Пролактин или...???

  • 1 360
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 373
Момичета, знаете ли що е PROLACTINEMIE??? Пролактин ли е на бг??? И нищо не намирам за този хормон Embarassed

# 1
# 2
  • Мнения: 373
Благодаря, Мели, а кои са нормалните стойности?

# 3
  • Мнения: 365
зависи от лабораторията, в която е правено изследването

# 4
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
Цитат на: Лили
зависи от лабораторията, в която е правено изследването


Eй т`ва може ли някой да ми го разясни! Как всяка лаборатория има различни референтни стойности, на какво се дължи това? Питам по принцип за всички хормони, нали са така.

# 5
  • Мнения: 365
това, което ми обясниха на мене в цибалаб беше че не само различни лаборатории работят с различни стойности ами може и една и съща лаборатория да работи с различни стойности. това се дължало на реактивите с които обработват материала. те просто преписват като референтна стойност това което пише на опаковката на реактива без да си играят да го засичат дали е верен. ако мене са ме излъгали и аз ви лъжа. да кажат специалистите дали е така.

# 6
  • Мнения: 4 399
Цитат на: Лили
те просто преписват като референтна стойност това което пише на опаковката на реактива без да си играят да го засичат дали е верен. ако мене са ме излъгали и аз ви лъжа.


О, не думай, силно се надявам да не е така и да контролират референтните стойности на място. Обратното е крайно непрофесионално.  Shocked  #Shocked  #Shocked  #Shocked

По принцип причините за различните референтни стойности са доста комплексни. Първо един и същи метод изпълнен в 2 лаборатории ще даде различни стойности, защото има външни фактори които влияят. След това различните лаборатории работят с различни марки реактиви, а понякога и с различни диагностични методи. В случай че са определили рефентните граници, те при всички случаи са използвали различни хора като здрав стандарт (това е най-определящият фактор)и т.н.... та докато стигнеш че използват и различни мерни единици. И така се оказва че не можеш да намериш 2 лаборатории с еднакви рефентни граници (освен ако не са ги преписали от етикетите на реактивите #Shocked ). А ако си изпратиш пробата в 2 различни лаборатории, те най-вероятно ще излезнат с 2 различни резулата. Все пак тези вариации не би трябвало да са големи и за Германия мога да ви кажа че лабораториите се сертифицират всяка година. Изпращат им се проби с неизвестна концентрация и ако не успеят да я определят в определени граници, не получават сертификaт. Надявам се и в БГ да има някаква външен контрол за лабораториите и това с преписването на стойностите от етикетите да не е практика, а само обяснението на някоя лаборантка, която не е наясно как точно стават нещата...

# 7
  • Мнения: 373
Всички тези обяснения са ми много сложни...а аз си задавам само един много прост въпрос- Как е възможно в Бг да ми казват че хормоналните ми изследвания са ужасно лоши, трудно поправими и тн, а във Франция два последователни анализа да дават почи чудесни резултати...
е как да имам доверие ...и на кого...

# 8
  • Мнения: 4 399
Хормоналният статус не е постоянен и статичен вьв времето. Той търпи промени и може да покаже раzлични реzултати. За кои хормони става дума? Ако е само са пролактина, това е хормон, който е силно zавишен в състояние на стрес и това може да е причината да получаваш раzлични реzултати. Ако има раzминаване в реzултатите при голям брой хормони или всички, бих поставила под съмнение достоверността на иzследването.

# 9
  • Мнения: 373
Цитат на: Vjara
Хормоналният статус не е постоянен и статичен вьв времето. Той търпи промени и може да покаже раzлични реzултати. За кои хормони става дума? Ако е само са пролактина, това е хормон, който е силно zавишен в състояние на стрес и това може да е причината да получаваш раzлични реzултати. Ако има раzминаване в реzултатите при голям брой хормони или всички, бих поставила под съмнение достоверността на иzследването.
да става въпрос в разминаване в 5-6 хормона

# 10
  • Мнения: 7 716
Малко оф: Вяра, какво стана с теб, докъде стигна?

# 11
  • Мнения: 365
еми аз си изследвах пълния пакет хормони в цибалаб. след известно време се наложи да ги повторя. при второто изследване референтните стойности на прогестерона се разминаваха. попитах защо е така и тогава ми обясниха, че това се е получило защото са сменили реактива. тогава ми казаха, че приемат за вярни стойностите изписани на опаковката на реактива без да ги проверяват, защото нямали време да проверяват всички реактиви. освен това фирмата производител си била направила необходимите изследвания и те не подлагали на съмнение тяхните резултати.

Общи условия

Активация на акаунт