Схемата за захранване на ХИПП и няколко въпросчета!

  • 7 447
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 774

Някой ако го знае, да ми даде линк, че нещо  не  я откривам тази схема. 
Общо взето имам следните питания –
след 8-мия месец, как трябва да изглежда храненето;
колко са храненията дневно;
отпада ли някое от млечните хранения и с какво се замества;
бананът може ли да е самостоятелно хранене – да замества кашата например;
задължително ли е да се дава попара и най-вече кисел, аз лично нещо не го възприемам този кисел.

# 1
# 2
  • Мнения: 1 049
Ето тук на страницата на HIPP е схемата за захранване, само че е на немски:

http://www.hipp.de/index.php?id=71

АМ остава само сутрин и вечер, вечер се дава дори под формата на млечна каша. Банана засища много добре, но към него давай и няколко бисквитки или сухарчета, за да бъде едно пълноценно хранене .  Wink Аз никога не съм давала попара или кисел, това явно е по-разпространено в БГ.  hahaha Важното е на тази възраст е да яде веднъж на ден сухарче, а от 10-ия месец и филийка хляб, според нашия лекар в Германия.  Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 3 774
Ива Т,
Много ти благодаря! С немския се оправям, ще разгледам сайта на ХИПП. Я разкажи малко повече за съветите на немския ти педиатър, че аз лично нямам никаква вътрешна убеденост за попарата, да не говорим за кисела. Аз си измислих мой си кисел – в плодовото пюре слагам по една с.л. от млечните каши на Хумана. Ако въведа попарата се чудя какво ще стане със следобедно/вечерната каша – няма ли да са много въглехидратните хранения. Нещо съвсем ни е объркан на нас режима. Пробвах два дни да го откажа от следобедното мляко, но си го търси, дори и пл.пюре с каша не го засища до основната каша. Да не говорим, че почваме да ядем след обяд по-начесто, а от 08,00 до 13,00 караме само на едно мляко и то не много голямо количество. Към 13.00 зел./месно пюре и...... след 1.5 часа пак сме гладни, тогава давам пл.пюре, обаче не издържа до 19,00 за кашата. Проблемът ми е, че заспива към 0,00-01,00 часа и за това последното ни мляко е към 22-22,30. Чудя се как да издърпам напред във времето режима, но не успявам хич. Сега в момента 13,00 ч. спи здраво, а е само на малко цокане /подозирам, че почти нищо няма вече/ и 100 мл. мляко от сутринта.

# 4
  • Мнения: 1 049
Ние на 8 месеца имахме долу горе следния режим (пак по препоръка на доктора ни):

Сутрин след ставане шише с АМ
До обед едно сухарче или две бисквитки, които засищаха много добре, а и така се научи малката да дъвчи дори и само с две зъбчета тогава:) След сухара чай или вода за пиене. Само с АМ на тази възраст трудно изкарвахме до обед. А след 10-ия месец вече започнахме и с филиика хляб с масло.
Наобед зеленчуково пюре с месо 5 дни в седмицата, останалите 2 постно.
Следобед плодово пюре пак с бисквитка (аз я натрошавах често и в пюрето) и вода за пиене. Вечер млечна каша или грис на Милупа без захар (заради зъбките!) около 200-220 гр. и за пиене чай или вода. През нощта малката не се будеше да яде или пие.

Важното е да се знае, че едно хранене с пюре за да може да замести АМ, трябва да има около 160 kcal. Затова доктора ни каза на всяко голямо бурканче пюре (аз взимам само готови) да се прибавя 1 с.л. зехтин, тоест още около 40 kcal. Иначе калориите са почти на половина, ако погледнеш повечето етикети и това не е достатъчно за детето. А и повечето витамини от пюрето се усвояват само при наличието на мазнини, иначе храненето не е пълноценно. И така ние слагахме винаги зехтин към пюренцата и малката изобщо не огладняваше скоро...  Simple Smile И друго... не слагай мляко в зеленчуковото пюре ако има месо, защото млякото пречи на усвояването на желязото от месото в организма. Какво ли не научава човек като има деца  newsm51 smile3504 Иначе тук в Германия никой не е чувал за попара или кисел и изобщо не се притеснявай ако не искаш да ги даваш  smile3521

