Има ли някой, който да се е преместил от по-голям град в по-малък?

  • 5 769
  • 95
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 991
Малко ми е странно да пускам тема Rolling Eyes Още повече, че знам, че със сигурност има някъде такава, но не можах да я изровя.  Blush
Та ако има - моля, споделете, как се чувствахте? Ние завършваме вече...Още една година ще сме в София (щото съм много ученолюбива и няма да завърша навреме Laughing) и после...После той иска в неговия град, аз искам в Пловдив Sunglasses Свикнала съм си с моя град. Той пък си е свикнал с неговия. В крайна сметка и аз лека полека започвам да се навивам да идем там, още повече, че ще имаме къща. Може би не веднага, защото има нужда от ремонт определено, но няма да живеем с родителите му . Малко не ми е ясно какво точно смята той да работим там, но пък щом иска да се върнем, сигурно има някаква идея какво ще прави.  Аз, предполагам, че бих могла да учителствам - нещо,  което много ми се иска  Grinning А и да не мога, няма да умра, не ми се работи чак толкоз, бебе ми се гледа Blush
Та, разкажете моля, по какъв повод се преместихте, как се чувствахте, намерихте ли работа, как се чувстват децата ви? Защото мен и това малко ме тормози - ограничен избор на училища, ограничен избор на културни мероприятия, ограничен избор на извънкласни дейности... Rolling Eyes Не че не мога да ги пратя да учат гимназия в Пловдив например, ама...Макар че да мисля 15 години напред си е направо безумно Joy Та споделете, моля ви. Благодаря на всички.  bouquet

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 3 733
И аз като теб, от София та в Пловдив. Беше преди има няма 10 години, но определено трудно свикнах(може би даже още не съм). Не ми стана много ясно  кой по-малък град визираш, ако е близо до голям такъв не е чак толкова страшно. Относно заниманията за децата рано или късно ще се сблъскаш и с този проблем. В момента ме е яд, че не във всяка детска градина има плувен басеин, танци(някакви) ами трябва да се разхождам по стадионите из целия град. Няма интересни мероприятия, което е добре да се отчете.
Предимството все пак е, че е изключително по-спокойно и уютно и чисто.

# 2
  • Мнения: 6 991
О, Пловдив си е цвете Mr. Green
Забравила съм да спомена Rolling Eyes, за Етрополе иде реч. НА 80 км от София и ...не знам, може би около 2 часа път до Пловдив. Не е толкова далеч и това ме успокоява Crazy Сравнение с Пловдив просто не може да има - в Етрополе са 12 000 човека Shocked, няма кино, няма таксита Laughing , какво остава за танци в ДГ  Laughing Но пък от друга страна е толкова спокойно.

# 3
  • Мнения: 1 120
аз пък много искам да живея на морето.Варна ме устройва  Mr. Green ако някой ме иска да пише
за съжаление,мъжо не споделя моята мечта  #2gunfire

# 4
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Ами след дълги години в София, и ние се изнесохме от там. В съседно малко градче, където всичко затваря след 20:00 . От начало беше трудно, още повече че аз все още си работя в София и пътувам по два часа сутрин и вечер (жалко, че нямам кола). Но имам цел. Мъжа си работи по специалността, за не много пари, а работя точно за тях - мъчим се да спестим. Когато, обаче, дойде бебче, ще си намеря работа тук. Защото в малкия град всички се познават. И ще съм много по-спокойна, когато детето ми тръгне на градина или училище, или на някакви курсове. Познавам градчето като ръката си, във всеки един момент мога да съм на разположение на малкото, да му помогна с нещо. А и смятам, че много по-добре се възпитава детето в такава спокойната обстановка, с по-бавен ритъм на живот. От друга страна няма да му липсва и големият град, когато поотрасне - с колата е за половин час в София.

# 5
  • Мнения: 4 490
Аз се преместих от София в Бургас. В София живях май 8 години, имам си собствен апартамент там, всичко ми беше там - приятели, работа, много роднини. Обаче забременях и решихме с гаджето, че край вече, 7 години на гаджалък стигат, купихме си апартамент в Бургас (той тук работи от години, и той не е местен) и аз се преместих тук (макар че още не сме женени Laughing). Обаче аз си запазих работата в Сф, защото тя така или иначе беше на компютър, а и се преместих малко преди да вляза в болничен за раждане. Сега чакам второ дете, още не ми е изтекло майчинството за първото и съм решила като ми изтече и второто майчинство, да си търся работа в местна фирма.
Още ми е малко тегаво, като знам какъв волен животец си живеех в София, а тук единствените приятели, които имам, са приятелите на мъжа ми, но за мен е важно да съм си със семейството, всичко друго се намества. Успех ти желая! Peace

# 6
  • БГ
  • Мнения: 735
здравей, мисля че е индивидуално, аз се приместих от варна в много по-малък и забит град, заради мъжа ми, той живее и работи тук, няма кино, няма един свестен бар , няма културен живот, няма танци...............няма плаж , абе нищо няма , за  хора искащи спокойствие си е , по сморо за пенсионери ,  ама аз не съм от спокойните,  ве4е съм  4 години тук но не мога д а   свикна,нито с хората нито с града, и няма и да свикна , познатите ми ми казват че съм луда,  #Crazyпомисли добре какви с а  ти приоритетите  , не върви д а  се местиш нон стоп. ooooh! Аз бих  заминала веднага от тук, на моменти едвам се удържам #Crazy , макар 4е ще  си имам занимание скоро, ама  няма  и  една разходка къде д а се направи. та завиждам на мамите в големия град  Hug

# 7
  • Мнения: 4 555
Етрополе е много красиво градче Simple Smile
Ако мъжът ти е измислил какво ще работи, нищо не пречи на първо време да поживеете там.
Не е задължително ако се установите, да не мръднете от този град цял живот.
А ако ще имате бебе, там е много по-хубаво, отколкото в София, поне докато е малко. За след 15 години недей да мислиш от сега.
Иначе откъм приятели и липса на забавления няма начин да не усетиш липса, но Етрополе е достатъчно близо и до София и до Пловдив.
Отговарям ти, защото аз съм от тези, които много искат да се преместят в по-малък град, но за сега няма шанс.

# 8
  • Мнения: 6 991
Етрополе е много красиво градче Simple Smile
 
А ако ще имате бебе, там е много по-хубаво, отколкото в София, поне докато е малко.
Даа, красиво е Simple Smile Аз като отидох за първи път и малко се стреснах - навсякъде планини и "затворено", нали си бях свикнала на полето Crazy Но е толкова зелено! Хубаво е Simple Smile
А за детето - да, спокойно е ,въздухът е много по-чист, ще имаме къща с двор Simple Smile Може би много зависи от това с каква нагласа ще тръгна, а аз обикновено се опитвам да се настроя положително Grinning

# 9
  • Мнения: 4 490
Може би много зависи от това с каква нагласа ще тръгна, а аз обикновено се опитвам да се настроя положително Grinning
Точно така! Когато се настроиш положително, оценяваш всичко по-правилно. Иначе всичко те дразни, дори и дреболиите, които другите не забелязват. И аз малко ти завиждам за планините и зеленината, честно казано, това море взе да ми писва... Много даже... Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 4 555
Аз пък страхотно ти завиждам за къщичката с дворчето. Цял живот съм си мечтала за такава (особено в планината), всъщност съм израснала в къща и сега не мога да свикна в панелка. И не искам да си гледам децата в панелка Sad
Няма какво да се колебаеш Simple Smile

# 11
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Аз пък страхотно ти завиждам за къщичката с дворчето. Цял живот съм си мечтала за такава (особено в планината), всъщност съм израснала в къща и сега не мога да свикна в панелка. И не искам да си гледам децата в панелка Sad
Няма какво да се колебаеш Simple Smile

 newsm10 newsm10 newsm10
И аз загърбих къщичка с дворче заради любимия  Cry.... А той даже не знае за това  Shocked Rolling Eyes

# 12
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
От Пловдив в Етрополе ... мисля, че след месец живеене там ще ти мине ентусиазма за къщата  Simple Smile ама хайде сама да си стигнеш до това заключение  Simple Smile По една случайност отлично познавам региона, та затова давам мнение, иначе не бих си го позволила  Simple Smile Не отиваш на екскурзия за един ден, че да гледаш само дали е красиво. То и не е, ама това пак си е само мое мнение. Евентуално прави изключение само вилната зона по пътя към манастира, но в лошо време достъпа си е проблем, и то голям. При сняг, просто няма достъп. Пътищата не се чистят. Но в хубаво време става за разходка. Въздухът е чист.
Това е и район с много голяма безработица и бедност. Наблизо е Ботевград - същата мизерия. Ако ще пътуваш до София на работа, разстоянието го вземаш за час по магистралата, но не разчитай на обществен транспорт. Ако си с кола - бензина не е безплатeн, прецени дали ще печелиш толкова, за да ти е изгодно да пътуваш всеки ден. Ще ти липсват и удобствата на големия град. Това супермаркети, салони за красота, търговски центрове, ски, плуване,тренировки, алианс за възрастни и деца, разни детски атракции, детски градини и училища с чуждоезиково обучение и спортни секции, качествен интернет, качествено медицинско обслужване + професионална реализация и др. в Етрополе ще ги гледаш през крив макарон  Mr. Green За всяко нещо ще трябва да тичаш до големия град. В един момент ще ти писне здраво. И емоционално, и финансово.
За циганите в градчето да не говорим. Количеството им е точно като в Столипиново  Mr. Green Не е и безопасно. Ще се нагледаш на простотии, гарантирам. Поживей малко там и ще се убедиш сама. Едва ли ще издържиш да замениш Пловдив или София с Етрополе. Ама това пак си е само мое мнение. Една къща не компенсира всичко останало все пак. И пак повтарям - нямаше да пиша това, ако не бях съвсем наясно с положението в този регион. Обаче всеки си има собствени критерии за хубав живот  Simple Smile
 Стискам ти палци да вземеш правилното решение.
Ей сега ще ме разнищят  Mr. Green

