Семейните традиции

  • 4 120
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 629
Какви бяха и какви са сега?
В недалечното минало семейните традиции включваха съботно-неделния излет до вилата(селска къща с баба и дядо или просто парцел с бунгало); ритуалното семейно къпане и рязане на нокти в неделя привечер; изпращането на децата при баба за ваканциите; ходенето на гости на приятелско семейство, докато хлапетата унищожават чуждите играчки, майките и татковците цъкаха белот...допълвайте Grinning
Днешните традиции са други, сега се ходи извън града за уикенда; децата са по курсове, балет, хор, езикови занимални; бабите и дядовците не са на разположение, а обикновено работят...

Допълвайте, анализирайте, фантазирайте, пък да видим дали сме поне малко по-различни от поколението на родителите си.

# 1
  • Мнения: 3 405
Ето, днес Ники беше на репетиция, баби нямам на разположение, аз нетрадиционно проспах следобеда заедно с малкия, а мъжа ми кой знае къде беше. Като се събудих играеше Диабло.

Аз нямах подобни уикенди като дете (описаните), бабите ми бяха на другия край на България и не съм ходила никъде в събота и неделя, играех навън с децата. Уф, не съм най-добрия традиционалист още от малка.
Татко ходеше за риба в свободните си дни, но те рядко бяха през уикенда, работеше на смени.

А, да, традиционно майка правеше мекици за закуска в неделя.

# 2
  • Мнения: 3 423
Аз събирах всяка неделя сливи за ракия.
Сега с мъжа ми всяка неделя горим пожари.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Ходехме на село с колата, нашите копаха, ние играехеме, ако не ни хванат да скубем треви или нещо от сорта, после натръшквахме колата с буркани, зеленчуци и др. и обратно. Следват къпането и гледането на "Всяка неделя" и приготвяне на чантите за училище.

# 4
  • Мнения: 27 524
Мюр, както винаги бъркаш в душата на СЪфорумката  Rolling Eyes
Моят пък проблем навремето беше точно липсата на споменатите от теб традиции (е, това с ноктИте ме разби  hahaha ) - наще никога никъде не ходеха, не се водеха по общоприетото и нормалното. И аз исках печени кестени, яйца от кореком и съботно-неделни излети, но нямаше  Confused
Но пък лятото имаше по 2 месеца море на къмпинг, на палатка и всичко примитивно... обожавах и ми липсва  Cry

# 5
  • Мнения: 1 354
Мю моето детство премина точно така както ти го обясни.
Всички неща,та дори и неделното рязане на ноктите при мен бяха точно така.
Много ми липсват всички тези неща,ама аз сама съм си виновна.Все още имам възможност да върна нещата пак така,но за пореден път се убеждавам,че искам да порасна по-бързо. ooooh!

# 6
  • Мнения: 1 629
Блонди, как бе, това с ноктите е легенда чак.
Истинска случка от края на 80-те: Средностатистическо семейство с две деца, но с амбиции за добър вкус, си подрежда масичката за неделен обяд на панелната тераса. Сядат, похапват, подхилкват си се, всичко е шесТ, докато семейството от отсрещния балкон не си нарежда челядта за неделното рязане на нокти през балкона. Бон апети, дето се вика.

# 7
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
И аз като Дафодилия...Обаче нямахме кола и на тате ръцете му се издължиха от носене на багаж от село.
А ние сега?! Лиготии - писане на меню за седмицата и пазаруване в Метро, /щото работна Вела няма време за пазаруване от път/, луна парк за децата, два тегела по Джумаята и т`ва е. Или веднъж в месеца - романтичен уикенд някъде в родината. Без деца. Защото и Асан е човек, и той има нужда от отдих.
Уикендите не са това, което бяха...Но не ми липсват онези с кОпането на царевицата.

# 8
  • Мнения: 27 524
нарежда челядта за неделното рязане на нокти през балкона

 Joy Joy Joy
Какво да ти кажа - някои си ги режат в мивката и после все забравят да пуснат водата.
Други си ги изрязват в хавлията ти за лице и все забравят да я тръснат през прозореца.
Трети наистина клякат по парапетите и ръсят ноктаци на минаващите долу....  Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 3 423
Това с ноктите никога не съм го виждала.
Къде ли съм гледала...

# 10
  • Мнения: 7 837
Играехме много навън. После към 4 часа, вкъщи за закуска (обикновено филия с лютеница и сирене) и пак навън.

# 11
  • Мнения: 9 901
Следват къпането и гледането на "Всяка неделя" и приготвяне на чантите за училище.

мъххххх, как го мразех.

сега нямаме ритуали, нямаме уикенди.

Сетих се - в бащиния ми дом майка ми викаше от кухнята:"Готово е!" и се събирахме да ядем. Ама поне след 10 минути.
сега като извикам:"Готово е!", мъжът ми отговаря: Добре! и пристига след поне 10 минути. Традиция, та дрънка Simple Smile

# 12
  • Мнения: 781
Традициите не са това, което бяха..........

# 13
  • Мнения: 2 070
Не само ноктите... Имаше и прилягване в мама и ровичкане из ушите, та чак да ти се додреме, както си се наиграл и изморил преди това. Аз много по села не съм била и продукти не сме мъкнели или поне не са ни занимавали нас с това. Много играех навън, а в събота-неделя имаше куклен театър. На репетиции хосех всеки вторник и четвъртък в продължение на 13 години, до 20 годишна пеех в детски хор.

# 14
  • Мнения: 3 447
Следват къпането и гледането на "Всяка неделя"
Мда, точно преди Пинко  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт