за "атрибутите" за кърмене

  • 652
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 236
Още не съм започнала да купувам нещата за бе4ето,засега разглеждам. В е-нет магазините има доста неща,от които незнам какво изобщо ще ми трябва.Споделете-използвахте ли всички тези подплънки,подложки,силиконови предпазители,силиконови зърна и т.н.За помпата,знам ,че е едва ли не задължителна,но какво още ще ми трябва-искам да си ги подготвя предварително.От къде се купуват-от специализирани магазини,от детските магазини,поръчваяхте ли по е-нет или от аптеките newsm78А какво ще кажете за сутиените за кърмачки?

# 1
Здравей, от нещата които си изброила съм ползвала подплънки за сутиен, сутиен за кърмачки /все още съм само с такъв/ и силиконови зърна. Силиконовите зърна ги ползвах няколко дни около седмица след раждането, свършиха ми страхотна работа докато ми минат рагадите. Подплънките ги ползвах около три месеца докато се регулира кърмата и ми бяха много удобни. Помпа за кърма не съм ползвала, изцеждах на ръка по малко, колкото да намаля напрежението в гърдите. Не съм имала проблеми с кърменето, пожелавам ти и при теб да е така. Леко бременеене и раждане   bouquet   

# 2
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Сутиена е първото, с което се обзаведох, още бременна го носех. Помпата се появи в последствие и то защото трябваха запаси, докато съм на лекции. Подложки и останалото не са ми трябвали. Всъщност само през първите 2 седмици имах петна по тениската, и то защото не успявах да сложа Дребчо да суче веднага.
От интернет купих помпата, но след като бях вземала същата назаем за проба от моя позната.

# 3
  • Мнения: 236
Благодаря ви за отговора  bouquetА за изцеждането на ръка-очаква ли се в болницата да ми обяснят как става?И ако няма нужда да ползвам помпа,то май по-добре да не избързвам с купуването и newsm78Извинявам се ако има пускана такава тема преди,но от скоро чета в кърмаческия и имам доста неясноти Confused

# 4
  • Мнения: 336
Сутиен (аз съм доволна от марката Aljona, струва 17-18 лв), помпа и колектори за кърма Avent. Колекторите ги ползвам при абсолютно всяко кърмене, а с тях можеш и да събираш кърма, ако е нужно.
Пожелавам ти много кърма и лакомо бебче.

# 5
  • Мнения: 541
Да ти кажа честно аз почти нищо не съм ползвала, още когато бях бременна имах сутиен за кърмачки, които ми е неудобен, една приятелка ми даде помпа , която също ми беше ненужна, по лесно се справях на ръка когато изцеждах. Изках само да си купя колектори за кърма, но докато се наканя и кърмата ми се регулира и спрях да изтичам.
Ползвам си и до ден днешен сутиен обикновен, и ако има малко изтичане то попада в подплънката на сутиена.

# 6
  • Мнения: 6 243
Ползвала съм единствено помпа за кърма - Авент Исиз, и то защото съм от работещите кърмачки и изцеждах кърма за храненията на дъщеря ми. Тогава нямаше вариант да си купя по-добра помпа, но ако сега бях в това положение, щях да инвестирам в Медела електрическа.

Подплънки не съм ползвала - не ми се е налагало. Нямам спонтанно изтичане на кърма.

Останалите изброени неща  - също. Сутиени за кърмачки не ползвам, защото обичам тантели и си ходя с такива сутиени.

# 7
  • Мнения: 2 553
Ползвала съм помпа за кърма тип "спринцовка"  Нук (не ти я препоръчвам) и силиконови зърна (тъй като в началото нямах естествени  Joy ). Подложки, подплънки и специални сутиени не са ми били необходими  Peace

