Счупен постоянен зъб!

  • 10 380
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 069
Малкият ми син на 8г и 5м преди два дена по време на игра си счупи един от първите горни зъби. Друго дете паднало върху него и той се ударил в мозайката. Лошото е че зъба е постоянен, а е счупен на 70-80%. Имаше силна болка, трудно преглъща. Заведох го на зъболекар тази сутрин и тя ми каза, че нерва не е засегнат и трябва да го мажем поне 1м с флуорна паста, след което да се изгради зъба. Въпреки това, все още сме много притеснени.
 Случвало ли ви се е подобно нещо и какво предприехте?

# 1
  • Мнения: 9 467
Моите първи 2 зъба са почти на 50% изградени.
Проблема е в това че фотополимерите са крехки сами по себе си /предполагам че така или иначе стоматолога ще сложи щифтче за по-голяма здравина/ и ще трябва да избягва гризане на твърди неща за да се избегне повторно счупване./например да не гризе цяла ябълка, семки, моркови..натиска е мн голям и заради това, но и дентиста сигурно ще ви обясни/
Иначе съвременните материали + кадърен стоматолог-всичко ще е ок...слага се послойно материала, за да се постигне ефекта на естествения зъб-т.е. по-прозрачен към краищата, защото е по-тънък.
Съветвам те поради тази причина да се прави през деня на дневна светлина, за да няма разминаване на цветовете Peace
Успех!

# 2
  • Мнения: 1 069
 Не знам дали ще слага щифт, защото иска да го запази жив. А иначе и на мен не ми стига ума да се сетя, как няма да се счупи на втория ден!

# 3
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Моя големия син така се прибра от училище един ден /преди 3 години вече/ със счупен преден зъб. Ходихме да му направят снимка, и още на другия ден го изградиха със щиф. Досега не е имал проблеми, гризе ябълки ,въпреки че аз все повтарям да внимава, бие се като всяко момче.....абе да са живи и здрави , в крайна сметка само за 1 зъб става въпрос Wink

# 4
  • Мнения: 1 404
Малкият ми син на 8г и 5м преди два дена по време на игра си счупи един от първите горни зъби. Друго дете паднало върху него и той се ударил в мозайката. Лошото е че зъба е постоянен, а е счупен на 70-80%. Имаше силна болка, трудно преглъща. Заведох го на зъболекар тази сутрин и тя ми каза, че нерва не е засегнат и трябва да го мажем поне 1м с флуорна паста, след което да се изгради зъба. Въпреки това, все още сме много притеснени.
 Случвало ли ви се е подобно нещо и какво предприехте?
Заведи детето на друг зъболекар,не съм детски зъболекар,но това ,мнение нещо ми се струва некомпетентно.В Стоматологичния Факултет към Медицинска академия има много добри специалисти.Наистина е само един зъб,но друг няма да има,много важно е как ще го направят,т.е какъв ще е специалистът.

# 5
  • Мнения: 3 146
На 12 си счупих предните два зъба. За зъболекарите си гарантирам и мога да ви кажа какво казаха те тогава. В зависимост от големината на счупването и силата на удара (аз също си ги счупих при падане върху цимент) се решава кога ще се изгади. Щом е имал болки, а същевременно е установено, че нервът не е увреден, значи от самата сила на удара, е чувствал дискомфорт, следователно трябва да се изчака, за да се нормализира чевствителността, за да не се изгражда върху травмиран нерв. Затова е нужно време. При по-лек удар това не е наложително. Така че, според мен, всичко си е нормално. Най-важното е онова изследване за нерва (със снимката се установява и с разни докосвания).
Не се притеснявайте за здравината на метериала - сега има много добри и още повече разцветки. Той е дете - аз си чупих части от изградения зъб вече 4 пъти (сега съм на 24), но докторите казват, че на 10 г. е задължително да се сменя изгражането. Просто не бива да захапва приборите, докато яде, както и да внимава със семките, костилките от плодове и т.н. Иначе дори ще е със страхотни зъби Simple Smile

# 6
  • Мнения: 1 329
Моят преден зъб е счупен когато бях на 6. Блъсна ме едно момче в тънката част на една врата в Алианса. Отидохме при познат зъболекар, който изгради жив зъб. Тогава е обяснил на родителите ми че зъба може да се запази жив и е желателно поне докато стана на около 20. Материалите които използваше не бяха най-добрите преди 28 години и ми се налагаше периодично да ходя при него да ми го обновява ( с месеците зъба променяше вида си, и стваше тъмен). И така докато станах на 23, когато отидох при едни зъболекар и поисках да ми направи металокерамика на този зъб, той доста се позачуди че зъба е просъсществувал толкова дълго с нерв и миго направи както трябва.
Не се притеснявай, намери зъболекар който ще се заеме сериозно с проблема. Ако няма толкова чувствителност по-добре зцба да остане с нерв, пък за щифт има време....


# 7
  • Хасково
  • Мнения: 726
мъжа ми е с изграден преден зъб от 10г( сега е на 33). Явно му го е правил много добър специалист. Много е здрав, единствения недостатък е че има лек нюанс в цвета. Сега стоматолога иска да му го направи наново, за да няма разлика, но не гарантира повече от 5 години...после трябвало отново Thinking

# 8
  • Мнения: 122
От трети клас съм така. Счупен ми е преден постоянен зъб, точно както при твоя син една съученичка падна отгоре ми и аз забих уста в земята, още го помня. Първо ми слагаха бели коронки переодично, защото те се износват , започват да се ронят и трябва да се сменят някъде през интервал от две години може би. Но в момента съм с метало керамика и просто не си личи, че това не е моят зъб. По- болезнено е докато се постави, по- скъпо е , но според мен металокерамиката е най-удачното решение. Все пак се консултирайте, дали при вас е възможно. Успех!!!

Общи условия

Активация на акаунт