Кога детето за почва да казва буквата Р?

  • 10 438
  • 65
  •   1
Отговори
  • Мнения: 251
Казвам се Пепа! Дъщеричката ми е на 3 години и 4 месеца. Проговори рано, но още я мъчи буквата В. За буквата Р неможе и дума да става. Интересувам се кога децата започват да казват Р? Предварително благодаря за отговорите.

# 1
  • Мнения: 1 734
Аз още не мога да я казвам правилно  Crazy

# 2
  • Мнения: 1 877
Боян доскоро изобщо да изрича Р-то и казваше И вместо Р,но сега има напредък - произнася едно такова френско Р.

# 3
  • Мнения: 1 364
Отново тема за буквите.
Алекс рано каза буквата "Р"/може би на 2 и половина/, но все още вместо "К" казва "Т"

# 4
  • Мнения: 1 320
когато му дойде времето Simple Smile

Големия я каза за пръв път с думата "чорап" , но при други думи не я казваше . Може просто да не си е намерила ПЪРВАТА дума Simple Smile
Малкия все още  не я казва , заменя я с Л или нещо подобно .
Да отбележа и факта че и двамата нямат " бебешки говор ", може би с изключение на една две думи Wink !

# 5
  • Мнения: 1 937
Като норма за появяването на звук Р, логопедите споменават възрастта към пет, пет години и половина.
Така че, според мен, нямаш основание за притеснение.

Но ето това ми се струва важно:
"Има предпоставки, които могат да ни подскажат, дали в артикулационен план звук "Р" ще се развие правилно. Езичето при говорене трябва да е позиционирано зад зъбките, а не между тях. Ако при Д, Т, Н, езика се качва горе зад зъбите, звука ще се появи по всяка вероятност правилно. Но ако артикулацията е междузъбна, ако звука се заменя, с гърлен звук или Й, посетете логопед, защото погрешно изговореният звук може да се фиксира."

# 6
  • Мнения: 953
Ние все още не можем.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 552
Не се притиснявай!От логопед занам ,че до 5-6 г. трябва да се появи Р-то.
Дъщеря ми така и не каза правилно Р до 7г.Изговаряше Р по френски.Тогава я заведох на логопед и за 3 поредни сряди със сеанси по 30 минути,Михаела каза Р и аз ревнах от радост.Не съм предполагала ,че толкова бързо ще се научи.Сега няма и помен от френското Р.
Единият от близнаците не може да казва Р.Говорих със същата логопедка,която каза ,като стане на 6- 7г. да го заведа.Та затова съм спокойна,че има кой да ми погне с проблема.
Дано твоята дъщеричка си го каже сама.Пожелавам ви късмет!

# 8
  • Мнения: 251
Благодаря на всички които ми отговориха.   bouquet

# 9
  • София
  • Мнения: 4 866
Ние все още не можем.

Никой от вас ли не може? Детето има ли редовни контакти с някой, който може да казва "Р"? Не знам как иначе ще се научи...

# 10
  • Bristol
  • Мнения: 9 359
Пепи, не се притеснявай! При всяко дете е различно! Моят след 6 години се научи да я казва, без намесата на логопед! Бях се притеснила, че никога няма да успее да я произнесе.

# 11
  • Мнения: 377
гого от събота казва "Р" но е едно такова като френско и не е на всички думи на някои го казва на други не.Да отбележа че ходи направо на градина и говори от рано.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 241
Аз самата започнах да казвам "Р" чак в първи клас. Водиха ме няколко пъти на логопед.

# 13
  • Мнения: 11 003
Някои, на 26 г., още не можем да я казваме hahaha

# 14
  • Мнения: 7 723
Някои, на 26 г., още не можем да я казваме hahaha

А други- на 32  Flutter

Голямата ми дъщеря каза Р, когато стана на 6 години  Wink

Общи условия

Активация на акаунт