Отговори
  • Мнения: 5 370
От лични наблюдения-и то далеч не само на ниво "форумско" смятам, че и в Бг средната класа вече започва, макар и плахо, да се оформя. Преди време във вестник "Капитал" имаше много интересна анкетка-проучване, след което в следващ брой-и цяла обобщаваща изследването статия.
Би ми било интересно обаче да видя вашето лично мнение относно, така да се каже, границите на тази класа? Да приемем за модел едно тричленно семейство-дете и двама родители. С какви средства месечно би трябвало да разполагат, какво да притежават, какви места да посещават, за да се вместят в "златната среда"?
Има ли "долен праг", "средна средна класа" и "горно ниво на средната класа?
Вие сте! Hug
П.С. Целта ми е само и единствено интерес, а не премерване на финансовите възможности на различни семейства. Peace

# 1
  • Мнения: 7 723
Моето мнение е, че само с две средни работни заплати , въпросното тричленно семейство удря "долния праг"  Thinking

# 2
  • Мнения: 5 370
Моето мнение е, че само с две средни работни заплати , въпросното тричленно семейство удря "долния праг"  Thinking
Веднага 2 подвъпроса имам-колко беше средната работна заплата и къде е, тогава, горният праг???На средната класа-5 000, 10 000? newsm78

# 3
  • Мнения: 4 916
Ми зависи... Според мен могат да се определят някакви граници на годишен доход, ама бая ще трябва да помисля какви да са тези граници - горната и долната.

# 4
  • Мнения: 7 837
Не зависи от местата за посещаване, нито от това какви марки си купуваш и пр.
Съдейки по мои приятели, които се смятат за хора от средната класа, това донякъде при тях включва: безпроблемно си плащат вноската за апартамента; могат да си позволятда карат нова кола, която изплащат; поне веднъж годишно отиват на почивка; не харчат пари наляво и надясно, но и не стигат до там, че да се чудят, как да изкарат до заплата; могат да спестяват...

За тях това са достатъчно условия,  за да се впишат в средната класа. Никак не е малко, съдейки по стандарта на живот...

Забравих за дохода... Месечен доход за тричленно семейство, около 4000 лв. И не са мутри...

# 5
  • Мнения: 5 370
Не зависи от местата за посещаване, нито от това какви марки си купуваш и пр.
Съдейки по мои приятели, които се смятат за хора от средната класа, това донякъде при тях включва: безпроблемно си плащат вноската за апартамента; могат да си позволятда карат нова кола, която изплащат; поне веднъж годишно отиват на почивка; не харчат пари наляво и надясно, но и не стигат до там, че да се чудят, как да изкарат до заплата; могат да спестяват...

За тях това са достатъчно условия,  за да се впишат в средната класа. Никак не е малко, съдейки по стандарта на живот...
Точно за това говорех.
Какво трябва да може да си позволява човек, че да се причисли към ср. класа?
Това, което си изброила, наистина е така....може би има и още? newsm78 Thinking

# 6
  • Мнения: 3 423
Средната класа в БГ не е средната класа в САЩ, да кажем.
Ето няколко примера на средни класи.

# 7
  • Мнения: 4 916
Средната класа в БГ не е средната класа в САЩ, да кажем.
Ето няколко примера на средни класи.

В България богаташите са повече от интелектуалците, да не повярваш  Mr. Green Само се чудя дали това е добре.

# 8
  • Мнения: 5 370
Средната класа в БГ не е средната класа в САЩ, да кажем.
Ето няколко примера на средни класи.
Хех! Оказва се, че без да съм чела твоя линк, съм го нацелила това с"долна, средна и горна" средна класа. Де да разбирах и немски..... Tired ooooh!

# 9
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз мога да съдя по нашето семейство и това на обкръжението ни. Изплащаме кола и къща, покриваме си сметките, долу-горе не сме лишени от нищо, но не можем да спестяваме, може би ако нямахме тези два заема.
Долна граница около 1500лв, горна - 3000-4000лв.

# 10
  • Мнения: 5 370
Аз мога да съдя по нашето семейство и това на обкръжението ни. Изплащаме кола и къща, покриваме си сметките, долу-горе не сме лишени от нищо, но не можем да спестяваме, може би ако нямахме тези два заема.
Долна граница около 1500лв, горна - 3000-4000лв.
Аз бих казала и по-нагоре сума за горната граница.
10000.
Какво смяташ? Thinking

# 11
  • Мнения: 2 013
Също смятам, че горната граница трябва да е по-голяма - над 10 000 лв. месечно даже.
А долната - за 3-членно семейство - поне 2000, даже 3000 лева. Просто цените са скочили доста. За мен да си част от средната класа означава да можеш да си позволяваш пътувания - уикенди, зимна и лятна почивка, пътувания в чужбина.

# 12
  • Мнения: 5 370
Също смятам, че горната граница трябва да е по-голяма - над 10 000 лв. месечно даже.
А долната - за 3-членно семейство - поне 2000, даже 3000 лева. Просто цените са скочили доста. За мен да си част от средната класа означава да можеш да си позволяваш пътувания - уикенди, зимна и лятна почивка, пътувания в чужбина.
И аз исках да напиша точно 10000, ама се сдържах....
за другото-абсолютно съгласна с тебе.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 1 306
"Средността" на класата се определя според държавата и какъв е стандартът вътре в тая държава. 10 бона на месец за България не са средна класа.

# 14
  • Мнения: 5 370
"Средността" на класата се определя според държавата и какъв е стандартът вътре в тая държава. 10 бона на месец за България не са средна класа.
А какво е тогава? newsm78

Общи условия

Активация на акаунт