Последна редакция: сб, 10 мар 2007, 13:03 от Unknown_lady

# 13
  • Мнения: 1 835
Ами след дълги години в София, и ние се изнесохме от там. В съседно малко градче, където всичко затваря след 20:00 . От начало беше трудно, още повече че аз все още си работя в София и пътувам по два часа сутрин и вечер (жалко, че нямам кола). Но имам цел. Мъжа си работи по специалността, за не много пари, а работя точно за тях - мъчим се да спестим. Когато, обаче, дойде бебче, ще си намеря работа тук. Защото в малкия град всички се познават. И ще съм много по-спокойна, когато детето ми тръгне на градина или училище, или на някакви курсове. Познавам градчето като ръката си, във всеки един момент мога да съм на разположение на малкото, да му помогна с нещо. А и смятам, че много по-добре се възпитава детето в такава спокойната обстановка, с по-бавен ритъм на живот. От друга страна няма да му липсва и големият град, когато поотрасне - с колата е за половин час в София.

Подкрепям това изказване. Всичко е много индивидуално. Аз съм от Самоков (ок.30 000 жители) на 60 км от София. Много си обичам родния град, добре се чувствам тук. Допреди 2 години от време на време си мечтаех да живея на морето. Август 2005 г. мечтата ми се сбъдна - намерихме си хубава работа в Бургас и се преместихме цялото семейство. Живяхме там една година и с огромно облекчение напуснахме работа и се прибрахме у дома. Бургас е голям и хубав град, всичко си има, но се чувствах убийствено самотна, никого не познавахме. Излизаш на улицата в центъра - хора, хора, не можеш да се разминеш, а ти си никой там, всички те подминават като пътен знак. Камъкът си тежи на мястото. Малкият град си има своите предимства и лично за мен е по-добрият избор за отглеждане на малки деца - по-спокойно е, хората се познават (оцених това предимство), ритъмът на живот наистина е по-умерен, не се губи време в преодоляване на разстояния, както е в големия град. Понятията за "близо" и "далеч" са много различни - примерно в Самоков е "далече" нещо, до което се стига за 20 минути пеша. А в София - това си е направо много "близо". Но пък който е свикнал с големия град, не знам дали ще се чувства добре в малкия. Много е относително...

# 14
  • Мнения: 2 431
Живея в голям град, а съпругът ми е от малък /по-точно село, префасонирано на град преди 30 - 40 години/. Когато децата бяха малки сме прекарвали по няколко седмици през лятото - децата играят в двора, тихо, спокойно. НО когато децата станат ученици положението се променя - нивото на образование не коментирам, няма извънкласни форми, няма спорт, няма клубове /това е мнението на братовчеди и приятели на мъжа ми, които живеят там/. За децата говоря, за родителите е ясно, че няма нищо. И за мен това е основния недостатък на малкия град. За кариера - пак без коментар.
Това е моята гледна точка. И още нещо в чисто битов аспект - домакинството в малкия град е различно - как да си сложиш миялна машина и пералня като няма канализация; как ще се отопляваш през зимата; откъде ще си пазаруваш като няма Метро и Билла.
В 21 век не мога да прилагам принципа "Назад към природата" освен на вилата през уикенда.

# 15
  • Burgas
  • Мнения: 92
И ние като "mom  an" от София в Бургас. На мъжа ми му е лесно, защото си е от Бургас има приятели, познава градът, а аз направо си нямам нищо, освен детето и него. Опитвам се да свикна, търся си приятели, но си е трудничко. Мечтая си пак да си живеем сами, да си имаме собствено жилище( сега живеем при майка му). Моите родители са от Перник и когато живеехме в София си ги виждах всяка седмица, а сега в най-добрият случай на 3-4 месеца. Всичките ми приятели, познати, роднини са в Перник или София. Чуваме се по телефона или си пишем по нета, но си е друго като ги виждаш, излизате заедно и т.н. Надявам се да намеря и тук в Бургас такива приятели, защото човек винаги има нужда от приятел. И най-важното дано да е за добро, че се преместихме в Бургас.

# 16
  • София
  • Мнения: 9 826
Ние до преди 9 месеца живеехме в Сф.Там аз учех,той работеше .и двамата сме от Враца,но се запознахме именно в столицата.Десет години живот в София Crazy,в началото не ми харесваше,после взе да ми харесва,че даже така свикнах с нервността на големия град,та като идехме на Враца се чувствах като заспала зимен сън.Купихме си апартамент в София-на 11етаж в последния блок на Люлин Mr. Green,но пък все пак си е София.И тъкмо решихме,че там ще ни мине живота,се оказа,че човек разполага,а Господ разполага.С/ъпруга ми е военен и през юни миналата година се преместихме в Плевен.Тук не познавахме абсолютно никой,никой.Аз го преживях доста трудно,изпаднах в една депресия,чудо.Първия месец плачех постоянно.Усещането да застанеш пред блока с двете си деца и да не знаеш накъде да тръгнеш просто защото не знаеш улицата на която живееш накъде води ,е ужасно.
Минаха вече девет месеца.Сега ме е страх да не преместят мъжа ми обратно в София,честно. Mr. GreenТук ми харесва,живеем в малка тухлена кооперация,сутрин като стана чувам птичките да пеят.Може и да ми омръзне някога,но сега ни харесва.Децата мисля са щастливи.Правим си дълги разходки .Има страхотна Градска градина-в Люлин нямаше Wink.Въобще,има много неща,които ми харесват.Ако обаче мъжът ми не е военен,мисля,че ще се върнем в Сф-тук няма кой знае каква алтернатива,въпреки че никога не се знае.

# 17
  • София
  • Мнения: 18 679
Да смениш Пловдив с Етрополе #Crazy Ще полудееш! Никога NaughtyВиж, София я сменям с Пловдив/Варна моментално Laughing
Какво се случи при мен? Аз съм от Плевен. Никога не съм се чувствала на място там. Един свестен бар няма, остана едно кино, дето не си е за приказка:ooooh: Когато дойдох да уча в София , просто се родих Hug Е, тя тогава не беше такава смрад и мизерия, каквато е сега Confused След като завършихме с мъжа ми, забременях. А той си намери работа, свързана с пътуване в чужбина за по няколко месеца. Хвана ме шубето да си седя тук сама бременна, а после с новородено, хванах си шапката и си заминах при мама. Когато жената чака дете, обикновено й се иска да е близо до семейството си Simple SmileОтгледахме детето в Плевен. Беше на година и девет месеца, когато се върнахме в София.Ами какво да ти кажа - най-подлудяващите две години в живота ми Crazy Бях откачила...Нямах почти никакви приятели - всички са тук, в малкия град има само възрастни хора и ученици Confused Нямаше какво интересно да се прави... От скука тръгнах по фитнеси и масажи, та поне тялото ми стана супер hahahaНе е за мен, благодаря Naughty Ако не беше форумът, сега сигурно щях да живея на 4-ти километър Laughing

# 18
  • София
  • Мнения: 18 679
Прочетох постинга на Валенцето и се сетих да допълня - за малко дете действително малкия град, визирам Плевен, е страхотно място Hug Огромен център само пешеходна зона, паркове, градини. Синът ми и досега се чувства по-добре там, отколкото тук и все драпа да ходи при бабите си Grinning Абе, спокойствието сякаш все повече ни липсва тук, в София. Много свинско взе да става. Ако се махна, ще е заради това, не ми издържат нервите понякога Confused Ни така, ни иначе Rolling Eyes

# 19
  • Мнения: 781
Така и аз ще дам мнение, защото имам база за сравнение. Моят мъж също е военен и след като се оженихме го разпределиха в Казанлък /аз родом съм от Стара Загора, на 30 км от Казанлък, но не бях стъпвала там/. Така и не можах да свикна с това градче, всичко ме задушаваше там. Имахме много познати, все колеги на мъжа ми и семействата им, обаче скука, няма къде да се разходиш, заведенията скапани, работа абсурд да си намериш  ooooh!Щях да подивея. Накрая бяхме стигнали до компромис, да се преместим в Стара Загора пък той да пътува, но за наш късмет го преместиха в Пловдив и тук сега ми е добре. Нямам много познати, но града ми харесва много, най- вече я няма простотията на малкия град, колкото и да е спокойно и тихо, не може да се отрече, че в малките градове интелигентните хора се броят на пръсти-не искам да обидя никого, но това е моето мнение.Просто хората си работят в някакво предприятие и са доволни и не търсят никакво развитие.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 25 212
От Пловдив в Етрополе ... мисля, че след месец живеене там ще ти мине ентусиазма за къщата 
...
 Не отиваш на екскурзия за един ден, че да гледаш само дали е красиво.
...
 При сняг, просто няма достъп. Пътищата не се чистят. Но в хубаво време става за разходка. Въздухът е чист.
...
Ако ще пътуваш до София на работа, разстоянието го вземаш за час по магистралата, но не разчитай на обществен транспорт. Ако си с кола - бензина не е безплатен, прецени дали ще печелиш толкова, за да ти е изгодно да пътуваш всеки ден. Ще ти липсват и удобствата на големия град.
...
Ей сега ще ме разнищят  Mr. Green
Аз няма да те разнищвам  Joy
Същите неща си мислех, макар че не познавам изобщо района и нямам представа как изглежда Етрополе Confused

# 21
  • Мнения: 1 937
Еовин, въпрос на приоритети, с всичко останало се свиква!

Когато от София, дойдох да живея тук, не разопаковах багажа, куфрите стояха до вратата, на няколко пъти съм си тръгвала . Нямахме деца, имахме само планове - собствени и съвместни. Къща с двор - да, кола - не.