# 8
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Нито едно от тези неща не е абсолютно необходимо за кърменето и няма никаква нужда да ги купуваш предварително.
Сутиенът за кърмачки може да се купи в последните седмици на бременността - гледай да ти е мах удобен тогава, да не ти стиска и чашките да не те притискат. Можеш да минеш и без него - ако гърдите ти са по-малки и си свикнала да ходиш без сутиен или ако харесваш и ползваш безшевни сутиени или тип спортни - те са еластични, лесно се повдигат нагоре, без да притискат и са много подходящи.
За помпата трябва добре да помислиш дали действително ще ти е необходима - ако ще си си вкъщи, без да се налага рано да се връщаш на работа или на лекции, може изобщо да не ти потрябва. А ако се наложи - може да бъде купена по всяко време, има ги във всички бебешки магазини. За ръчното изцеждане аз не бих разчитала акушерките да ми покажат - съвсем различно е, когато го прави някой друг, а и ако те цеди друг човек, може да ти се стори толкова болезнено, че да не поискаш въобще да опиташ. Техниката не е сложна и е много ефективна - можеш да видиш обяснения например тук:
http://www.lactationinstitute.org/MANUALEX.html
Употребата на силиконови зърна не се препоръчва без действителна нужда (някои случаи на незасукващо бебе или вдлъбнати или плоски зърна, които бебето не успява да захапе, след като са били изпробвани първо всички други техники!) - те НЕ предпазват от разраняване, а в някои случаи дори могат да го предизвикат или задълбочат, както и да задълбочат проблемите, които са довели до разраняване. Затова се ползват само под надзора на специалист и за ограничено време.
Подплънките за кърма рядко са необходими в първите няколко дни, а може и въобще да не ти потрябват. Повечето майки обаче предпочитат да си ги имат купени в багажа за болницата.
Колекторите за кърма може да се окажат полезни при разранени или много чувствителни зърна, защото пазят от допира на дрехите и осигуряват проветрение. За събиране на изтичащата кърма не са особено препоръчителни - понеже оказват постоянен натиск върху гърдата, в действителност може да усилят изтичането, вместо да намалее по естествен път. Може да са удобни по време на кърмене, когато бебето суче на едната гърда, а млякото пръска и от другата - но реално същата работа върши и една обикновена кърпа или дори салфетка. За събиране на кърма за замразяване не са особено удобни - трябва да се стерилизират преди всяка употреба и може да се замразява само млякото, което е изтекло спонтанно от другата гърда по време на кърменето на бебето. Кърма, изтекла и събрана в колекторите между двете хранения, е препоръчително да се изхвърля - била е на висока температура (телесната) и в постоянен контакт с кожата, откъдето в нея сериозно се повишава бактериалното количество, затова не е разумно да се използва за хранене на бебето и замразяване.
Това са нещата, които е добре да имаш предвид - надявам се да са те ориентирали какво ще ти е нужно и те чакаме след раждането на бебето с всякакви въпроси Grinning

# 9
  • Мнения: 941
аз не съм използвала нито едно от тези неща, освем подплънки за гърди, за еднократна употреба,

# 10
  • Мнения: 3 423
на мен ми свършиха много работа-помпата,стерилизатора за микровълнова,подплънките за еднократна употреба,3 сутиена за кърмачки
купила си бях и силиконови зърна,но малкия отказа да суче с тях

# 11
  • Мнения: 236
Хедра,благодаря ти за подробните разяснения HugЩе ми бъдат от полза и май няма да бързам да купувам нищо за кърменето.И линкчето беше крайно полезно-да видим само дали ще мога да го приложа Thinking

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 1 168
Извинявай че се намесвам в темата ти но и аз да питам-Неоbходимо ли е кремче за мазане на зърната?Моите още от сега са леко разранени и напукани,болят ме-сигурно от това че не нося сутиен и се търкат в потника.

Последна редакция: пн, 19 мар 2007, 16:06 от _MEGI_

# 13
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 885
Наистина споменатите неща не са задължителни. Но е хубаво да се имат превдвид, да се поразгледат предварително магазините, че ако стане нужда да се праща някой да ги вземе, няма време за мотане.  Wink

Синът ми не трябваше да се храни през устата първите дни, така че за мен беше много важно да имам помпа от самото начало, да изцеждам, така че да му се дават коластрата и кърмата през сонда. Само че аз не живея в бг, а тук в болниците има специални болнични помпи, така че този проблем за мен реално отпадна. По-късно си купих помпа, за да му се дава кърма мен като ме няма. Имала съм случаи (в началото) когато са ме глождили съмнения дали ми стига кърмата. Тогава също се цедях.

Другото нещо, което ми беше необходимо още в болницата - бяха подплънките. Тях ги използвах много дълго. Някъде до към годинка. От финансова гледна точка - перящите бяха най-добрият избор в случая.

Последната екстра, която имах, бе сутиен за кърмачки. Допълнително удобство просто.

# 14
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Извинявай че се намесвам в темата ти но и аз да питам-Неоbходимо ли е кремче за мазане на зърната?Моите още от сега са леко разранени и напукани,болят ме-сигурно от това че не нося сутиен и се търкат в потника.
Ако зърната ти са много чувствителни и сухи, можеш отсега да ползваш кремче за тях - Лансинох или авентското за зърна са добър избор, тъй като може да ги ползваш и след началото за кърменето и не се отмиват. Гармастанът трябва да се отмива преди кърмене, което е едно неудобство и може да доведе до допълнително дразнене на зърната.

Общи условия

Активация на акаунт