Майчинство и фирма? Имам ли право?

  • 4 933
  • 10
  •   1
Отговори
  • Düsseldorf
  • Мнения: 503
Здравейте!
Искам да попитам наясно ли е някой, докато съм в отпуск по майчинство мога ли да регистрирам фирма? Т.е. аз че мога, мога, но това ще се отрази ли на дохода ми, ще продължа ли да си получавам 90 % от последните доходи или не? Да допълня, сега не се водя никъде на работа, понеже съм самоосигуряващо се лице (свободна професия с БУЛСТАТ-номер, но без фирма).
Много благодаря!

# 1
  • Мнения: 55
Можеш да си регистрираш и ще получаваш мачинството си, но след изтичането на 315дни, ако фирмата ти има дейност и ти си управител ще имаш право само на половината майчинство и ще трябва да си плащаш осигуровки.
Един съвет от мен, не прибързвай и по-добре я регистрирайте на съпруга ти например, особено ако имате планове за второ дете. Аз съм с ЕООД и сега се оказва, че не мога и да спра дейността, защото ако го направя няма как да си получавам мачинството. Алтернативата е да осигурявам прокурист по клас, а това хич не са малко пари и всичко губи смисъл

# 2
  • Мнения: 204
Можеш да регистрираш фирма. Ако си ЕТ обаче ще трябва да назначиш прокурист, който да изпълнява твоята длъжност като управител, за даси получаваш майчинството. Ако регистрираш ООД и си само съдружник в него (без да си управител) ще си получаваш майчинството без проблем.
Аз така регистрирах ООД със съпруга ми и той се води Управител, а аз сега плащам само здравни осигуровки. На съпруга обаче ще трябва да се плащат осигуровки, независимо, че работи някъде на трудов договор.

# 3
  • Мнения: 55
Именно, осигуровките на мъжа ти(или на прокурист, все едно) не обезмислят ли майчинствот ти? Той как се осигурява? Плащате най-малко ~80лв и твоите здравни или по клас, което вече прави поне 2 пъти повече осигуровки като сума

# 4
  • Düsseldorf
  • Мнения: 503
Ами той е на добра заплата, а и няма право да има фирма по договор...
А аз взимам към 600-650 лв., и не знам какво да правя... за какво съм се осигурявала на толкова пари, ако сега не мога да си ги получавам...

# 5
  • Мнения: 55
Аз се осигурявах на 500лв(знаеш какви са осигуровките за тази заплата  #Cussing out) Оказа се обаче, че няма да получавам 90% от 500лв, а от 450лв. Този 1%(50лв)незнам какви били и не влизат в сметката за 90-те%  #Cussing out

# 6
  • Мнения: 204
Именно, осигуровките на мъжа ти(или на прокурист, все едно) не обезмислят ли майчинствот ти? Той как се осигурява? Плащате най-малко ~80лв и твоите здравни или по клас, което вече прави поне 2 пъти повече осигуровки като сума

Аз имах ЕТ, но сега регистрирах ООД. В момента плащам за мен само 8,58 лв. на месец здравни осигуровки, а съпругът ми няма да плаща, защото е на висока заплата. Иначе до миналия месец се осигурявах на 600 лв. и осигуровките са доста..... а още не съм видяла и стотинка от НОИ #2gunfire

# 7
  • Мнения: 55
Скоро няма и да видиш.
По новините казаха, че майчинските ще се забавят 2-3месеца
Точно когато най-много ни трябват парите няма да можем да ги използваме, а как ще караме тези месеци, никой не ни пита.  #2gunfire
А спомняш ли си какви документи подава за майчинството и къде?

# 8
  • Düsseldorf
  • Мнения: 503
B_a_m_b_i : 50 лв. не са 1 % , а 10 %, но няма такова нещо... Аз се осигурявах на 800, с идеята да получавам 720, а се оказа, че е по-сложно смятането, взема се средно дневно възнаграждение, като се смятата само работните дни и пр... и накрая все си излъган... Но инак си ми ги превеждат от НОИ....

# 9
  • Düsseldorf
  • Мнения: 503
Няма ли и други мами с ЕООД-ООД-та? Все още не сме решили какво да правим, а и не ми стана особено ясно. Ако наистина 315 дни ще си получавам 90 %, то останалите месеци на 180 лв не ме вълнуват много, и без това не мисля да разчитам на тия пари и ако не станат нещата с фирмата ще си търся работа вероятно....
Но нека кажат мамите с опит, моля ги!!!

Последна редакция: ср, 04 апр 2007, 11:21 от alex_shu

# 10
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 353
Няма ли и други мами с ЕООД-та? Все още не сме решили какво да правим, а и не ми стана особено ясно. Ако наистина 315 дни ще си получавам 90 %, то останалите месеци на 180 лв не ме вълнуват много, и без това не мисля да разчитам на тия пари и ако не станат нещата с фирмата ще си търся работа вероятно....
Но нека кажат мамите с опит, моля ги!!!

Можеш да регистрираш ЕООД, но ако фирмата осъществява дейност и ти ефективно я управляваш, т.е. нямаш назанчено лице на трудов договор или на договор за управление и контрол, което да извършва управителни функции - нямаш право на обезщетение и отпуск за бременност, раждане и отглеждане на дете / 315 дни / и след това до 2 год. възраст / само 50% от обезщетението /.

Общи условия

Активация на акаунт