Спряха ми майчинството.

  • 2 393
  • 42
  •   1
Отговори
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Вчера ходих до социалните,защото първото шестмесечие свърши и да подам отново молба-декларация.Бях питала и тук във форума и още няколко човека дали ще ми спрат майчинството,след като дохода ни се увеличи малко,но всички отговори,които получих бяха че майчинстото не могат да ми го спрат,а само детските.Е,да ама не.Спряха ми ги и двете.
Разочарована съм тотално от скапаната ни държава-как могат да вземат и малкото което дават за отглеждането на българските деца.
Значи ние сме тричленно семейство и дохода ни трябва да не надвишава 200 лв.на член от семейството.По принцип се питам дали някои от тези,които са го измислили живее с 200 лв.и то бруто.Та на нас дохода ни средномесечно е 740 лв. бруто,от които се сещате ,че има към 200 лв данък и заради това ме попитаха с какви очи съм отивала да искам майчинство Shocked
Почувствах се ужасно.
На някоя мама от вас да се е случвало подобно нещо?Наистина ли имат право да ми спрат майчинството и къде мога да получа повече информация по този въпрос?Посъветвайте ме нещо.

# 1
  • Мнения: 6 472
Ти направо ме уби! Това, ако наистина е така, ние сме си умрели от глад Sad  Семейния доход (като изключим моя, който внезапно ще секне като излеза по майчинство) е около 1000 лв. От тях обаче 800 отиват за погасяване на кредити, което едва ли някой ще го вземе под внимание Confused

# 2
  • Мнения: 1 517
За майчинство за първи път чувам да се спре.Нещо те баламосват.Майчинство се спира само ако се върнеш на работа и се исплаща 1 год ако си неосигурена.Заради по-висок доход само детските могат да не ти дават.

# 3
  • Мнения: 4 358
Майчинството не зависи от дохода, само детските.
Ходиш ли на работа?

# 4
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Не мога да ти отговоря конкетно, но според мен е хубаво наистина да провериш добре. Нашият доход също надвишава тази сума и въпреки това аз си получавам майчинството. Но моят случай е , че аз съм на трудов договор и майчинството си го получавам от работодателя. Доколкото си спомням единствената разлика между мен и теб би трябвало да бъде, че ти трябва да получаваш майчинство 1 година, щом ги получаваш от социалните, а аз 2  Confused

# 5
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Цитат на: karla
Майчинство се спира само ако се върнеш на работа

Тогава се плаща 50% от сумата като работеща майка

# 6
  • Мнения: 6 472
само, че тогава тези 50% ти ги плаща работодателя.

# 7
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Цитат на: tedi_b
Майчинството не зависи от дохода, само детските.
Ходиш ли на работа?


Не,не ходя на работа,напуснах в 3 месец през бременноста,но докато работех не ме осигуряваха.Тоест трябваше да взимам само една година от социалните,защото съм неосигурена.
Къде да проверя има ли такова нещо?

# 8
  • София
  • Мнения: 6 550
Един колега имаше подобен проблем преди 2 години и то с 2 породени деца - аз и до ден днешен водя спорове с него по въпроса, но факт е че жена му не е взела 1 стотинка майчинство  Shocked  Shocked  Shocked , което според мен противоречи на нормативната база - ще се интересувам пак , ако искаш задай въпрос в сайта на Министерството на труда и социалната политика ето тук :

http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/listing.asp?catid=16

# 9
  • София
  • Мнения: 2 708
Това че са ти го спряли въобще не е редно. Майчинството не зависи от дохода на семейството, само детските надбавки. Отиди да се разправяш, защото не е редно да ти го спират. А ако се заядат се консултирай със счетоводител или адвокат и потърси някоя медия (например Господари на ефира) да разкаже как се подиграват със семействата с деца.

# 10
  • София
  • Мнения: 985
Аз също мисля че майчинството не зависи от дохода, а само детските. Провери ги хубаво нещата.

# 11
  • Мнения: 4 358
Цитат на: irenka
Къде да проверя има ли такова нещо?
Преди няколко седмици svetlaa имаше разни питания и е ходила в КНСБ при юрист-консулт. Пиши й бележка, тя ще ти обясни къде точно се ходи.

# 12
  • Мнения: 178
да не би да имаш проблеми със социалните осигуровки през последните 15м?

# 13
  • Мнения: 114
ЗАКОН ЗА СЕМЕЙНИТЕ ПОМОЩИ

Чл.2. Семейните помощи за деца по този закон са:1. еднократна помощ при раждане на дете;
2. месечни помощи за дете до навършване на 18 години;
3. месечни помощи за отглеждане на дете до навършване на една година.Чл.4. Право на семейни помощи по чл.2, т.2 и 3 имат семействата със средномесечен доход на член от семейството за предходните 6 месеца, по-нисък или равен на дохода, определен за целта в закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, освен в случаите по чл.7, ал.2.
Чл.8. (1) Месечни помощи за отглеждане на дете до една година в размер 100 лв. се изплащат на майката (осиновителката), чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на дохода по чл.4, при условие, че:
1. майката (осиновителката) не е осигурена и не получава обезщетение за бременност, раждане и отглеждане на дете по реда на Кодекса за задължително обществено осигуряване;
2. детето не е настанено за отглеждане в специализирана институция за деца на пълна държавна издръжка;

Уви, предполагам, че това са мотивите за отхвърляне на молбата ти за майчинство...
Ако си на работа и т.н. тогава майчинството не зависи от никакви доходи, но щом го взимаш от "социално подпомагане", т.е. само 1г. в размер на 100лв, зависи от дохода.
К'во да кажа...шибана държава/ без извинение/!

# 14
  • Мнения: 6 155
Цитат на: stefi
ЗАКОН ЗА СЕМЕЙНИТЕ ПОМОЩИ

Чл.2. Семейните помощи за деца по този закон са:1. еднократна помощ при раждане на дете;
2. месечни помощи за дете до навършване на 18 години;
3. месечни помощи за отглеждане на дете до навършване на една година.Чл.4. Право на семейни помощи по чл.2, т.2 и 3 имат семействата със средномесечен доход на член от семейството за предходните 6 месеца, по-нисък или равен на дохода, определен за целта в закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, освен в случаите по чл.7, ал.2.
Чл.8. (1) Месечни помощи за отглеждане на дете до една година в размер 100 лв. се изплащат на майката (осиновителката), чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на дохода по чл.4, при условие, че:
1. майката (осиновителката) не е осигурена и не получава обезщетение за бременност, раждане и отглеждане на дете по реда на Кодекса за задължително обществено осигуряване;
2. детето не е настанено за отглеждане в специализирана институция за деца на пълна държавна издръжка;

Уви, предполагам, че това са мотивите за отхвърляне на молбата ти за майчинство...
Ако си на работа и т.н. тогава майчинството не зависи от никакви доходи, но щом го взимаш от "социално подпомагане", т.е. само 1г. в размер на 100лв, зависи от дохода.
К'во да кажа...шибана държава/ без извинение/!


Точно така. Майчинството за неосигурени е 1год. и зависи от дохода на семейството. Т.е щом надхвърляте 200лв. на член от семейството го спират.

Общи условия

Активация на акаунт