Дали сме за логопед... ?

  • 1 809
  • 27
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 6 522
Моите са на 2 г. и почти 5 мес. Бръщолевят всичко в т.ч. и глупости  Crazy Crazy Crazy, нооо... Плами не може да произнася звуците "к" и "г" :
тотето = котето ; тучето=кучето; тутуридууу=кукуригууу; татите = каките и т.н.
Наясно съм, че ми трябва професионален съвет, но питането ми към вас е някой имал ли е подобен проблем със своето детенце и трябва ли да търся професионална помощ или е още прекалено малка.
п.с. за сметка на горното буквата "р" я произнася почти перфекно.
Предварително благодаря на всички, включили се в темата.   bouquet

# 1
  • Мнения: X
Мисля, че  все още не е повод за притеснение.Учихме в университета до кога е нормално да има такива ''замествания'' на звукове, но сега не мога да се сетя точно. ooooh!Върти ме се в главата нещо между 5 и 7 години, но може и да греша.

# 2
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Биби, някои звуци излизат по-трудно, а те са още мънички. Ако искаш попитай тук, но лично аз мисля че можеш да почакаш още
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=55157.0

# 3
  • Мнения: 524
биби, най -голямата ми дъщеря по същия начин заместваше к с т. Точно около възрастта на твоето дете. Много скоро това отшумя и край на забав ните детски думи.По- късната
 нужда от логопед се яви в подготвителна група и първи клас, но със с-  и ш- звуци.
Наистина е рано за логопед.
Be happy!

# 4
  • София
  • Мнения: 2 079
Е-е-е, изчакай детето да навърши поне 3 години и тогава стигни до логопед. Особено ако  в други думи, в които "к"-то е в кредата или в края, ако там го казва .... (например: точка, питка, паток, шкаф .... ). Опитай малкото "папагалче" да ги повтори и разбери! Peace
Не се притеснявай!  bouquet

# 5
  • Мнения: 1 640
Твоето Плами и моята дъщеря са с разлика от дни/сравнявайки лентичките ни/.Поне на 3 год. да стане детето и ако все още нещо те притеснява или просто да провериш как стоят нещата,тогава иди при логопед.
  Моята дъщеря казва безброй думи,но за някои от тях аз превеждам на другите присъстващи.Напр.,казва 'дуа' вместо вода;'умче'-филмче;'Ранклин'-Франклин.Т.е.проблем са й звуковете В и Ф. Но невинаги,защото казва 'фар'.  А първите й осмислени думи след 1г. бяха:кола,кака,тати -с зв.К,Т,та дори и Р няма проблем.Казва ясно и "КЪЩА",но не може "ВКЪЩИ".Не бързай да се тревожиш.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Да не отварям нова тема, ще питам в тази - възможно ли е детето да забрави как се произнася Р?? Допреди няколко месеца го казваше перфектно, много вибриращо, а сега не може изоообщо. Дали като проможе пак, ще го казва правилно, да не почне да го произнася френско?  newsm78

# 7
  • Мнения: 1 753
Аз също не съм можела да казвам "к", (за "г" не знам) до четвъртата си година. Казвала съм "тота" вместо "котка", "тола" вместо "кола"р "тотошта" вместо "кокошка", "тата" вместо "кака"... Споко, изчакай още малко!  Peace

# 8
  • Мнения: 152
Малки сте още. Логопеда е полезен след 4г, когато децата са по-големи и могат да изпълняват упражненията. Освен това нашта логопедка каза, че при децата проблем е и това, че те като чуят звука може да не го разпознаят като 'т' или 'к', а да  могат нормално в други думи да си го изговарят.

# 9
  • София
  • Мнения: 6 522
блгодаря за съветите  Grinning

# 10
  • София
  • Мнения: 3 688
и на нас в яслата ни казаха че до 3тета годинка няма място за притеснения

# 11
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 893
Рано е все още. Не се притеснявай.

Алекс е на 2, 8 месеца, и тя доскоро бъркаше същите букви. Сега ги казва, но казва " в " вместо " р ".      Шамав - шамар : вив вода - вир вода : вятъв - вятър и т.н.

# 12
  • Мнения: 46 436
София заменя "м" с "н" в някои думи (мляко например е "нако"), до сега не се бях замисляла дали е проблем newsm78

# 13
  • Мнения: 1 063
Големият ми син е на пет години и едва това лято изчисти тези звуци и каза Р,много е рано за притеснения Peace

# 14
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
биби - споко!  Stop
Куклите ти са много готини и сладки. 'Зимаме ги 'секакви  Mr. Green, тъй като и момъкът не е перфектен  Laughing

хахахахаха  Joy Joy, майтапи, но мисля, че нямаш място за притеснения. Съседчето до 3-4г. възраст казваше "яБодка" и т.н, а сега е перфектна. Рано ви е за логопед... май...

Общи условия

Активация на акаунт