Как един предаден татко да получи правата за попечителство?

  • 1 352
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 287
Привет!
 Искам на кратко да ви разкажа за един изоставен приятел и да дадете съвети как да овладее ситуацията с опеката над детето.
 Таткото е спортист а жена му-танцьорка. За нея това е втори брак и второ дете. Преди около 2 години имат семейни трудности и тя нагло решава да си събере багажа и да си пробва професионалния късмет в чужбина. Таткото остава да се грижи за двете деца-нейното и общото, като обича и двете еднакво. Танцьорката се прибира от време на време но нещата по между им хич не вървят. При едно от последните и прибирания в БГ, приятелят ми намира в багажа и документи за направен аборт! Следват тежки разправии-включително и физически и окончателна раздяла. Въпросната е от провинцията и изпраща там първото си дете по нейно нареждане. Пак си заминава за чужбина. При един разговор по телефона уж стигат до споразумение за развод по взаимно съгласие и остава само да се видят в съда и да уточнят нещата но въпросната после се отмята и заявява, че иска да си вижда детето щом и скимне.
 Птиятелят ми иска да си извоюва правата над детето, защото цял живот той се е грижел за него най-добре!!!
 Какви стъпки да предприеме? Към социалните ли да се обърне първо или към съда?
    Моля ви за съвети и ако някои иска - мога да го свържа с този предаден татко за да помогнете това дете да не жертва на незрялата си безотговорна майка!!!

# 1
  • Мнения: 1 425
В раздела "Родители отглеждащи децата си сами" има тема "Въпроси към адвокати". Може да питаш и там (макар че не съм сигурен как ще посрещнат въпроса, че все пак там са почти 100% майки). Не става много ясно какви права иска приетеля ти? Над детето от предишния брак или на детето от техния брак?

# 2
  • Мнения: 287
над детето от техния.
това от предишния не го е осиновявал и не може законово да претендира, макар че той се е грижил повече за него и от майка му еле пък от истинския му баща!

# 3
  • Мнения: 1 425
Най-добре питай в другия раздел, или приятеля ти да намери адвокат специалист в семейно право (ако може) и да говори направо с него/нея.
Не искам да те плаша, ама шансовете бащата да вземе детето са много малки. Но ги има. Адвокат най-добре ще каже.

PS: Това нещо "тежки разправии-включително и физически" не съм сигурен какво имаш точно предвид, ама ако е това което си мисля - хич не е в полза на приятеля ти.

# 4
  • Мнения: 287
благодаря ти за съвета, но повярвай ми - тази майка просто не е трябвало да се роди жена, защото изобщо не е честно да е майка!!!
 ще питам за съвет в раздела, който ми препоръча

# 5
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Според мен, не е добре едно малко дете да се лишава от контакт с майката.

А "физическите разправии" ( ако бъдат доказани ) доста му намаляват шансовете.

# 6
  • Мнения: 139
Привет!
 Искам на кратко да ви разкажа за един изоставен приятел и да дадете съвети как да овладее ситуацията с опеката над детето.
 Таткото е спортист а жена му-танцьорка. За нея това е втори брак и второ дете. Преди около 2 години имат семейни трудности и тя нагло решава да си събере багажа и да си пробва професионалния късмет в чужбина. Таткото остава да се грижи за двете деца-нейното и общото, като обича и двете еднакво. Танцьорката се прибира от време на време но нещата по между им хич не вървят. При едно от последните и прибирания в БГ, приятелят ми намира в багажа и документи за направен аборт! Следват тежки разправии-включително и физически и окончателна раздяла. Въпросната е от провинцията и изпраща там първото си дете по нейно нареждане. Пак си заминава за чужбина. При един разговор по телефона уж стигат до споразумение за развод по взаимно съгласие и остава само да се видят в съда и да уточнят нещата но въпросната после се отмята и заявява, че иска да си вижда детето щом и скимне.
 Птиятелят ми иска да си извоюва правата над детето, защото цял живот той се е грижел за него най-добре!!!
 Какви стъпки да предприеме? Към социалните ли да се обърне първо или към съда?
    Моля ви за съвети и ако някои иска - мога да го свържа с този предаден татко за да помогнете това дете да не жертва на незрялата си безотговорна майка!!!
(Следват тежки разправии-включително и физически )Ако добре те разбирам този твой приятел е посегнал на жената. До тук лошо, ама много лошо. Освен, разбира се, ако не му е посегнала тя и той го докаже, ама ми се струва малко вероятно да е така.
Птиятелят ми иска да си извоюва правата над детето, защото цял живот той се е грижел за него най-добре/въпросната после се отмята и заявява, че иска да си вижда детето щом и скимне
Едно е да спечели дело за попечителство, съвсем друго е да лиши майката на детето си от родителски права. Първото ще му е много трудно, а второто невъзможно. За да се присъди детето на бащата трябва да се докаже, че майката е алкохоличка, наркоманка, че няма легални и постоянни доходи, че е поставена под запрещение, че изтърпява ефективно наказание, а за да я лиши от права трябва тази жена да засташава живота и здравето на детето, да го тормози и малтретира и т.н. Ако никое от горе-споменатите не е налице като доказуем факт, той дори и да спечели правата за попечителсвто, съдът ще назначи време и място за лични контакти на майката с детето, колкото и на твоят приятел да не му е приятно.
Друг е въпросът, че едно дете не бива да бъде лишавано от контакти с нито единия от родителите си (освен ако няма насилие и тормоз) и никой свестен родител не би следвало да лишава детето си умишлено от контакти с другия му родител, само, защото, видите ли, двамата възрастни не са заедно и нечие его е наранено. Ето това ми се струва незряло и безотговорно.
Работила съм в адвокатска кантора и от видяното по съдилищата ми се струва, че едно цивилизовано споразумение е за предпочитане щом са намесени интереси на дете, което няма абсолютно никаква вина за грешките на родителите си.

# 7
  • Мнения: 335
Важно е също колко е голямо детето.

Момиче или момче e (може да си споменала, не забелязах).

Последна редакция: ср, 21 мар 2007, 17:39 от Холограма

# 8
  • Мнения: 4 111
С добри адвокати може. Когато моите родители се разведоха съдът отсъди 2-те деца при бащата - аз бях на 10, а брат ми амо на 4 годинки и причината беше, че майка ми изостави баща ми и отиде да живее с друг мъж, абе направо отиде на работа и не се върна.  Cry

Общи условия

Активация на акаунт