# 5
  • Мнения: 1 049
Относно схемата на ХИП, там пише да се дават между храненията сокове. Но нашия лекар както и всички тук, препоръча до 1 годинка да НЕ СЕ ДАВАТ СОКОВЕ ЗАРАДИ ЗЪБИТЕ. Тоест като се научи после да пие от чаша тогава, иначе било убийствено за зъбките и бебета нямали изобщо нужда от тях. Всичките бебешки храни, млека били наблъскани с витамини, калции и всичко необходимо и соковете не трябвали. .. Майка ми от БГ остана страшно изненадана, че бебето няма да пие сок...  newsm78 Но аз си послушах доктора и не съжалявам  Simple Smile Чак сега започнахме да пием по малко сок, но вече от чаша е друго Grinning

# 6
  • Мнения: 1 049
Извинявам се за олиото, не съм намерила точната българска дума.. не зехтин, а ОЛИО ОТ РАПИЦА добавяхме ние. Но може и Sonnenblumenoel, Maiskaimoel - не знам на български точно как се казват ... newsm78

# 7
  • Мнения: 3 774
Ива Т,
Няма да крия, че много ми допаднаха препоръките на твоя доктор. И аз давам 5 пъти месо и два постно, против съм попарата и киселите. Инфото за мляко след месото не го знаех и ми беше от полза Мога ли да се възползувам от твоята любезност и за други въпроси. Относно мазнините, имам спомен, че съм виждала пюретата  с рапично олио, явно е добро за бебета. Другите олиа са слънчогледово и царевично. Интересно ми е, защо не се препоръчва зехтин, нали е нещо естествено. Само нещо ме притесняват калориите – обикновено на мазнините калоричността е към 900 ккал/100 мл., а една с.л. я дават обикновено 15 мл. Кажи ми и за калориите, какви са дневните нужди на бебетата според твоя педиатър, защото моят син, който се движи малко под средното тегло е взел да пуска „шкембенце”. А само още нещо да те попитам – за жълтъка, какви са препоръките в Германия. Имам и още въпроси, но само ако кажеш, че имаш време и желание да отговаряш.
Herzliche Glueckwuensche на твоя периатър и най-вече на теб!!!  bouquet  bouquet  bouquet

# 8
  • Мнения: 1 049
Здравей отново, радвам се, че сме на едно мнение за много неща  Simple Smile Ако се оправяш добре с немския, искам да ти дам една страхотна страница за храненето на бебетата и малките деца. Авторката е детска медицинска сестра и съветите са изключително верни и здравословни:

http://www.babyernaehrung.de/nahrungen.htm

Яйцето не се дава до годинката в Германия, (както ще прочетеш и на тази страница), защото може да предизвика алергии, а зехтина май е труден за преработване от малките... За калориите, което ми е казвал доктора е, че на 190 гр. трябва да са 160 kcal. Иначе на немската страница по-горе пише, че 1 ч.л. олио е 4 гр. това са okolo 9 kcal. a 1 c.л. е около 36 kcal. Повече и аз не знам, но това е най-същественото. Но не се притеснявай за коремчето на твоето бебче, след като е под средното тегло. Нормално е бебчетата да са малко пухкавки на тази възраст  Heart Eyes Можеш да ме питаш каквото искаш, след два дни летим за БГ, но аз и оттам ще влизам във форума  Simple Smile Ще ти изпратя и e-maila си, ако искаш пиши ми на него  Wink

# 9
  • Мнения: 1 049
Sega veche sme v BG i imah vasmoshnost ot chisto ljubopitstvo da kupja kisel  da go vidja kakvo e;-) Ostanah isnenadana, che po magasinite ima tolkova raslichni vidove s vsjakakvi plodove i kakvo li ne... No malkata isobsho i ne iskashe da go jade, opita malko i krai  hahaha ami to e tolkova kiselo i besvkusno  newsm78 Nesnam kak go jadat bebetata v BG... As kato go opitah mi beshe jasno, che e sa posledno  hahaha

Сега вече сме в БГ и имах възможност от чисто любопитство да купя кисел  да го видя какво е;-) Останах изненадана, че по магазините има толкова различни видове с всякакви плодове и какво ли не... Но малката изобщо и не искаше да го яде, опита малко и край    hahaha ами то е толкова кисело и безвкусно  newsm78 Незнам как го ядат бебетата в БГ... Аз като го опитах ми беше ясно, че е за последно   hahaha

Моля, пишете на кирилица!

Последна редакция: пн, 02 апр 2007, 17:32 от Vivi

Общи условия

Активация на акаунт