Нещата се промениха с времето - нагодихме се според работата му, защото той се реализира успешно, а аз - в момента, в който за себе си разположих приоритетите, намерих мястото си.

Момичетата са обосновали част от възможните недостатъци, но не е обективно сравнението София-Пловдив, София-Варна, София-Бургас, както не е обективно и моето сравнение, защото отстоим на около 20 км. от от по-големия град, а при теб ще е доста повече.
Отдалечеността се яви проблем в момента, в който едната ни дъщеря тръгна на училище. 7 месеца след началото на учебната година обаче, смело твърдя, че пътуването не е проблем (40 км.)

Личното ми мнение - ако съпругът ти има възможност за реализация в малкия град, какво по-хубаво да отгледате децата в спокойна обстановка, още повече, че лично ти си готова за това.
Докато дойде време да мислиш за образованието им - много неща могат да претърпят промяна!

# 22
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Малко ОФФ:  Blush
... едно не схващам  Thinking - какво значи: в новото населено място (или старото) нямам приятели...  Shocked
Ми те се създават, приятелствата, де и там и тук и на Луната, ако щете... Не го разбирам това, честно  Crazy
Виж, че са ти далеко роднините, това да. Това си е мъка и тежест. Но приятели...  Rolling Eyes

# 23
  • Мнения: 6 991
Малко ОФФ:  Blush
... едно не схващам  Thinking - какво значи: в новото населено място (или старото) нямам приятели...  Shocked
Ми те се създават, приятелствата, де и там и тук и на Луната, ако щете... Не го разбирам това, честно  Crazy

Това и аз се зачудих Crazy Прекарвам там по-голямата част от всички ваканции, добре го познавам градчето, знам и нивото на безработицата, и циганите, и снега (по който съм луда Mr. Green). Приятели почти вече имам някакви, нищо, че в по-голямата си част са приятели на мъжа ми - интересите ( с изключение на децата Laughing) съвпадат Wink Фитнес салони, козметични салони и тн не ми трябват Crazy Никога не съм ползвала такива чудесии, надали сега ще хукна Mr. Green Виж с болницата не съм съвсем сигурна как стои въпросът  Rolling Eyes
А това с нямането на канализация просто ме уби. Все пак е 21 век! Има канализация Simple Smile И три перални и 10 миялни ще мога да сложа, стига да има пари да си ги купим Laughing
Проблем с пътуването нямам, за това и може би се навивам да идем.

Белинда, бтв аз СЕГА живея на 4ти километър Mr. Green Лудницата е до нас Joy

# 24
  • София
  • Мнения: 18 679
Малко ОФФ:  Blush
... едно не схващам  Thinking - какво значи: в новото населено място (или старото) нямам приятели...  Shocked
Ми те се създават, приятелствата, де и там и тук и на Луната, ако щете...
Абе Шани, едно е да излизаш с някоя комшийка на кафе, друго е момичето, което ти е като сестра, да живее на 200 км. от теб Sad Такива приятелства не се създават лесно. А и аз честно казано за два години в Плевен, намерих 1-2 момичета с моите интереси Confused Така че дори и кафето беше проблем Rolling Eyes Не че съм много претенциозна..просто в малките градове наистина почти няма млади хора. Факт!

# 25
  • София
  • Мнения: 9 826
Не че съм много претенциозна..просто в малките градове наистина почти няма млади хора. Факт!
Въпреки че си падаме малко съгражданки Wink,с това не мога да се съглася.За девет месеца в Плевен установих,че за разлика от моите очаквания,в града има много млади семейства с малки деца.Детските градини са пълни,когато времето е хубаво навън е пълно с майки с деца.
Наистина е важно какви приоритети има човек.Аз за себе си установих,че в по-малък град се чувствам на мястото си.Какво като има само едно кино примерно-ако ми се гледа филм няма как да отида в две кина едновременно.Голямото ми дете е с проблеми,имаме нужда от специалисти-логопед,психолог.Много се притеснявах дали тук ще намеря.Ами намерих.
Когато живеехме в София,всъщност пак живеехме в едно градче-Люлин.Живота ни преминаваше основно там-всичко ни беше на една ръка разстояние.Сега в Плевен е същото.
Истината е,че всеки град си има своето очарование Grinning!

# 26
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
Само да допълня нещо, че снощи като писах по-горе забравих да го спомена. Ще споделя челен опит. Аз съм от София и се пробвах преди време да живея в малко населено място на половин час път от София. И аз си мислех, че ще пътувам до града и ще живея на спокойствие. Примамката ми беше същата като твоята - къща с двор и "с две липи отпред". Обаче ... Щях да откача тотално. Жив човек няма по улиците , точно като във филм на Хичкок. Там като че ли времето е спряло.
Пазар - Има един смесен магазин за всичко с цени по-високи от софийските. Ако искаш нещо, отиваш и се записваш седмица предварително. Следващата ще ти го докарат ако магазинера не е забравил. Затваря веднага, щом навън мръкне  Mr. Green, събота и неделя също е затворено. Ако нещо ти потрябва, твой си е проблема.
Кафене, барче, сладкарница или нещо подобно - само едно, в което продават основно бира и ракия. Продават и кафе с неопределен вкус и мирис, разбира се, от възможно най-евтиното.  Няма нужда да споменавам, че там седяха само циганите и по-младите от селските пияндури. По-старите си бяха в селската кръма перманентно, такъв е редът - мъжете в кръчмата, жените в къщи  Mr. Green и никой не протестира  Wink
Окръжение - Всички се познават, всеки знае всичко за всекиго и по-клюкарско място просто няма. Мен лично това ме вбесява, не понасям всички да ми обсъждат живота. И .. свирепа селяния и безкултурие. Децата са научени да псуват от момента, в който са проговорили  Mr. Green и родителите им се гордеят с това. Нямах приятелки, тъй като нямах с никого общи интереси. Някак си не ме вълнуват клюки за това кой какво си е купил и как има пари, ама ги крие, както и теми за крави, ниви, градини, поливане, зоб, ярма, скопяване на прасета, млеконадой и изкупуване на мляко и пр.  Mr. Green
Транспорт - Въпроса за транспорта съм го описала по-нагоре в първия постинг, точно така си е. Всички пари отиваха по пътищата. Разходите за път за такива, че никаква заплата в София не може да ги покрие и става така, че просто няма смисъл да работиш и да пътуваш. След няколко месеца пътувания вече бях във финансов разстрел  Mr. Green
Водата - През лятото всички поливат градини и водата спира за неопределено време. Кога ще дойде - божа работа. Можеш и да не се къпеш всеки ден - колко е там това лято холан  Simple Smile - едни 3 месеца! Ако си на зор - ей я къде е реката - поне  на мен така ми казваха местните .
 Тока - При всеки дъжд, сняг или буря спира тока. Ще дойде когато го оправят, ама кога - пак божа работа. Често тока е слаб поради кой знае какви причини и не работят електоуредите. Я пробвай през лятото да останеш без хладилник например  Confused
 Канализацията е мечта. Как да включиш миялна, пералня и пр. - трябва да проявиш творческа мисъл.  Септичните ями, където ги има, няма как да се обслужват. Търсиш познати и връзки и за това. Алтернативата е кенеф на двора Mr. Green Банята е лукс, внимаваш как изливаш водата, че ямата не поема и кръгът се затваря.
Боклука И това си е твой проблем. Лично аз за година време не видях боклукчийска кола, боклука местните жители го хвърляха в дерето или на селското бунище.
Циганите и катуна им - тук вече нямам думи  ooooh!
Кабелна ТВ и интернет - Ми за какво ти е, баба ти като че ли ги е имала - пак лаф на местните Mr. Green
Екстри разни за деца и възрастни + възможности за обучение, като описаните от мен в първия постинг, нали се сещаш, че са тотален мираж  Mr. Green

След около година време, прекарано там, не издържах,събрах  си багажа и се върнах обратно в София.
Ще завърша с приказката на баба ми, царство й небесно, която с цялата мъдрост на 102 -те си години ми казваше, че селото не търпи градски хора и гражданина не става селянин, но обратния вариант е винаги възможен  Mr. Green

