Няколко въпроса за Египет?

  • 13 228
  • 34
  •   1
Отговори
Ще пътувам до Египет  и незнам за какви температури да наглася дрехите  .Всеки казва топло , но колко ?А  и нали е арабска страна някякви предложения ,ако някой е ходил .По въпроса с парите- с какви пари се оперира там,карти могат ли да се използват?

# 1
  • София
  • Мнения: 3 679
И аз на 15 март пътувам за Египет. Топло е там - около 25 градуса е по обяд, но казват че имало голяма разлика в дневните и нощни Т. Парите са египетски паундове, но и доларите вършат работа.  Simple Smile Аз мисля и от едните и о другите да взема.

# 2
  • София
  • Мнения: 10 825
Ето тук можеш да провериш какви ще са атмосферните условия по време на твоя престой - http://weather.yahoo.com/regional/EGXX.html Избираш си града, в който ще си и готово. Независимо от средните температури, обаче задължително си вземи и 1-2 пуловера тъй като вечер става доста студено.
Относно вида на дрехите - Египет е светска държава, за целия си престой там не видях нито една забулена жена, така че това не трябва да те притеснява особено. Предполагам че ако си много разголена ще отнесеш доста подсвирквания и подмятания по улиците, но няма да те арестуват Wink
Валутата е египетски паунд. Най-добре носи със себе си долари. Курса на еврото и долара им е почти еднакъв и затова не е много изгодно да носиш евро. На място ще обърнеш доларите в местните паундове. Почти навсякъде можеш да пазаруваш и с долари, но обикновено ги смятат в неизгоден курс.
Карти могат да се ползват, но ние имахме неприятно изживяване с такава карта - не можа да извърши транзакцията Twisted Evil Добре, че срещнахме една българка с излишни долари, а ние имахме левове, та ни обмени иначе щеше да е голяма закъсвация. Така че не разчитай само на картата.
Ако имаш и други въпроси-  давай Sunglasses

# 3
  • Мнения: 6 167
Ще пътувам до Египет  и незнам за какви температури да наглася дрехите  .Всеки казва топло , но колко ?А  и нали е арабска страна някякви предложения ,ако някой е ходил .По въпроса с парите- с какви пари се оперира там,карти могат ли да се използват?

миналата седмица бяхме на почивка в Шарм ал Шейх на Червено море.

температурите са около 30 градуса и повече, вечер става по-хладно и падат с 10ина градуса, тоест леко яке ти трябва.
такива ще са температурите до април някъде.  гледахме преди това сайт е интернет с температурите и там даваха температури 22 градуса,, което е пълна глупост.
другото, което е интересно е, че в 5 часа е тъмно. Плаж до 4- 4,30 макс.

препоръчвам ти да не носиш карта, а кеш, защото електронни карти не вървят, тоест Виза Електрон не още, т.е рискуваш. освен това таксите за транзакции ще ти отрежат главата, а там е толкова евтино, че няма смисъл да  купиш нещо за 10 еуро и да ти вземат 5 за транзакция.
имат си местна валута, паунди, НО имай предвид, че ( поне в Италия) няма кой да ти ги обмени , като се прибереш.
затова ако обменяш обменяй малко пари.  да не говорим колко са им вехти самите банкноти и как смърдят.1 еуро е 7,5 паунда
вървят и евра ( ние така плащахме), но имай по-дребни ( по 5 , по 10) , защото все се пазарят, нямат да върнат и тн. освен това избягвай да плащаш с монети еуро, не винаги ги взимат, защото те пък не ги обменят.

по шопинг пазарлъка е огромен и много затормозяващ. просто е един ад с това викане, свиркане, гонене
ако влезеш някъде жив не купил няма да излезеш, така че наистина 'мотане' нямаше при нас, невъзможно е.
изобщо не е забавно да се пазариш. едно нещо можеш да го свалиш с пазарлък до 80 процента поне.
коралите и тн се продават на грам, скъпи са и принципно мисля, че е забранено да се изнасят.  говеоря зьа гердани, както и камъни, тюркоази и тн също са на грам и струват пари.
такситата са евтини и също се пазариш.
в общи линии, ако за нещо дадеш повече от 5 еуро се чустваш прецакан  Mr. Green
аз си падам по подправки и взех шафран много изгодно, повече от изгодно, та даже не съм сигурна дали е шафран Wink

дрехи - нормални. няма проблеми за дрехи, ако сте по курорти ( Шарм, Хургада , Марсалам и тн) изобщо няма да видиш никакви жени арабки, само мъже работят. малкото арабски жени, които видях в Шарм бяха забулени и покрити. естествено, респектирай се малко, рускините ходят полуголи , като просттитутки и е ужасно грозно. все пак е арабска държава и мисля, че е редно дяа не се ходи с бюста навън.

туристическа полиция има на всяка керемида, но ни обясниха, че не е нужно да носим паспорти и тн в курорта, ако ги загубиш после разправиите са огромни, та ние ги оставихме в сейфа на стаята и обикаляхме така.

до болница е добре да не опираш, направете застраховка, но от нашата група един се набоде на някаква риба и вместо да отиде в болница извикаха лекар в хотела, защото е по-евтино. ако влезеш в болница, ще ти назначат 3000 изследвания, за да плащаш.

на летището като пристигнете купуваш виза ( 15 долара) , това са 2 марки, които бързо бързо ти ги лепват в паспорта, ако сте организирани няма да имаш проблем.
ако не сте организирани с група е хубаво да покажеш, че не си сама жена, а си придружена ( четох в сайта на МвНР) от съпруга си, иначе рискуваш да не те пуснат.

