За цеденето и запасите

  • 1 099
  • 21
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 715
Здравейте. Кърмя отскоро и имам две питания към по-опитните от вас. Бебката ми е на 18 дни. Яде уж на режим от 3 часа, ама всъщност когато се събуди (или когато е много гладна), т.е понякога на 2, а друг път на 4 часа. Събужда се и нощем. Редувам гърдите на всяко хранене.
Интересува ме дали е необходимо да доизцеждам кърма, за да нямам проблеми (макар че засега нямам никакви) - било със запушване, било с намаляване на млякото. Ако да - по колко и от коя гърда, кога? Мисля, че засега изсуква достатъчно, в смисъл, че не и е малко.
Другият ми въпрос е за запасите от кърма. Ще тръгвам на работа след 6-тия месец и ми се иска да продължа да и давам, но от шише. А и дотогава, ако излизам, да има какво да хапва докато ме няма Simple Smile Та - кога и как се правят запаси, без да си докарам хиперлактация.
Извинете за невежеството, ама... Embarassed
Предварително благодаря за отговорите  bouquet

# 1
  • Мнения: 1 194
Здравей, аз не цедях изобщо до третия месец. Проблеми не съм имала.
Един месец преди да започна работа, започнах да цедя. И аз все отлагах от страх от хиперлактация. Не получих такава. Цеденето беше доста трудно, защото кърмех на поискване и нямах излишна. Цедях обикновено вечер около час след последното кърмене. Знам от други майки, че е много индивидуално, повечето цедят сутрин, при условие, че бебето не суче през нощта. Аз изцеждах окло 100 мл на ден, с доста зор събрах окло 4 л. Обаче! Като тръгнах на работа успявах да цедя достатъчно за следващия ден и първия месец почти не използвахме запасите§ Grinning
Кърми спокойно имаш време! Hug

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 911
Не е необходимо да изцеждаш за да нямаш пробелми, всъщност оптималния вариант е количестовото кърма да се регулира според нуждите на бебето, нито повече нито по-малко.
Ако си решила да цедиш отсега и аз бих ти казала, че е малко раничко.
И все пак ако решиш да изцеждаш го прави по това време на деня, когато според теб ти се струва, че има повече кърма. Обикновено сутрин. И изцеждай преди да нахраниш бебето. Ако се опиташ след хранане да цедиш и нямаш излишни количества ще се убедиш, че е почти невъзможно. Но ако изцедиш преди кърменето, бебето все ще успее да си изкара нужното му мляко, което ти с помпата не би могла.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 179
И аз мисля, че е раничко за запаси. Направи си няколко за сега, а като дойде време да ходиш на работа ще пълниш фризера. Заради срока на годност от 3 месеца ти го казвам това.
Аз в началото кърмех и от двете гърди на едно хранене- така ми бяха казали, че трябва в началото, докато се регулира.
Най-много кърма се произвежда сутрин рано -от 4ч. до към 8. Ако не ти се буди бебето за нощно хранене, тогава можеш да изцедиш най-много и пак да имаш за сутринта.
На мен ми се беше наложило да събирам спешно запаси и така успях -към 5 като се събуди го кърмя, после помпата и събирах по 100-150мл. всяка сутрин.

# 4
  • Мнения: 2 159
Може да не цедиш и да храниш на поискване, кърмата ще се регулира сама, но ако искаш запаси най-лесно се правят първите месеци когато кърмата е много и бебчето яде малко.
За да не получиш хиперлактация не изцеждай до край, а само по малко и събирай така 24 часа после замразявай.
На мен запасите са ми от началото сега Ема изяжда всичко, нищо не мога да отделя Mr. Green

# 5
  • Мнения: 942
Аз се цедях първите няколко месеца(3)и го завразявах и все още във фризера се гонят няколко бурканчета с кърма Simple Smile
.......................За да не получиш хиперлактация не изцеждай до край, а само по малко и събирай така 24 часа после замразявай.
На мен запасите са ми от началото сега Ема изяжда всичко, нищо не мога да отделя Mr. Green
Peace
А относно трайноста на кърмата:
стайна температура  19-22°C до 10 часа
в хладилник  0-4°C да 8 дни
във фризер с дълбоко замръзяване -19°C) до 6 или повече месеца

# 6
  • Мнения: 439
аз в началото се цедях след всяко хранене, асега ме помръзва, ама пак ще почна, защото скоро ми намаля, пък през деня яде по малко

# 7
  • Мнения: 15
Здравейте!
Виждам, че обсъждате съхраняването на кърмата във фризер,но ме интересува във какво я държите?Аз също бих искала да събирам за момента когато няма да имам достатъчно,но не се сещам как точно. Може би се продават някакви специални шишенца,или? newsm78
Благодаря ви предварително!   bouquet

# 8
  • Мнения: 2 159
аз съхранявах в http://family-bg.com/prX_1237.htm?osCsid=bc23c7439f4ca1b5d0ea072d80eb53c0
но като ми свършиха започнах да слагам в стерилизирани малки бурканчета или в шишенца от минерална вода има и по 200мл.
също така съм чела във форума за стерилни контейнерчета от аптеките по 75мл.

# 9
  • Мнения: 2 616
Аз я съхранявам в наилоновите пликчета, които се затварят с пласмасовата лентичка отгоре!

# 10
  • Мнения: 1 449
Здравейте!
Виждам, че обсъждате съхраняването на кърмата във фризер,но ме интересува във какво я държите?Аз също бих искала да събирам за момента когато няма да имам достатъчно,но не се сещам как точно. Може би се продават някакви специални шишенца,или? newsm78
Благодаря ви предварително!   bouquet

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=172318.0

# 11
  • Мнения: 43
Не съм се замисляла до сега за замразяване. Може би защото не е имало нужда. Но темата ми е много интересна. Имам много въпроси.
До колко време могат да се замразява кърмят? Как я размразявате?В микровълнова ли ? Не се ли погубват всички полезни неща в нея при размразяване?
Налага ми се да почна работа и ще се радвам някой да ме информира.

Последна редакция: чт, 29 мар 2007, 12:59 от Neli_M

# 12
  • Мнения: 15
Много ви благодаря, момичета  Hug
Аз също си мислех за шишенца за урина,но съм виждала само такива с много малък обем(мах 25 мл) и ми се струваше безмислено, но сега разбирам, че имало и по-големи разфасофки. А тези пликчета с лентичка пак ли от аптеката се копуват?

# 13
  • Мнения: 2 159
Много ви благодаря, момичета  Hug
Аз също си мислех за шишенца за урина,но съм виждала само такива с много малък обем(мах 25 мл) и ми се струваше безмислено, но сега разбирам, че имало и по-големи разфасофки. А тези пликчета с лентичка пак ли от аптеката се копуват?
аз такива пликчета имах на авент, но ми ги бяха дали
като ми свършиха ходих да си търся ми казаха, че вече авент не произвеждат такива пликчета за еднократна употреба, а само пластмасовите контейнерчета.
може да има и на друга фирма, но аз където бях питала не знаеха

# 14
  • Мнения: 2 159
Не съм се замисляла до сега за замръзяване. Може би защото не е имало нужда. Но темата ми е много интересна. Имам много въпроси.
До колко време могат да се замръцява кърмат? Как я размръзявате?В микровълнова ли ? Не се ли погубват всички полезни неща в нея при размразяване?
Нала га ми се да почна работа и ще се радвам нягой да ме информира.
кърмата 3месеца в камера, 6 във фризер
размразявам я с гореща вода

Общи условия

Активация на акаунт