Спирам вече, че стана много дълго. Обаче мога и роман да напиша на тази тема,тя ми е една от любимите  Mr. Green на толкова неща съм се нагледала, че никой повече с нищо не може да ме примами да ида да живея в малко градче или на село  Simple Smile
На който нещо не му е ясно по темата, да пита - насреща съм и имам отговорите  Mr. Green
Ей сега вече точно ще ме разнищят  Mr. Green

Последна редакция: сб, 10 мар 2007, 14:22 от Unknown_lady

# 27
  • Мнения: 6 991
 
друго е момичето, което ти е като сестра, да живее на 200 км. от теб Sad Такива приятелства не се създават лесно.
Ааа, в такъв смисъл приятели. Е, аз такива и сега нямам.
Кино не щЪ, има интернет Laughing

П.С. Леле как се развихрихте, не мога да си пусна поста! Laughing

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 3 733
Unknown lady, вчера ме мързеше да пиша, но виждам, че ти обстоятелствено си пояснила за какво иде реч. Абсолютно съм съгласна с написаното и аз съм го преживявала. Друг е въпроса, че може би в Етрополе не е толкова зле положението(никога не съм била там), но пък е достатъчно далече от големите градове. За мен 100км. си е доста, както и да го изчислявам си е 2 часа и повече по-ранно ставане сутрин, я за работа, я за училище. За горивото в колата не ми се мисли.

# 29
  • Мнения: 6 991
Друг е въпроса, че може би в Етрополе не е толкова зле положението(никога не съм била там), но пък е достатъчно далече от големите градове. За мен 100км. си е доста, както и да го изчислявам си е 2 часа и повече по-ранно ставане сутрин, я за работа, я за училище. За горивото в колата не ми се мисли.
Определено не е.Unknown Lady - не знам къде си живяла, но в Етрополе това го няма. Почти нищо от това, което си изброила. Магазини има много и определено работят в събота и неделя - аз в повечето случаи съм била там през уикенда, не съм забелязала да са по-високи от софийските цени. Напротив, мъжът ми, който си познава добре града, смята, че може да ни издържа с една заплата (ако аз не работя), която тук би давал само за наем. Сладкарница не знам дали има, не съм търсила. Ще ядат торти вкъщи. Mr. Green Mr. Green Свекърва ми ме научи поне торти да правя. Интернет повторих милион пъти, че има. Simple Smile Както и канализация. Както и ток - лятото никога не е спирал, двете последни лета там съм изкарала. И водата не е спирала. Единственото, за което мога да се съглася, са клюките. Още ме напушва смях как свекърва ми преди да стане такава, викаше - недейте да се целувате, хората гледат Shocked Много ми беше странно що баш нас ще гледат... Joy
Най-малкото и аз, и съпругът ми, сме достатъчно интелигентни, за да не псуват децата ми. Друг е въпросът с ужасяващия диалект и това, че не разбирам свекърва ми и зълва ми,когато и говорят Crazy
А разстоянието си е разстояние, да.

# 30
  • Мнения: 4 555
Като стана дума за кафенетата и приятелите... Аз като съм в София, пак не ходя толкова много по кафенета и срещи.
Сега предимно ми се спи и нямам сили за нищо, едва наваксвам с работата, но преди да забременея, пак нямах особено. Ходех на тренировки (по бойни изкуства) 7 пъти в седмицата и се прибирах супер скапана вкъщи. Едва имах време да сготвя нещо (и то рядко) и да измия някоя чиния и съм до там. Даже обикновено вечер трябваше да доработвам по някой проект. Така че срещи с приятели - само уикенда и то не всеки уикенд. През останалото време в чата си говорим достатъчно. Аз си признах, че съм от активно чатещите.
Мисля си, че ако живеех в малък град без кина, ресторанти и али-бали, нищо нямаше да ми пречи да ги ползвам два пъти в месеца, както ги ползвам и сега, само че нямаше да се уморявам до смърт от пътуване с часове в трафика, мръсотията и смрадта.
Каквито и катуни да има, едва ли се навират в тебе, а за мен няма по-гадно от блъсканицата в градския транспорт, където двама ти стъпали на краката, трети се хванал за чантата ти, друг ти диша във врата. Което е по-добрия вариант, защото можеше да има и четвърти, който ти диша в лицето. И няма на къде да се завъртиш, понеже блъсканицата е нечовешка.

В София може да има много неща, но не всички са ти достъпни когато си искаш, защото  има едни много дълги периоди сутрин и вечер, когато запецваш с часове в трафика и не можеш да се добереш до никъде.
Аз за работа пътувам по Евлоги Георгиев и направо ми се скапват нервите. Там целодневно е непроходимо.
Така че определено ми се струва, че малкото градче е за предпочитане. Лично спрямо моите критерии. Ясно ми е, че има хора, за които тълпата и динамичния живот са привлекателна страна.

# 31
  • Мнения: 1 937
Пазар - Никакъв проблем, пазарува се веднъж на определено време, от къде - ти избираш!

Кафене, барче, сладкарница - аз лично нямам подобни потребности, възникнат ли, задоволява ги по-големият град, където имаш избор.

Окръжение - Все ми е тая кой какво говори, имам огромни огради около къщата, хората с които общувам - избирам аз.

Транспортът - да!, въпрос на известно материално състояние, факт! За да си позволиш да живееш по този начин, значи си си "надвил на масрафа".

Водата - Тревата поливаме всеки ден от помпа, която според сегашните изисквания е декларирана, следователно над определено потребление, плащаш!

Токът - Едва ли е проблем само на по-малките населени места.

Боклукът -  "И това си е твой проблем." Е, той е проблем и на Бойко Борисов и пак няма решение.

Кабелна ТВ и интернет - БТК е "на всеки километър", стига да искаш интернет. Кабелната може да се реши и по други начини.

Екстри разни за деца и възрастни + възможности за обучение - са въпрос на организация и потребности! Индивидуални!

Приятелите са там, където си Ти!

Вероятно съм селянка по усет или призвание, много съм далеч от мисълта да се конфронтирам с Непознатата дама.

# 32
  • Мнения: 4 555
Забравих да допълня за работата.
Можеш да работиш към някоя софийска агенция като преводач (май каза, че си филолог) и да получаваш и изпращаш преводите си по интернет. Имам познати, които го правят точно така, макар че живеят в София, защото и тук си е голяма далавера да си спестиш разкарването, нищо, че си в същия град.

# 33
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
, друго е момичето, което ти е като сестра, да живее на 200 км. от теб Sad Такива приятелства не се създават лесно. ..

имаХ такава приятелка от ДГ. Ми пътищата ни се разделиха... Не сме вече така близки.  Confused В студентството си пак завъдих 2-3 такива... Само 1 остана. СЕГА, от '98г. ПАК имам приятелка-сестра. Съседка ми е  Heart Eyes
Какво повече да кажа?!  Rolling Eyes

# 34
  • Мнения: 6 991
Забравих да допълня за работата.
Можеш да работиш към някоя софийска агенция като преводач (май каза, че си филолог) и да получаваш и изпращаш преводите си по интернет.
Ще бъда, да Simple Smile Ако си взема държавните Rolling Eyes Макар че не съм останала с впечетление да се търсят преводачи с френски, а за английския имам само първия сертификат на Кеймбридж - хич няма да ме вземат с него. Laughing Той казваше, че има място за учител , но това трябва да го питам с подробности. Иначе идеята ти хич не е лоша, благодаря, не се бях сетила! Макар че съм го правила от Пловдив към София Laughing
А той е компютърен инженер (ако си вземе държавните Mr. Green). Идеята му е по същия начин да изпраща проекти през интернет или да работи не помня какво, нещо с военните в поделението newsm78

# 35
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Unknown_lady, незнам какво точно е положението в Етрополе, но мислех, че говорим за малък град, не за землянки. Защото и в селата на бабите ми има и канализация, и вода, и ток, и кафене (сладкарничка, да бъда точна), и т.н. И хората са мили, то клюкарстването си е до възпитание, не до местоживеене. А циганите - и ние ги имаме в изобилие. И сутрин автобуса за Сф е пълен с тях, но малко от тях имат нещо общо със софийските си събратя. Без лоши чувства!
Verdad, напълно съгласна съм с теб!!!

# 36
  • Мнения: 1 937
Важното е да си метъл и да не ти пука!  Grinning

Ако очите ти не виждат, разпери крила и полети. Явно няма значение къде ще стигнеш..., а все някъде ще стигнеш, защото летиш!

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 3 733
Важното е да си метъл и да не ти пука!  Grinning

Ако очите ти не виждат, разпери крила и полети. Явно няма значение къде ще стигнеш..., а все някъде ще стигнеш, защото летиш!

 newsm10 newsm10 newsm10

Няма как да не подкрепя.

InaV, явно бабите ти са случили на села, но наистина има малки градчета без канализация, такива в които водата не достига до горните етажи, нета в някои квартали е мираж. Радвам се, че в Етрополе положението е задоволително.

# 38
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639

Вероятно съм селянка по усет или призвание, много съм далеч от мисълта да се конфронтирам с Непознатата дама.

