Телешко в гювеч

  • 30 807
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 794
Телешко в гювеч – да си оближеш пръстите  Blush

Телешки месо – изчистено от тлъстинки и жили, нарязано на пържолки с дебелина около сантиметър – се запържва забързо в масло, само да си сменят цвета.
Пържолките и гъби се нареждат в гювеч. Посоляват се. По желание се слага черен пипер. Добавят се две-три скилидки чесън, нарязани на колеца.
В маслото, в което сме врътнали месото, се запържва брашно – 2-3 с-л , което се разрежда с вода до получаване на рядка кашица при непрекъснато разбъркване.. Посолява се. Сосчето - при пържолките, докато ги стигне, но да не ги покрива изцяло. Слага се и малко бяло вино – 50гр.
Оп във фурната. Пече се  първо на силна фурна, докато заври, след което се намалява на 150 - 180 градуса и се пече около 2 – 2 ½ часа. Месото трябва да започне да се разделя, като се бодне с вилицата и да не стои твърдо.
Това става изведнъж, тъкмо когато вече отчаяно сте си казали, че никога няма да омекне Wink

Приготвяте карофено пюре. Рецептата ми е:
800гр картофи
400гр. прясно мляко
400гр. вода.

Водата и млякото завират и към тях се прибавят обелените и нарязани картофи. Като уврат, се пасират до получаването на гладко пюренце. Прибавяме 2ч.л. сол, ¼ ч.л. индийско орехче и 50грама масло. Пюрето поддържаме топло на водна баня.

В чиния се слагат 2-3 лъжици пюре за плато и отгоре се сипва от телешкото.
Пюрето може да се гарнира и не като плато,а отстрани. Тогава е добре да се приготви и топла гарнитура от броколи и бебе-морковчета. Играта с цветовете и с вкусовете е невероятна.

Това се превърна в любимото ястие на цялото семейство.

Добър апетит  chef

Не съм пробвала с друго месо, но защо да не стане и със свинско и пилешки гърди  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 11 747
Ммм,много добре звучи! CrazyАз ще го пробвам,но може би не с телешко,а със свинско!Ако наистина много омекне телешкото ще е добре,че аз не обичам като ми е жилаво,но имам един пакет свинско във фризера,та ще видим!
За рецептата! bouquet

# 2
  • Мнения: 1 794
pina, разкош е. А за гости - супер удобно. Имаш 10-ина минутки работа и после то само си се готви.
Днес правих пак, ето снимка, въпреки че съм сипала малко повечко сос, защото исках да го разсипя, че да си измия гювеча  Wink

# 3
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
cathie, аз съм фен на манджи, които сами се готвят!  Hug

# 4
  • Мнения: 953
много вкусно изглежда ,а има ли значение с какви гъби се прави.

# 5
  • в къщи
  • Мнения: 467
Това и аз го правя,но не съм си го измислила.Викам му-филе с гъби.Като изключим карт. пюре е почти същото.Става и със свинско,дори го предпочитам.Ще пробвам и твоята рецепта,обожавам картофено пюре.Не ми е идвало на ум да ги комбинирам.

# 6
  • Мнения: 108
Да, става и със свинско. Аз в темата за готвене в гърне съм я дала моята. Не съм се сещала да добавя картофено пюре. Само че как така в началато слагаш на по-силна фурна от 180 градуса? Не е ли много силно за гювеч?

# 7
  • София
  • Мнения: 35 919
Ще пробвам - хареса ми.
Благодаря   bouquet

# 8
  • Мнения: 1 794
много вкусно изглежда ,а има ли значение с какви гъби се прави.


Съжалявам, че чак сега виждам въпроса.
Аз го правя с печурки. предпочитам пресни, а  не консервирани. С горски ще стане още по-добре. Стига да им имаш вяра  Wink

Да, става и със свинско. Аз в темата за готвене в гърне съм я дала моята. Не съм се сещала да добавя картофено пюре. Само че как така в началато слагаш на по-силна фурна от 180 градуса? Не е ли много силно за гювеч?

Слагам в студена фурна студения гювеч. И пускам на 220 градуса. Постепенно намалявам. Така се добива ефектът на печене в пещ, където температурата от само себе си намалява.

Ама в тези жеги не знам дали е много удачно фурната да работи 2 часа.

Общи условия

Активация на акаунт