И така, ако имаш въпроси - още ми е пресен спомен, давай.  Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 1 442
Писали са ти за температурите, аз не разбрах къде точно ще бъдеш, но да ти препоръчам да посетиш Луксор, а също и разходката с гмуркане в Червено море - няма такава красота ! Плуваш си с рибките, ние дори видяхме доста голяма водна костенурка:)  Наистина си носи дребни долари - много ги предразполагат ! Приятно пътуване !

# 5
  • Мнения: 3 423
И аз на 15 март пътувам за Египет. Топло е там - около 25 градуса е по обяд, но казват че имало голяма разлика в дневните и нощни Т. Парите са египетски паундове, но и доларите вършат работа.  Simple Smile Аз мисля и от едните и о другите да взема.
египтяните определено предпочитат долари
бакшишите също в долари(в хотела е прието да се оставя всеки ден около 2 долара за чистача)

Ще пътувам до Египет  и незнам за какви температури да наглася дрехите  .Всеки казва топло , но колко ?А  и нали е арабска страна някякви предложения ,ако някой е ходил .По въпроса с парите- с какви пари се оперира там,карти могат ли да се използват?
карти разбирасе се използват-ние бяхме с Мастъркард
за градусите незнам-аз съм била за една нова година и беше 26-27 градуса денем
за дрехите-както и да се облечеш ще ти досаждат

# 6
  • Мнения: 144
Здравей!Преди два дена майка ми и баща ми се върнаха от Египет.Температурите са около 23-25 градуса.Бяха си взели летните дрехи.

# 7
  • Мнения: 2 242
Вечер доста падат – ние ходихме по това време някъде и в пустинните региони през деня беше 25-30, вечер стигаше до 10. Не си носехме никакви дрехи за такива температури и на няколко пъти ужасно съжалявах. Подоробно за Египет съм писала в тази тема
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=142672.0

# 8
  • Мнения: 13 512
Lennie   е дала чудесна информация, при това "прясна-прясна".
Аз също искам да те предупредя,че най-добрият вариант за парите  долари  кеш. С картите е голяма мъка. Къде може-къде не може...
Обслужващия персонал навсякъде е мил,любезен ...но- очакват бакшиши, естествено. Пригответе си по  1 долар  за бакшиши да имате. навсякъде те гледат в ръцете . Храната е превъзходна, но питиетата /дори и водата/ , не влизат в all inclusiv-a.

# 9
  • София
  • Мнения: 10 825
Храната е превъзходна, но питиетата /дори и водата/ , не влизат в all inclusiv-a.

При нас всички питиета (без вносния алкохол и фрешовете) си бяха включени в all inclusiv-a. Може би зависи от хотела newsm78

# 10
  • Мнения: 240
Октомври бях в Шарм-ел-Шейх, дневните темп. бяха около 30С, вечерта също беше топло. Обслужването е слабо сравнено с турското, но се стараят. Плаж- до 5. Водата не влиза в ОИ, "жест от хотела" е 1,5л при настаняването, 1$ от магазина. Приемат долари и евро/по техен си курс, но сносен/. Иначе морето е неописуемо красиво Heart Eyes

# 11
  • Мнения: 13 512
Този Шарм ел Шейх май наистина си заслужава да се види...ама като не обичам почивките? яма ли нещо интересно наоколо за разглеждане? Луксор много ли е далече?

# 12
  • София
  • Мнения: 10 825
Луксор много ли е далече?

От Шарм ел Шейх до Луксор се ходи със самолет - към 40 минути е полета. До Кайро и Гиза полета също е гору-долу толкова.
От Шарм ел Шейх можете да отидете и до резервата Рас Мохамед, където има мангрови гори - интересно е.
Друго, което предлагат е и двудневна екскурзия до Петра, ние не отидохме тъй като бяхме с Дани и щеше да е много уморително за него.
Имаше и възможност за изкачване на планината, на върха на която Мойсей е получил 10-те божи заповеди и посрещане на изгрева там.

Последна редакция: чт, 15 мар 2007, 09:41 от monda

# 13
  • Мнения: 529
Аз съм била в кАЙРО И аЛЕКСАНДРИЯ,но много искам да отида и до Луксор и Шарм ел Шейх.
Peace
 Александрия я почувствах някак по-близка, заради Средиземно море, няма го тоя пясък из въздуха. Там също има какво да се види. Очарова ме парк "Монтаза" с приказния дворец на крал Фарух.

 Извини ме, ти питаше за температурите, но не знам по това време какви са.

# 14
  • Мнения: 13 512
Жалко,че този дворец е затворен за посетители,само  паркът е достъпен. Аз съм влизала като дете в двореца в далечната 72-73 - всъщноат това е било лятната резиденция на Крал Фарук-последният крал на Египет,който е свален с военен преврат и  след него идва на власт Гамал Абдел Насър...много добре си спомням тронната зала, сядах на трона на краля- червен плюш и много злато.Тогава за първи път видях от онези "чесалки" за гърба- една ръчичка на дълга дръжка, направена от злато и сложена заедно с много други златни накити под дебели стъкла . Спомням си охраната,която направо бягаше след мен и трепереше да не бутна нещо и майка ми,която подтичваше след тях. Спомням си и кораба, с който пътувахме- огрооомен руски пасажер,който правеше круиз в Средиземно море. Мисля,че Армения или Аджария се казваше. От Кайро детски спомен нямам-тогава Александрия ме е впечатлила. После,като отидох вече като  голяма, не еше същото- набиваше се на очи мизерията на кАйро, както и на Александрия. единствено от пирамидите бях много впечатлена- от това, че стоях пред едно от чудесата на света.

Общи условия

Активация на акаунт