Ама аз изобщо не търся конфронтация, само споделям личен опит Simple Smile Това че аз не можах да живея по този начин, въобще не означава, че и друг няма да може  Hug То си е въпрос на лични потребности и личен мироглед. Аз познавам хора, които така си живеят и са си доволни. Моля, моля, никого не нападам  Simple Smile
Между другото, селото, което описвам е съвсем близо до София и също е в 21 век  Simple Smile

# 39
  • Мнения: 6 991

Между другото, селото, което описвам е съвсем близо до София и също е в 21 век  Simple Smile
Shocked В смисъл да де, ти не говориш за преди 300 години Mr. Green, но все пак те хм...не се ли опитват да постегнат нещата? Не че не познавам села в Пловдивското в същото положение Tired

# 40
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
А циганите - и ние ги имаме в изобилие. И сутрин автобуса за Сф е пълен с тях, но малко от тях имат нещо общо със софийските си събратя.

Циганите правят еднакви неща навсякъде - различни са само клановете им  Simple Smile

# 41
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639

Между другото, селото, което описвам е съвсем близо до София и също е в 21 век  Simple Smile
Shocked В смисъл да де, ти не говориш за преди 300 години Mr. Green, но все пак те хм...не се ли опитват да постегнат нещата? Не че не познавам села в Пловдивското в същото положение Tired

Не, не се опитват. Така са свикнали и си им е добре. Само аз не можах  да свикна Confused

# 42
  • Мнения: 2 431
Понеже аз повдигнах въпроса за 21-я век спонтанно, като прегледах темата се замислих защо го написах. Вашите мнения ми помогнаха да си изясня какво според мен не  е наред. Да оставим настрана чисто битовата страна на въпроса, всеки сам си решава с какви удобства ще живее. НО истински стъписващото за мене е НЕтолерантността към промените, към възприемането на нещо по-добро за подобряване на начина на живот. Не става въпрос аз да проповядвам стил и блясък; става въпрос за следното - когато ТИ се натяква колко е добре да се живее без удобства по същия начин, по който се е живяло преди години. Тази закостенялост по странен начин се съчетава с гордост от типа аз съм най-добрия, щото живея тук, ти какво като си умен и възпитан, много важно. А общуването означава преди всичко уважение към другите.
Клюките и обмяната им са начин на живот, което също е много дразнещо. Липсата на възпитани обноски - също; да говориш на ти на непознати и да натрапваш фамилиарност е неприятно също. Ето това са накратко моите наблюдения върху начина н общуване в малките населени места, които не са обобщение на този стил на живот, а само моите мотиви защо никога не бих живяла и възпитавала децата си в малко населено място. Сега се сещам за един досаден пример - по-голямото ми дете ходеше от 4-годишна възраст на английски език. коментара беше защо си давам парите, а не си ги спестявам. След като обясних, че моята майка ме е научила, че да дадеш най-доброто образование и възпитание на децата си е основен приоритет на добрия родител, повече излишни забележки нямаше.
Но всеки сам решава как да подреди живота си по-най добрия за него начин. Нека авторката на темата избере варианта, при който да бъде щастлива в семейния си живот. newsm10

# 43
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Unknown_lady, почти си права. Само дето сутрин в автобуса за Сф половината са цигани, които отиват на работа, а вечер се прибират смазани като мен. Децата им ходят на училище (имаме случай в едно училище, където цялата паралелка са циганчета). Мед-сестрата на лекарката ни е циганка, а децата й са по-чисти и спретнати от тези на съседката. Естествено, имаме си и такива като в Сф - мръсни миризливи пияници, к...рви, боси "чавета" ровят в кофите или крадат, а жени с пищящи бебета обсаждат социалните за помощи. Но това го има навсякъде. Просто при нас видях за първи път как цигани се опитват да живеят нормален живот, да не живеят в катун или барака, да се изфукат с умни деца, и да не бъдат като белязани. В Сф още не съм видяла такова нещо...
P.S. И аз не търся конфронтация  Wink

# 44
  • Мнения: 1 937
percepolis, разсъжденията ти са много уместни!

Но аз например наблюдавам интересна тенденция, тук, където живея.
Все повече хора се изкушават да разкарат доматето, виждайки че съседът е отгледал райграс на негово място, а и че въпросното домате струва стотинки, без да си положил капчица труд по отглеждането му.
Все повече са къщите, които се обличат в невероятни цветове външна мазилка, създаващи настроение.
Около новогодишните празници, нееднократно ми е правило впечатление, че прозорците на същите тези къщи греят накипрени с лампички, почти на всяка крачка - а в големия град - тук-там!

Какво се случва - съседът гледайки теб, иска да е като теб!
А на хора с тесен мироглед не можеш да противостоиш, най-добре е да ги игнорираш!

Последна редакция: нд, 11 мар 2007, 10:01 от Verdad

# 45
  • Мнения: 2 863
Хора, недейте така бе, чета ви и се чудя аз къде живея.
Живях 20 години с Сф и се преместих преди 7, май вече 8г  а малък окръжен град.
Виждала съм и съм усещала много повече простотия и селяния в Сф, отколкото тука.

Всичко е наблизо, чисто е , има си кино и барове, за последните нямам никакво желание, а и това едва ли е  е основен недостатък за семейство с малки деца. Хората се познават, което има и хубава страна, някак  хубаво ти става като ти се усмихнат в магазина.   Живяла съм и в чужбина и пак се върнах тука. Спокойно ми е, дадох на синът ми страхотно детство, с  огромна тумба деца, които са навън цяло лято без да  умирам ужас, че детето ми  ще изчезне нанякъде, има хубави паркове- два на брой, кафетата са на всяка крачка, създадох си нови приятелства. Хората в блока се познават, ако звънна в 12 вечерат на нечия врата ще ми отворят. Интернета наваксва другите ми липси. И като живеехме в Сф сами и сами си гледахме малкия, да не би да сме ходили на кино или на театър- нищо подобно, просто няма как, да не говорим за убиствено пътуване по 1 1/2  към и от работа.  
Вярно е , няма много спорт, няма балет за малката, но училищата не са по-лоши от всяко квартално софийско училище според мен.
Като ходех на работа тука,  излизах в 17, пия едно навън с колегите, пазарувам по пътя  в 20 вече всички са вечеряли, има време и филм да гледаш, децата като си легнат и да си повисиш  в нета... В Сф, ако  успеех да се прибера до 20 в къщи го смятах за успех!
Истината е, че малкия град ти дава поне 7-8 часа личо време след работа, което никога не можеш да го имаш в СФ.

И  най- накаря не се жениш за града, като ви стане тясно след време - винаги можете да се преместите.
С ръка сърцето ти казвам сега имам и парите и възможността да се върна в Сф- но дори не съм си го помислила!
А за младо семейство къщата  и самостоятелния живот са важно нещо, за децата да са на чисто и просторно място също.
Разбора се идея нямам как изглежда като град Етрополе, но ти имаш и можеш да прецениш къде се нареждата нещата, които ти казвам.
Също много е важно в Пловдив бихте ли имали пак жилище и някаква помощ?

# 46
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
НО истински стъписващото за мене е НЕтолерантността към промените, към възприемането на нещо по-добро за подобряване на начина на живот. Не става въпрос аз да проповядвам стил и блясък; става въпрос за следното - когато ТИ се натяква колко е добре да се живее без удобства по същия начин, по който се е живяло преди години. Тази закостенялост по странен начин се съчетава с гордост от типа аз съм най-добрия, щото живея тук, ти какво като си умен и възпитан, много важно. А общуването означава преди всичко уважение към другите.

И аз това казвам  Simple Smile

А за циганите - в София в чистотата работят само цигани, дори и голяма част от шофьорите на колите им са такива, на много от строежите тук също има майстори и работници цигани, лично съм ги виждала. Попадала съм и в таксита, където шофьора е циганин, нищо лошо няма в това. Става въпрос за масата цигани, които не работят и вършат това - онова. Тези не се различават един от друг в цялата страна.

# 47
  • Мнения: 6 991
Също много е важно в Пловдив бихте ли имали пак жилище и някаква помощ?
Двустаен апартамент със сигурност в удобен квартал. Т.е. апартаментът, в който сега живеят родителите ми. Те строят малка кооперация и смятат да се изнесат там, а ако ние идем в Пловдив, да ни оставят апартамента. Ама е тесничък, поне според мен, на нас 3мата - те нямат собствена спалня, спят в хола, което си е неудобство. Помощ...както каза майка ми - "Чужди деца и морски свинчета не издържам, но ако трябва да ти ги гледам за уикенда, нямаш проблем " Laughing Но по принцип той не иска много в Пловдив.

# 48
  • Мнения: 2 431
Чичото на мъжа ми живееше в Словакия в малък град,  близо до един окръжен град. Живот - мечта с всички най-добри страни - къща-мечта, райграс, културни взаимоотношения, транспорт уреден до всяка точка на страната без проблеми.
Имам позната, живее в малък град, сателит на Виена. Такава възможност за златно детство има там, че не ми се коментира.
Да продължавам ли за Испания? Няма смисъл.
Ако в България обаче малките градчета станат европейски на секундата изчезвам от големия град.
Явно вече има тендеция и у нас в тази насока. Кой знае, може един ден и това да стане newsm78

# 49
  • Мнения: 2 863
В ткъв случай, нищо не пречи в началото да направите както мъжът ти иска и деца нямате още, ако видиш, че не ти е добре лека полека ще почнеш да работиш по вариянта Пловдив, примерно като дойде ред за градина или  училище.
Иначе Пловдив  също е много приятен град за живеене, но докато си с деца  и не работиш, честно аз не виждам разликата  в кой град ще си стоя в къщи:))Но пък да ти е спокойно и да си имаш двор, вместо да обикаляш да търсиш градинки е за предпочитане.

