пристрастяването към алкохола е по-сериозен проблем, не му се обръща внимание /дори и в тази тема/. Кутийките предупреждават, че си вреден и ще умреш, макар и да пушиш по две цигари дневно. Защо няма предупреждение и на бутилката?

# 8
  • Мнения: 2 229
защото алкохолиците развиват цирози, а освен това абстинентния синдром при алкохолиците може ( и често е) да е фатален. наркоман от абстиненция умрял няма, но алкохолици няма преживели 2 , максимум 3 абстиненции. в този смисъл, предпочитам да съм наркоманка, отколкото алкохоличка.

Т.е. алкохолик ако спре да пие може да умре?! Confused

# 9
  • Мнения: 254
Мдаа в несправедлив свят си живеем и тва е  Naughty

# 10
  • Мнения: 1 547
Т.е. алкохолик ако спре да пие може да умре?!

Може, да. Абстиненцията е зловеща и организмът просто блокира. Алкохолът действа много по-разрушително от никотина, защото поразява абсолютно всеки орган на човека и предизвиква не само физически, но и психически отклонения. Алкохолиците халюцинират, изпитват болка, губят представа за време и пространство, получават припадъци... това е истинско мъчение и в никакъв случай не може да бъде сравнявано с жаждата за цигарка от страна на закоравелия пушач  Tired

# 11
  • Sofia, BG
  • Мнения: 394
Ами тогава заглавието на темата по-скоро би трябвало да бъде алкохолизъм vs тютюнопушене - определено има разлика, защото ако съдех по заглавието избирам алкохола по следните причини:
- мога да пийна едно малко вечер за по-добър релакс, не познавам хора, които пушат по 1 цигара само вечер
- мога за пийна 2 бири навън с приятели - това не само не вреди, но е и полезно - не познавам полезни цигари
- мога да се напия веднъж на 2-3 седмици, да се хиля и веселя - пушачите не палят през толкова време
- с моето пийване на никого не вредя на здравето - но пък съм пасивен пушач 'благодарение' на активните  #Cussing out
ю

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 179
И секса, и шоколада, и работата.

Да да!! Най-вече работата, а сексът ще е даже по-сладък, като го правим нелегално  Laughing

# 13
  • Мнения: 1 547
Ами тогава заглавието на темата по-скоро би трябвало да бъде алкохолизъм vs тютюнопушене -  определено има разлика

Хм, добре... промених го, но и сега не съм убедена, че е ясно  Mr. Green

Няма значение кой е за алкохола и кой - против цигарите. Приемаме, че и по двата начина можеш да подсигуриш леталния си изход, с повечко старание. Пасивното пушачество е ясно, няма смисъл да се повтаря повече... да поговорим за пасивното пиячество сега, т.е за това, че битовия алкохолизъм е широко разпространен, но за него не се говори... че много жени и мъже /че и деца/ прекаляват, без да си дават сметка какво причиняват на себе си и на другите. Също може и за това, че според нашенските нрави да изжулиш 2 бутилки на сватбата си е умилително, а да повръщаш от препиване на абитуриентската си - героизъм. Ей-такива неща да си говорим, стига вече с това пушене  Mr. Green

# 14
  • Мнения: 495
хората се отдават на пороците си, без да се замислят за влиянието, което оказват на околните, НЕпорочни, като при това очакват и изискват специално отношение, като към неизлечимо болен, с когото здравите трябва непременно да се съобразяват  Confused

и двата порока са еднакво опасни

Общи условия

Активация на акаунт