отпуск по майчинство

  • 341
  • 1
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 270
Здравейте,

Много хубава тема.И аз имам няколко въпроса...Предстои ми да изляза в отпуск по майчинство през септември- октомври.Считано от този месец имам увеличение на заплатата (т.е точно 6 месеца преди евентуалното майчинство).Интересува ме ако имам болнични например за последните 4 месеца преди майчинството на каква база ще ми бъде определена сумата за деветте месеца : на база брутната ми заплата по договор за периода от 6 месеца или на база реалния доход(който при евентуален болничен ще бъде изчислен по старата ми - по-малка заплата).И другият ми въпрос е какво става с платения годишен отпуск, който ми се полага за съответната година в която излизам в майчинство, следва ли работодателя да ми го изплати?
Благодаря предварително!
 

# 1
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Преди т.нар. отпуск по майчинство - всъщност се нарича платен отпуск за отглеждане на малко дете до 2 г. - се издава болничен, който удостоверява началото на отпуска за бременост и раждане. Този болничен се изчислява на база дохода за 6 месеца назад - тоест при вас ще се вземат в предвид новата по-висока заплата за 4 месеца назад и по-ниската за останалите два. Платеният годишен отпуск не се губи, може да си го ползвате след изтичане на отпуска за отглеждане на дете до 2 г., може да отложите ползването му и за по-нататък, но изплащането на този отпуск кеш става само при прекратяване на трудовия договор.

Общи условия

Активация на акаунт