# 50
  • Мнения: 1 877
Ние ще се местим съвсем скоро в Хисар.Миналата година живяхме там три месеца и се чувствахме много добре.Малко ще ми липсва помощта на мама и тате,но там сме самостоятелни и на по-широко.Градчето е невероятно:спокойно,чисто...

# 51
  • Мнения: 6 991
Благодаря на всички, които се включиха и "за", и "против"! Помогнахте ми да видя от различни ъгли ситуацията Hug
Важното е да си метъл и да не ти пука!  Grinning

Ако очите ти не виждат, разпери крила и полети. Явно няма значение къде ще стигнеш..., а все някъде ще стигнеш, защото летиш!
Вердад, на теб специално благодаря, че цитира подписа ми. Сложила съм го именно, защото нямам смелост. Отнасяше се за друго нещо, но всъщност и за тази ситуация е напълно подходящ  bouquet

# 52
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
И аз като теб, от София та в Пловдив. .....

Още една в отбора!

Дойдох да уча в Пловдив, после започнах работа, срещнах мъж ми и... тук си останах.
Докато бях в майчинство това място за мен беше незаменимо - много градинки, къси разтояния, удобства за детето.
Но за работа, трябва да призная, че София дава много повече възможности.
Мислехме и за местене в Сф, преди няколко години, но не ни достигна смелост май, защото мъж ми трябваше да зареже работата си тук и да започне всичко от начало. Видях го, че не му се иска и спрях да настоявам.
Дано след време не съжалявам...

# 53
  • Мнения: 6 991
Пловдив дава милион повече възможности от Етрополе  Mr. Green

# 54
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
От Етрополе - безспорно  Wink

Но ако до преди 10 години разликите му със София не бяха толкова големи, сега със съжаление трябва да призная, че Пловдив доста изостава в развитието си. Това го казвам с цялата си любов към този град  Heart Eyes

# 55
  • Мнения: 6 991
Което е нормално Wink Да изостава имам предвид. България е малка и двата града са много близо. За инвеститорите почти няма значение  дали ще предпочетат Пловдив или София. Повечето избират София , именно, защото е столица. Всъщност се сещам може би само за един голям инвеститор в Пловдивско и то не в самия град, ами в Стамболийски.
 Аз се гласях за кметица да се кандидатирам пловдивска, ама явно и тия избори ще пропусна Crazy А такава хубава платформа си бях измислила Mr. Green

# 56
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
...
 Аз се гласях за кметица да се кандидатирам пловдивска, ама явно и тия избори ще пропусна Crazy А такава хубава платформа си бях измислила Mr. Green

Ами давай, де!
Веднага ти спретваме един щаб.
Така и така ще се занимавам с предизборни кампании, поне приятни хора да гледам  Wink

# 57
  • Мнения: 264
Еовин, изкарахме близо една година в София и славно се завърнахме в родния град преди три седмици. Мога само да кажа, че изобщо не съжалявам за избора - тук е много по-спокойно, има къде да паркираш, има баби, има места за разходка на деца, има нормални и хубави детски градини, има приятели, има магазини до които се стига ПЕША с количка, има нормален център по който да се разходиш има почти всички неща които ги има и в София, дори задръстванията макар и не толкова зловещи.  newsm48 Определено съм за по-малък град, различен от София за нормален живот и гледане на деца. Вчера бяхме в мола в Търново и за мое учудване продавачките се държаха много любезно и нормално, което изобщо не може да се каже за моловете на Хемус и Стамболийски. Освен това мисля че градовете различни от София също ще започнат да живват, то България не е само София все пак! Та хайде холан ... newsm68

# 58
  • Мнения: 6 991
Така и така ще се занимавам с предизборни кампании, поне приятни хора да гледам  Wink
Сакън, не ме подкукуросвай, че малко ми остава Crazy Чакай да не спамя повече, ще ти пратя нещо на ЛС, което писах преди известно време относно изборите Simple Smile Тъкмо и да се посмееш Wink Wink
Ниалгм, и аз така си мисля, че нещата ще започнат да се съживяват лека-полека. Дано сме прави Wink

# 59
  • Мнения: 2 556
Аз съм живяла 30 години в София и в един момент, в който ината ми на тема лично достойнство беше засегнат, реших че повече служител на никого не мога да бъда и трябва да имам собствен бизнес. Много трудно измислих бизнеса, а и той беше добре разработен в София, оставаше да се развихря в Северна България, а за късмет мъжът ми е от Плевен. Никога не съм си представяла колко по-удобно за живеене е в малкия град, когато имаш деца. Лично аз с кеф бих си живяла в София, ако можех там да постигна това, което правя тук, но засега няма такъв вариант и 100 пъти предпочитам да съм в Плевен и всеки уикенд да прескачам до София, отколкото да съм за постоянно в столицата и да си броя стотинките. Където е бизнеса, там е и дома. На село не бих могла да живея, но Плевен определено го предпочитам в момента пред София, предвид какви плюсове ми носи. Никога до днес не съм си представяла, че може да разсъждавам така, но ето - факт е...

# 60
  • Мнения: 448
Да ти разкажа и аз моята история:Аз от Пловдив се омъжих в Асеновград.Отначало всичките ми близки и приятели викаха,че съм луда-заради един мъж да зарежа Пловдив.Изобщо не съм имала проблеми с адаптацията и с намирането на приятели.Пазаруваме от МЕТРО и БИЛЛА в Пловдив(разстоянието до там е около 18 км.).Децата ми ходят на балет и на баскетбол,при това не се налага да ги водя на големи разстояния.Голямата ми дъщеря тази година ще кандидатства в гимназия  в Пловдив и ще пътува,както много други деца на нейната възраст.Много от познатите ми вече ми завиждат за спокойния живот в по-малкия град.Моят съвет към теб е да си помислиш добре,защото много зависи и от твоята нагласа,но не би трябвало да е грешка преместването ви,особено ако се разбирате и обичате със съпруга ти.  bouquet

# 61
  • София
  • Мнения: 1 223
Да ти разкажа и аз моята история:Аз от Пловдив се омъжих в Асеновград.Отначало всичките ми близки и приятели викаха,че съм луда-заради един мъж да зарежа Пловдив.Изобщо не съм имала проблеми с адаптацията и с намирането на приятели.Пазаруваме от МЕТРО и БИЛЛА в Пловдив(разстоянието до там е около 18 км.).Децата ми ходят на балет и на баскетбол,при това не се налага да ги водя на големи разстояния.Голямата ми дъщеря тази година ще кандидатства в гимназия  в Пловдив и ще пътува,както много други деца на нейната възраст.Много от познатите ми вече ми завиждат за спокойния живот в по-малкия град.Моят съвет към теб е да си помислиш добре,защото много зависи и от твоята нагласа,но не би трябвало да е грешка преместването ви,особено ако се разбирате и обичате със съпруга ти.  bouquet

Ааааа, това не се брои - на всеки половин час има маршрутки, за 20-25мин. си в Пловдив - за сравнения питай софийските мами как се пътува всеки ден до работа по час и половина само в едната посока   Laughing

Иначе темата ми  е много близка, сигурно много от вас биха ме помислили за луда - имаме страхотен апартамент на морето с панорамна тераса от 35м2 и уникална гледка към Сл.Бряг и Несебър/за св. Влас става дума/ но не мога да си представя да живея там целогодишно  Sick Извън сезона само строителни работници от ромски произход се шляят наоколо, продуктите в магазините задължително са с изтекъл срок на годност /минимум месец/ а другите апартаменти в блокчето са продадени на англичани и трябва да стоя  дни наред сама с детето в 6-етажна кооперация. Като добавим, че и не шофирам - не мога и да си го помисля даже - ще изкукам на първия месец.

И понеже ни предстои покупка на жилище, сериозно се замислям дали да е в София. В Пловдив цените ми се виждат много по-приемливи, мъж ми е от там а и аз имам доста приятели, че и рода даже, не мисля че ще имам проблем с намиране на работа, но не мога и да кажа че Пловдив е малък град.


# 62
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
От Москва- в София.
Брои ли се?  newsm78

# 63
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
И аз се върнах от София в Пловдив. ЛИбоФ, к`во да прайш! А гаджето (тогава) току-що беше започнало работа в Пловдив, за София нямаше шанс да се класира. Аз също току-що бях започнала работа в София (с много, ама много приемлива заплата и уж с перспектива). Имах възможност да започна работа и в Пловдив. Що чудене беше, що маене, няколко вечери съм хващала влака в 21ч. до Пловдив, ред сълзи, ред сополи, на сутринта - обратно, вечерта - пак. Една сутрин отсякох твърдо София! и ... на другата сутрин се върнах в Пловдив, окончателно. 

