Китайска кухня???

  • 1 263
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 472
Знаете ли китайски рецепти? Съпруга ми е фен на китайската кухня и тъй като в момента постим се интерисувам от рецептите на "спагети със зеленчуци" и "задушени зеленчуци".
Знаете ли от какво се получава специфичния вкус на препържено(дали се сещате,не знам как да го опиша)?

# 1
  • Мнения: 8 905
Специфичният вкус се получава от сусамовото олио - слагат се 1-2 лъжички. Става наистина китайско на вкус!!!   chef

А за рецепти - ориз със зеленчуци :
моркови, грах, гъби, зеле, лук... може да добавиш още нещо  Wink

Запържвам ориза, като в олиото прибавям 1-2-3 лъжици на вкус сусамово олио. Сварявам го в малко по-малко вода, да не се разкашка.
Отделно запържвам и леко задушавам зеленчуците. На тях не слагам сусамово олио, нали после го прибавям към ориза.

Не знам постите позволяват ли да се ядат яйца. Защото в типичния ориз по китайски със зеленчуци има и яйце. Аз също слагам. Докато запържвам зеленчуците, го добавям на тънка струйка, за да стане на нишки  Wink

После смесвам ориза и зеленчуците и готово!   chef



Последна редакция: ср, 14 мар 2007, 11:22 от utro77

# 2
  • София
  • Мнения: 4 294
Зеленчуци по китайски

ПРОДУКТИ:
няколко листа или сърцето на китайско зеле
1 стрък праз, 1-2 моркова
1 червена чушка
1 зелена чушка
100 г малки печурки
2 с. л. олио
1-2 с. л. соев сос
2-3 капки лют сос или "табаско"
1 с. л. сусамово семе.

ПРИГОТВЯНЕ:
Изчистете и измийте зеленчуците. Нарежете морковите, китайското зеле, праза и чушките на тънки ленти. Обелете печурките, отрежете около 1 мм от пънчето и ги разрежете на четири. Изсипете мазнината в загретия тиган и запържете морковите за 1 минута. Добавете праза за 1-2 минути, докато си смени цвета, прибавете чушките, соевия сос и още малко мазнина. Разбъркайте леко сместа и прибавете гъбите и китайското зеле. Поръсете със сусама и сипете соев сос и лютив сос по вкус. 

# 3
  • София
  • Мнения: 4 294
Ето и рецепта за Спагети със зеленчуци по китайски http://www.bonapeti.tv/recipe_view.php?t=kitchen&id=1605

# 4
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Подправките са много важни. Освен сусамовото олио и соевият сос, често се ползва и корен от джинджер. Скоро правих супа с нудълс и китайско зеле, там имаше една много странна подправка Star Anise.

# 5
  • Мнения: 6 461
китайска кухня

китайска кухня

Последна редакция: ср, 14 мар 2007, 14:12 от Дими

# 6
  • Мнения: 780
Специфичният вкус се получава от сусамовото олио - слагат се 1-2 лъжички. Става наистина китайско на вкус!!!   chef

А за рецепти - ориз със зеленчуци :
моркови, грах, гъби, зеле, лук... може да добавиш още нещо  Wink

Запържвам ориза, като в олиото прибавям 1-2-3 лъжици на вкус сусамово олио. Сварявам го в малко по-малко вода, да не се разкашка.
Отделно запържвам и леко задушавам зеленчуците. На тях не слагам сусамово олио, нали после го прибавям към ориза.

Не знам постите позволяват ли да се ядат яйца. Защото в типичния ориз по китайски със зеленчуци има и яйце. Аз също слагам. Докато запържвам зеленчуците, го добавям на тънка струйка, за да стане на нишки  Wink

После смесвам ориза и зеленчуците и готово!   chef




яла съм такива в един китайски ресторант в Бургас . мъчих се да ги направя , но нещо не ми се получи точно същото , но и моите не бяха лоши де Simple Smile

# 7
  • Мнения: 2 099
Мерси за интересната тема и ние сме почитатели на китайската купня, въпреки че не трябва много-много да ям пържено...
Тъкмо имам микс от зеленчуци с кълнове и пилешко месо/добре че ме подсетихте/- това ще е днешната ни гозба- пилешко по Сичуански с гарнитура ориз или спагети/ще видя кое от двете сигурно в последния момент Hug/ със зеленчуци.

# 8
  • Мнения: 258
В  къщи сме страшни фенове на  китайската    Ето  и  моите  рецепти:


ПИЛЕ  ПО  КИТАЙСКИ

500г.  обезкостено  пилешко бутче,
1 стрък праз
1 червена  чушка
1 зелена  чушка
1 морков
5-6 гъбки
2-3  суп  лъж  олио
1 ч.л къри
1 ч.ч пи5лешки  бульон
1/2 ч.л  нишесте
чер.пипер

Месото и зеленчуците се нарязват  на жулиени.  Олиото  се загрява. Изпържва  се първо месото, прибавят се зеленчуците, къри,  бульон,  разтвореното в 2 с.л  студена вода  нишесте. Задушава се при непрекъснато   бъркане.






ОРИЗ  ПО КИТАЙСКИ

Сварете  1/2 ч.ч ориз ( много  хубаво  измит-  водата   да остане   бистра) в  5 ч.ч вода .  Отцедете. 
В 3-4 с.л олио  задушете   1 гл. лук,  чушки ,  морков,  краставица, 100 гр.  колбас.  Прибавете   ориза. Накрая прибавете   2 яйца  разбити  с  1/2 ч.лсол  и разбъркайте внимателно.


За  сега  това отмен  .Пробвайте   ще ви хареса!  chef

Общи условия

Активация на акаунт