За колежите?!?!?!

  • 15 503
  • 84
  •   1
Отговори
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 371
Одобрявате ли идеята, квалификационната степен на завършилите колеж, да стане бакалавър?
Аз например, не съм съгласна. Според мен, в България висшистите вече са прекалено много - те като са кандидатствали, много добре са знаели каква образователна степен ще получат, сега защо протестират?
Омръзна ми от хора, които стават студенти просто ей, така, без значение какво и къде ще учат, а после, като завършат, чак тогава да протестират.
Завършила съм ТУ-София и не мисля, че подготовката ми е същата, като на завършилите същата специалност в колежа /пощенския/ - все пак, аз влязох там с максимален бал, а повечето отидоха в колежа от намай-къде!
Вие какво ще кажете?

# 1
  • София
  • Мнения: 6 768
Аз също съм против, не може да приравняват едно 4/5 год. обучение с 2/3 годишно. Нито труда който е положил човек е същия, нито обучението, което получава. По същата логика утре тези с основно образувание може да поискат степен средно. Mr. Green

# 2
  • Мнения: 1 320
и аз подкрепям това мнение 2,3 ...5 , като са искали да са с  бакалаври  да са влезли в университет

# 3
  • Мнения: 5 370
Аз не съм в час, извинете, за какви протести иде реч? Embarassed

# 4
  • Мнения: 146
Категорично съм против тази идея.  Naughty
Който иска да става бакалавър да кандидатства в университет!

# 5
  • Мнения: 6 873
Аз имам приятелка, която учи в медицинския колеж със специалност помощник фармацевт. Е да, но в Европейския съюз това нямало да им го признаят, ще останат само фармацевтите. И какво да прави тя с тази нейна диплома като не може да работи нищо? Не смятам, че е редно да ги оставят така.
Но това е в частния случай, като цяло по въпроса нямам мнение.

# 6
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 371
Аз не съм в час, извинете, за какви протести иде реч? Embarassed

Студентите от всички колежи в БГ протестират, защото те излизат със степен Специалист, която в Европа няма еквивалент и не я признават. Те вече са се усетили накъде духа вятъра и искат да им признаят бакалавърска степен, което не би било редно, защото нито са приемани на общо основание с бакалаврите, нито са покривали техния хорариум часове. Да не говорим пък, че колежите в Европа не издават бакалавърска степен!
Сегашните колежи са бившите полувисши институти, които станаха сега висши, тъй като в Европа такова понятие ПОЛУВИСШ няма.
Та за това иде реч ...

# 7
  • Мнения: 208
Не смятам, че е редно да ги оставят така.
Напротив - редно е. Те и тия дето са учили в България често не с занимават с това от което разбират ... Какво да говорим за тия смешни колежи дето ги измислиха... Това е някаква пародия на образование.

# 8
  • Мнения: 159
Наскоро и в къщи коментирахме този въпрос с мъжа ми. И двамата сме против, на  завършилите колеж  да се дава степен бакалавър!  Naughty

# 9
  • Мнения: 5 370
Аз не съм в час, извинете, за какви протести иде реч? Embarassed

Студентите от всички колежи в БГ протестират, защото те излизат със степен Специалист, която в Европа няма еквивалент и не я признават. Те вече са се усетили накъде духа вятъра и искат да им признаят бакалавърска степен, което не би било редно, защото нито са приемани на общо основание с бакалаврите, нито са покривали техния хорариум часове. Да не говорим пък, че колежите в Европа не издават бакалавърска степен!
Сегашните колежи са бившите полувисши институти, които станаха сега висши, тъй като в Европа такова понятие ПОЛУВИСШ няма.
Та за това иде реч ...

Разбрах, твърдо несъгласна.
По мое време на тия учебни заведения им казваха"полувисши".
Впрочем, ти вече си го написала това.

# 10
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 371
А аз си мислех, че заемам твърда  позиция, ама май и други мислят като мен  newsm44

# 11
  • Мнения: 508
Не смятам, че е редно да ги оставят така.
Напротив - редно е. Те и тия дето са учили в България често не с занимават с това от което разбират ... Какво да говорим за тия смешни колежи дето ги измислиха... Това е някаква пародия на образование.
Така де, а и в тия колежи в повечето случаи се влиза с усмивка, айде сега и бакалаври да стават. Ами то като са тръгнали да протестират, направо за магистър да се борят. Що да прескачат 2г., направо 4-ри?  Crossing Arms

# 12
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 371
Цитат
Ами то като са тръгнали да протестират, направо за магистър да се борят. Що да прескачат 2г., направо 4-ри?  Crossing Arms
Peace
Айде холан, на тях бакалаварски, на бакалаврите - магистърски, магистрите-доктори, ... ми докторите???
И пак няма да е като в Европата, пууу

# 13
  • Мнения: 5
Колежите (поне в Англия) са нещо като едно време нашите професионални техникуми, които ти дават занаят, професия в най-прост вид, като се учи три години. Почти всяка професия може да се учи там - от фризьори, водопроводчици, ел. техници, инструктури за шофьорски курсове, до компютърни науки, изкуство и т. н. Колежите не дават степен. Ако искаш степен - бакалавърска, магистърска или докторска , то отиваш в университет. Някои си остават с колежа и си намират спокойно работа, а други отиват в университет. В BG колежите се появиха във време на образователен хаос и звучеше доста престижно, но май на никого не му е било ясно какво всъщност е това. Според мен нямат право да искат бакалавърска степен, защото са се записали в друг тип училище, ако искат образователна степен, да продължат в университет.

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 506
Tвърдо против за даването на бакалавърска степен. Не може да се сравнява университета с колеж. Че то колежи сега под път и над път, кой от кой по-смешни.
Навремето, когато започнаха да се раздават тези степени имаше изискване за бакалавър да са изкарали 8 семестъра. В колежите по колко карат?  newsm78

Тя нашата работа стана "Видяла жабата, че подковават коня, и тя вдигнала крак". Чул някой, че на запад има колежи и айде, юруш и ние като тях.

Общи условия

Активация на акаунт