Липсваха ми приятелите, липсваше ми филмотечното кино ( Cry), липсваше ми и независимостта (всички възможни близки роднини са на 10 мин. разстояние пеша), но открих и много положителни страни (особено след като родих - 4 баби са си цял втори фронт  Grinning). С другото се свиква - имаме си DVD, с приятелите от София често си ходим на гости (даже по-често, отколкото с някои в Пловдив), ако ни се ходи на концерт или пиеса, не е проблем да се вдигнем и да се върнем още същата вечер.

Обаче нямаше да се навия толкова лесно, ако мъжът ми вече не работеше, а аз нямах възможност да започна веднага работа. ЛИбоФ, лИбоФ, ама сиренето е с пари! Mr. Green   

# 64
  • Свиленград
  • Мнения: 269
Ot Sofia se premestih v Svilengrad. Ne sum sviknala,nqma i da svikna. Nqma ni6to v tozi grad. Nqma kade da si zavede6 deteto,abe ujas. Darji me misalta,4e skoro 6te se premestim v Plovdiv. E,nqma da e Sofia,no vse pak e v pati po-dobre. Uspokoih se,4e ne sum edinstvenata napravila podobna kra4ka. Edinstveniq + na malkiq grad e spokoistvieto. NISHTO DRUGO! Vse pak vseki sam pravi izbora si. Peace

# 65
  • Мнения: 6 991
Е, то е ясно, че когато си свикнал на голям град, в малкия  е трудно. Лошото е, че мен големият ме изнервя. Пловдив е много по-спокоен. Или поне така го приемам, защото ми е роден.
Е сега като ви слушам - нямало къде да ги водите децата в малките градове, нямало как да ходят на тренировки и уроци...
Ще взема да направя някаква школа по извънкласно занимание...Театър примерно (ох, сигурно ви писнах с тоя театър), и уроци по френски мога да давам (стига да им се учи, което ме съмнява) ...ако не ми е толкова уморено сега, и друго бих измислила. АКо никой не се запише, поне ще има къде да водя моето хайванче Crazy Grinning

# 66
  • France
  • Мнения: 726
Ние сме от Сф,писна ни от трафика и лудницата,не на последно място високите наеми/нямаме собств. жилище/.Посочихме на картата Хасково/никога не бяхме идвали тук/.По магистралата сме за 2ч и 1/2 до Сф,която се поддържа и зимата.Когато дойдохме тук познавахме само хазяина.Градът ме очарова със спокойствието си,чистота и къси разстояния.Толкова ни хареса,че сега/след 1г и 1/2/ ще местим бизнеса тук от Сф.Тук има умален модел на Двореца на децата,с различни школи и курсове.Също така цените не само на храната,но и на услугите и дрехите са на половина по-евтини от Сф.Не искам да чувам за столицата,отиваме там заради родителите и приятелите.Но от друга страна Сф дава големи възможности за развитие,която тенденция ще се настани и в по-малките градове,може би с по-ниски заплати,но пък и разходите са по-малки.
Дерзай

# 67
  • France
  • Мнения: 726
Някой беше написал,че е живял в Москва.И аз имах това удоволствие.В Москва транспорта е прекрасно уреден,не усещаш че живееш в 12млн град.След като се прибрах усещах Сф като село.Село ама нашенско,родно!

# 68
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
След като се прибрах усещах Сф като село.

Мда, така е.

# 69
  • Мнения: 6 991
Е, то и аз като се прибрах от Истанбул имах чувството, че София е празна Laughing Там пътувах по 2 часа за училище Shocked Ама като гледам, и в София започва да стават истанбулски задръствания Confused

# 70
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз бих се преместила в Пловдив (баща ми е от там), но мъжа ми няма да иска.
Преди да си направим децата мислехме да се местим във Варна- щяхме да отваряме магазин там... ама за съжаление не го осъществихме.
Ще си останем в тая пренаселена и мръсна София Tired

# 71
  • Мнения: 1 937
Ще взема да направя някаква школа по извънкласно занимание...Театър примерно ...

Еовин, това е една чудесна идея!
Възможност да впрегнеш целия си потенциал, а ако се окаже, че си напипала  "дупка в пазара", да извлечеш сериозни финансови облаги!
Струва си да помислиш по въпроса.  bouquet

# 72
  • Мнения: 6 991
Хехе, то ако само моите деца ходят, то ще са едни облаги Joy
Но иначе...Ето сега отивам за 4 дни. Ще се поогледам хубаво, ще разпитам свеки и зълвата какви такива "извънкласни" занимания има и 100% ще ми дойде някаква идея. Аз съм много идейна, само осъществяването малко ми куца Rolling Eyes

# 73
  • Мнения: 1 937
Както ти е известно, на един кмет му трябва основно щаб, който да върши работата Wink
В случая - генерирай идеите и осигури хората, които да ги реализират!
Изпълнители - много! Инициаторите са дефицит!

# 74
  • Мнения: 6 991
И работни места ще отворя, викаш Grinning
Леле , тоя град как се е справял без мен досега Mr. Green

# 75
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
Това всъщност е чудесна идея! Защо не провериш как стои въпроса с организациите на разни събития (рождени дни, детски празници) и ако го комбинираш със занималня + курсове по френски, например, може да се получи някакъв приличен доход.

# 76
  • France
  • Мнения: 726
Ее,пак до доходи опряхме...

# 77
  • Мнения: 1 937
Ее,пак до доходи опряхме...

Не! Опряхме до перспективи! А такива има, дори в малките градове.

# 78
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
Ее,пак до доходи опряхме...
Не! Опряхме до перспективи! А такива има, дори в малките градове.

 newsm10

# 79
  • Мнения: 76
Учих 5 години в Пловдив. Обичам го този град. Аз и за това само там кандидатствах. Ама любовта - в Сливен. Оженихме се и се установихме тук. Работя по специалността си, обичам работата си, но от време на време все си мисля за Пловдив. Дори си имаме традиция-поне веднъж годишно пътуваме до там. Обикалям любимите места и се зареждам с положителни емоции...

# 80
  • Мнения: 3 674
Етрополе е много красиво градче Simple Smile
 
А ако ще имате бебе, там е много по-хубаво, отколкото в София, поне докато е малко.
Даа, красиво е Simple Smile Аз като отидох за първи път и малко се стреснах - навсякъде планини и "затворено", нали си бях свикнала на полето Crazy Но е толкова зелено! Хубаво е Simple Smile
А за детето - да, спокойно е ,въздухът е много по-чист, ще имаме къща с двор Simple Smile Може би много зависи от това с каква нагласа ще тръгна, а аз обикновено се опитвам да се настроя положително Grinning

Дааааа,нагласата е много важна. Аз от Пловдив   и се  преместих на север,на -30 зимата...на 4000 км от Пловдив.Градът за тукашните стандарти не е малък.Води се третия по големина с100.000 жители.НО...от Пловдив  ми се вижда като Асеновград.Малко градче.Много трудно свикнах,друга култура,дтуга природа,друг език...не беше лесно.  newsm09  Мислех че този норвежки е "овчи "език,много странен... и никога няма да го науча.  newsm45 В началото изпаднах в депресия...къде съм и какво правя тук?!! newsm12 Но благодарение на подкрепата на съпруга ми и с търпението  му и разбирането с което подходи  към моите депресии съм все още тук,на това отгоре и  много щастлива.   Heart Eyes Просто обърнах нагласата си,почнах да гледам с друго око на вси4ко наоколо,почнах да забелязвам положителните неща.Сега като си ходя в Бг за няколко седмици определено си ми липсва моето малко и сладко градче.Явно свикнах тук.Намерих си приятелки,имам си работа,...само дето живеем в блок.Та  благородно ти завиждам за къщичката с дворчето.Това ми е мечтата!   newsm51 Къщата с градина,фонтан4е и просторна тераса...Ама и това ще стане.

Вярвам го....пък съм си такъв идиот... като си навия нещо на пръста ...то вземе че стане.   newsm44 Дай Боже  всекуму!  bouquet

# 81
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Това всъщност е чудесна идея! Защо не провериш как стои въпроса с организациите на разни събития (рождени дни, детски празници) и ако го комбинираш със занималня + курсове по френски, например, може да се получи някакъв приличен доход.

Доста хора вече го правят, даже форумски мами си имаме в тази сфера. А и за добро начало, ти трябва значителен финансов ресурс.

Еовин, виж, за кметица по - добре си помисли  Wink

# 82
  • Мнения: 186
На мен ми се случи подобно премеждие.Отначало е трудно докато свикнеш.На мен ми трябваха 2-3 години за това,а после вече намираш и някакви предимства-придвижваш се предимно пеш и не разчиташ на градския транспорт.Но друго си е големият град-предимствата му са големи.Сега пак ми предстои приместване-в по-голям град и отново трябва да се пренастройвам.Работата на съпруга ми е такава,че все се местим,но на мен взе да ми писва.Искам да се устроя някъде ,да пусна корени ама какво да се прави-съдба! Sad

# 83
Ako pitash men nai dobre si stoi v Sofia,v nai loshia sluchai bjagai v Plovdiv.Az sam ot Varna.Premestix se v New York.Givjax tam 4 godini,sega giveja v malko gradche i...mi lipsva golemia grad.Prijateli se namirat,ako ste ot edna kultura.Vsichko ostanalo e falsh(moe mnenie).

