Сътворение или еволюция? Дискусия за вярващи и невярващи.

  • 19 869
  • 389
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 15 187
Рени,
Мутациите са толкова много и различни, че трябва човек да е специалист в тази област за да може да разбере всичко.
А ако не е имало промяна в генетичната информация - мутации, как би се развивала еволюцията? Трябваше да сме си още кооцерватна капка. Кое движи еволюцията? Естествения подбор е начин да отсее по-доброто, което обаче се е получило. Началото на живота според еволюцията е преди 4 милиарда години. Предполага се, че разделянето на приматите,  от които водим началото си е от преди 60 милиона години.  През тези периоди земята е била подложена на космически въздействия, които е възможно да не се повторят никога и може само да се предполага прякото им влияние. Изобщо нещата са доста по дълбоки от маймуна-човек. Между тях може да има много, но може и да няма нищо. Хора, отдали целия си живот на това не са го разбрали.


За да разбереш къде отиваш трябва да знаеш откъде идваш.

Твърде отдавна сме дошли и твърде бавно сме стигнали до тук, за да помня от къде идвам, но искам да знам къде отивам, защото сега имам възможността да срина всичко, което  е градено милиони и милиарди години преди мен и всичко да приключи. Човека разполага с такава власт в момента на земята. Твърде е отнесено, но в старата тема  беше засегнат въпроса за края на света. И тъй като в Библията има едно обещание на Бог

Битие 8:21. И помириса Господ приятно благоухание, и рече Господ (Бог) в сърцето Си: няма вече да проклинам земята заради човека, защото помислите на човешкото сърце са зло още от младините му; и няма вече да поразявам всичко, що живее, както направих;
Битие 8:22. занапред, докле трае земята, сеитба и жетва, студ и пек, лято и зима, ден и нощ няма да престанат.

   
то съдбата на земята, респективно нашата е ръцете ни.
 

Последна редакция: чт, 01 мар 2007, 13:33 от Mama_Nana

# 31
  • Мнения: 208

Може и да съм в грешка... но мутациите не ги свързвам със случайни изменения, а са в резултат на вредното влияние на външен фактор. Организма се изражда и обикновено става неспособен да се възпроизвежда. Но генетичната информация не се променя.
Така мутациите могат да доведат само до изчезване на вида.
Докато при еволюцията има приспособяване и развитие... Поправете ме ако греша.

Грешиш.

# 32
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ама не ме поправи Crossing Arms

# 33
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ето какво пише в Уикипедия:

От гледна точка на еволюционната биология, мутациите се разглеждат като движеща сила на еволюционния процес. Така например мутации, неусигуряващи предимство на организма (вредни) биват отстранявани в рамките на естествения подбор, а мутациите даващи преимущество в борбата за оцеляване (полезни) се съхраняват в наследствената програма на вида. Съществуват и неутрални мутации (т.е. нито полезни, нито вредни), които нямат пряко влияние върху оцеляването на организмите и тяхната тенденция е пряко акумулиране в генома.

Може да съм в грешка за някои моменти, но това е и моят ред на мисли.

# 34
  • MUC
  • Мнения: 297
Ето какво пише в Уикипедия:

От гледна точка на еволюционната биология, мутациите се разглеждат като движеща сила на еволюционния процес. Така например мутации, неусигуряващи предимство на организма (вредни) биват отстранявани в рамките на естествения подбор, а мутациите даващи преимущество в борбата за оцеляване (полезни) се съхраняват в наследствената програма на вида. Съществуват и неутрални мутации (т.е. нито полезни, нито вредни), които нямат пряко влияние върху оцеляването на организмите и тяхната тенденция е пряко акумулиране в генома.

Може да съм в грешка за някои моменти, но това е и моят ред на мисли.

Именно, мутациите наистина променят генетичната информация. Отстраняването от естествения подбор се осъществява чрез измиране на непригодните индивиди, имали нещастието да развият/да се родят с такава мутация. Съответно полезните мутации се съхраняват чрез развитие и размножаване на индивидите с такава мутация. Т.е. те СА способни да се възпроизвеждат. Неспособни да се възпроизвеждат са хибридите, които са изкуствено създадени (напр. хибридни сортове домати).

Еволюцията се базира на мутации. Мутациите обикновено не са плод на случайността, а са предизвикани от външни фактори (не непременно радиация  Simple Smile) и служат за приспособяване на живите организми към промени в околната среда.

# 35
  • MUC
  • Мнения: 297
По темата - все пак теорията на еволюцията ми се струва доста вероятна, па макар и в началото тласък да е дала някоя неизвестна ни сила  Simple Smile. Последното не е потвърдено, но не е и отречено, прекалено малко знаем все още.