# 84
  • Мнения: 3 491
Защото мен и това малко ме тормози - ограничен избор на училища, ограничен избор на културни мероприятия, ограничен избор на извънкласни дейности... Rolling Eyes Не че не мога да ги пратя да учат гимназия в Пловдив например, ама...Макар че да мисля 15 години напред си е направо безумно Joy Та споделете, моля ви. Благодаря на всички.  bouquet

В това отношения не знам дали няма да е по-добре за децата. Може да се е променило положението в България, била съм учителка в София в периода 1995-1998г. в техникум, двете ми най-добри ученички бяха от малък провинциален град близо до София (в момента ми се губи името). Децата пътуваха, тръгваха всяка сутрин в 5 часа с първия автобус, за да дойдат на училище, но не се оплакваха. Бяха получили страхотна образователна основа - нещо, с което много други деца не можеха да се похвалят.
Племенничките на съпруга ми също са от сравнително малък провинциален град, и като ги гледам и слушам, не оставам с впечатление, че са получили по-лошо образование в сравнение с нашето, дето е прословуто добро.
Струва ми се, че в малките градове, може би поради по-ограничените възможности за друга работа и печелене на повече пари, учителите си остават учители, не искат нещо повече, и престижът им не е толкова занижен. Няма текучество, а това се отразява добре на образованието.
Така че за децата може и да е по-добре. Огледай местните ученици, ако имаш възможност, и прецени какво впечатление ти създават.

# 85
  • Мнения: 6 991
Ммм, разпитах аз - за мое учудване - деца много в тоя град Shocked В смисъл като за града - всяка година 7-8 паралелки първи клас Shocked Но както вече казах - далеч е да го мисля, хеле пък и както снощи пак се дърпахме за тва Confused Обаче - спортове например има - в самото Етрополе има волейбол, в Правец (10 мин път) има голям спортен център с повече избор. От местните ученици познавам само зълва ми, която в 90% от случаите ме хвърля в пълен ужас, ама то от домашното възпитание Laughing
Еовин, виж, за кметица по - добре си помисли  Wink

Мани, той мъжът ми е бил кандидат за общински съветник Joy Последен в листата, ама все пак кандидат bowuu Кво ми пречи аз да съм кметица Laughing
Ходихме си до къщата. Роза66, не ми завиждай, бая ремонт ще и трябва ooooh! Преди години живях няколко седмици в едно малко френско градче в Пиринеите. Ей, какви къщички, какви китни дворчета с тревички и люлки, с басейни Crazy На нещо такова ми се ще да заприлича и нашата къща. И после като стана кметица  - цялото град Laughing
Показвам ви малко снимки от околностите на града  Grinning
водопад
гора
пак водопад
дърво до водопада
корени
храма в манастира

# 86
  • Мнения: 3 674

. Роза66, не ми завиждай, бая ремонт ще и трябва ooooh! Преди години живях няколко седмици в едно малко френско градче в Пиринеите. Ей, какви къщички, какви китни дворчета с тревички и люлки, с басейни Crazy На нещо такова ми се ще да заприлича и нашата къща. И после като стана кметица  - цялото град Laughing
Показвам ви малко снимки от околностите на града  Grinning
водопад
гора
пак водопад
дърво до водопада
корени
храма в манастира

Абе то верно..ремонт ,ремонт ама си е ваше и 6те си го направите както искате вие.
А снимките са страхотни,имате супер природа около вас. Hug Ами Еовин ,пожелавам ти  от  Two Heartsтази ваша   къщичка да си я на правите хубава. Heart Eyes... по пиринейски. Grinning...сугурна съм че ще можете....стига силно да го искате и вярвате в това  bouquet

# 87
 newsm78и аз вече трета година живея в по-малък град,и все още не мога да свикна.Като че ли и не искам....ама това е положението,работата на мъжа ми.Аз си намерих по заместване/учителка съм/,сега си гледам бебчето в къщи и не намирам много разлика,все си повтарям,че е временно.Ама като се замисли човек има и предимства-по-спокойно е някак си.Е няма много голям избор къде да играят децата,къде да учат......ама нали е временно.Как сме устроени само или се нагаждаме,или променяме нещата около нас.Не искам да работя това,ама се наложи-просто няма кой знае какъв избор.Някои на мое място биха били щастливи,но е неблагодарна работа според мен.И като слушам навсякъде всеобщото мнение че учителите били лоши.....а според мен родителите "чакат"училището да им възпита децата......Мисля да си захвана мой бизнес след като поотгледам малката,без да си разпилявам нервите за неща които са сбъркани много по-нагоре.Та за малкия град,въпрос на гледна точка,а може би и навик.Ако попиташ местните по-хубаво място от тук няма.Няма да пиша кой е града за да не обидя някого,само споделям моето мнение  bouquet

# 88
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
И аз....  Cry съм завряна снаха в по-малък град-Чирпан.
Тук е ужасно тъпо.Както спомена една мама по-нагоре точно като града на Хичкок.Единственият ден в който местното население излиза е петък,тъй като тогава е единственият пазарен ден.Пазара се пълни и то предимно с цигани,за това и не ходя.Всичко си пазарим от Ст-Загора.За магазините въобще не ми се говори.Никъде не продават готварска сметана(не се търсела и за това не зареждали),да не споменавам и за детските магазини.Само евтини боклуци,наложи се да сменя биберона на шише Чико....няма никъде от къде да купя "няма търсене,няма предлагане"  Whistling
А с колко още други неща се сблъсквам.....

# 89
  • София
  • Мнения: 175
Аз не успях да свикна с преместването в по-малък град.  Sad Издържах точно четири месеца и хайде обратно вкъщи. Не успях да се впиша в картинката - някак в ушите ми звучи следната реплика: разхождам си кучето в градчето и чувам "Глей, глей, лудите софиянки си разкарват стоката на мегдана ..."  Flutter Била съм в Етрополе само за два дни, доколкото знам там има мина или рудник, което дава хляба на доста хора, но честно казано не бих прекарала повече от месец на това място. Искам да обясня, че според мен всеки си има приоритети и може би моите такива и опитът ми ме карат да съм на това мнение.

# 90
  • Мнения: 6 991
Мхм, едното е мината...и нещо, с производство на медицински консумативи ми се върти, но може и да бъркам Rolling Eyes Той няма да работи това, де Laughing Все пак е компютърен инженер Mr. Green, уж.
Все пак се оказа, че имаме много време...Аз няма да завърша тая година и ще сме най-малко още една в София. Confused

# 91
  • София
  • Мнения: 175
Еовин, може би през тази година ще имаш възможност да прецениш трезво нещата и да вземеш правилното решение. Аз както споменах, не издържах, депресирах се и си тръгнах. Но пък твоята нагласа може да ти позволи да извлечеш най-доброто и да намериш мястото си там. Успех!  Hug

# 92
  • Мнения: 6 991
Ами всъщност, аз може би гледам и от гледната точка на това, че ние сме разделени 2 години - учим в различни градове. И вече в един момент ми е все едно (почти) къде ще живеем, само да сме заедно Sad
А иначе - той ще ги прецени по-трезво, като види ситуацията в София, като понаучи малко и практически нещата и види как иска да се развива, в коя област. Аз съм много неамбициозна личност, нямам особени претенции за развитие Embarassed

# 93
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
разхождам си кучето в градчето и чувам "Глей, глей, лудите софиянки си разкарват стоката на мегдана ..."  Flutter

А мен в същата ситуация местните много неразбиращо все ме питаха: "добре де, като не можеш да го изядеш, защо тогава го чуваш (гледаш)"?  Mr. Green
Горкото ми куче, остава и да го изям ....

# 94
  • Мнения: 22 521
Мхм, едното е мината...и нещо, с производство на медицински консумативи ми се върти, но може и да бъркам Rolling Eyes Той няма да работи това, де Laughing Все пак е компютърен инженер Mr. Green, уж.
Все пак се оказа, че имаме много време...Аз няма да завърша тая година и ще сме най-малко още една в София. Confused
Там нали е първата болница по ендопротезиране,ако съм запомнила добре.Баба ми я оперираха там преди няколко месеца,много е доволна.По този повод и аз посетих етрополе-симпатично градче,но не е за мен...

# 95
  • The O.C.
  • Мнения: 61
Когато се оженихме и аз живях няколко месеца в по-малък град.Така и не можах да свикна,а мислех че там ще съм цял живот.Много е неприятно за всичко което ти потрябва ,да трябва да ходиш до близкия голям град.Тогава бях бременна и си търсих някакъв по-голям анцуг, в трите им магазина за дрехи ме гледаха сякаш искам да си купя яйца на Фаберже.Когато питах защо няма нещо в магазина ми отговаряха"нали го има в............."близкия град.Аптека отворена след 18ч. няма,а за уикенда да не говорим.Нямаше банкомат и други такива елементарни неща. Не искам да обидя никого,сега също живея в не много голям град,но тук всичко е уредено и не ми се е налагало да ходя до друг град за да напазарувам нещо. Може би всичко е до хората.

Общи условия

Активация на акаунт