@РЕНИ: идеята на Артър Кларк е за извънземна намеса, която подритнала маймуните по задника, за да влязат в правия път към развитие на разума  Laughing За справка - "Една одисея в космоса". Просто извънземните чакали, чакали и накрая им се изчакало чакането и решили да вземат поне отчасти нещата в свои ръце...  Mr. Green Не звучи по-малко достоверно от теорията на Сътворението и от теорията на Дарвин  Whistling

# 36
  • Мнения: 335
Два са възловите въпроса в такива спорове:

Може ли от небиологична материя да се появи биологична (и от нематерия - материя)

Може ли измененията в един биологичен вид да доведат до появата на друг.

Първият въпрос вече си има отговор - да.

# 37
  • Мнения: 1 470
   Аз пък както винаги смятам че и за двете неща има място на вселената...Но се питам защо ако е имало господ,ни е оставил да е волюираме че да се превърнем в хора?!Какво им е на маймуните?!Цял ден паопат банани,и се чешат...И единственният проблем им е ского да го направят...Нали и ние в крайна сметка към това се стремим,тогава защо сме станали хора?!

# 38
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Два са възловите въпроса в такива спорове:

Може ли от небиологична материя да се появи биологична (и от нематерия - материя)

Може ли измененията в един биологичен вид да доведат до появата на друг.

Първият въпрос вече си има отговор - да.

Напълно съм съгласна Peace
Колкото до мутациите- не ми се дъвче повече тая материя... ясно, че не ми е ясна.

# 39
  • Мнения: 655
Два са възловите въпроса в такива спорове:

Може ли от небиологична материя да се появи биологична (и от нематерия - материя)

Може ли измененията в един биологичен вид да доведат до появата на друг.

Първият въпрос вече си има отговор - да.


Холограма, аз мисля, че и на втория въпрос има отговор в науката и той е да.
Рени, мутациите наистина са много интересна материя , поне на мен винаги са ми били интересни (генетиката като цяло). Но обяснението в Уикепедиа е доста опростено.
Сега на въпроса - като биолог естествено съм за еволюцията, въпреки че както някой беше писал преди мен, в науката още неща, които са неизвестни за нея (за еволюцията имам предвид). Аз съм от хората за които важи максимата "Око да види, ръка да пипне" и теорията за сътворението ми е меко казано съмнителна. По-скоро я приемам като някаква притча, легенда. Но знае ли човек. И аз като Рени не отричам нищо категорично, ако не съм съвсем сигурна в обратното.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 3 415
твърдо вярвам, че Бог е създал всичко, което виждате откъм флора и фауна... Peace
Въпрос към привържениците на еволюционната теория...ако сме произлезли от маймуните...защо сега в днешни времена една маймуна не е станала човек?  newsm78
и как може цялата съвъвршена природа да е резултат от една проста случайност... Thinking и защо не се случват вече случайности раждащи съвършенни неща  Thinking

PEACE хора...просто си говорим  Hug

# 41
  • Мнения: 208
твърдо вярвам, че Бог е създал всичко, което виждате откъм флора и фауна... Peace
Въпрос към привържениците на еволюционната теория...ако сме произлезли от маймуните...защо сега в днешни времена една маймуна не е станала човек?  newsm78
и как може цялата съвъвршена природа да е резултат от една проста случайност... Thinking и защо не се случват вече случайности раждащи съвършенни неща  Thinking

PEACE хора...просто си говорим  Hug
Чети книжки и ще разбереш  Laughing

# 42
  • Мнения: 704

Благодаря за линка   bouquet  - беше интересно да прочета.

Това съвпада с моето мнение: "Същността на материята е невидима енергия."

П.С. Холограма имаш интересен ник  Simple Smile - направи ми впечатление, защото ми напомни за "Холографната вселена" на М. Талбот.

# 43
  • Варна
  • Мнения: 3 415
Jaime, някоя маймуна е станала човек и аз не съм разбрала май  Blush ше му се не знае...а гледам да съм в час...с модата  Grinning
...чела съм бая книжки...ама на другата тематика Wink

# 44
  • Мнения: 3 674
Честита Баба Марта!   bouquet

За мен не е важно от къде идвам - от маймуната или от калта. Вълнуваме къде отивам и защо съм тук сега.

Раждаме се като богове, живеем като крадци и умираме като вампири.
Но след смъртта, не забравяй – да се живее е още по-трудно
.
Надявам се да ви бъде интерестно:
BLACK CELEBRATION

  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт