една задачка и малко въпроси?

  • 13 257
  • 31
  •   1
Отговори
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Привет дами!   bouquet
Ей тук си седим ние с щерката и си решаваме задачки. Тя е в 3-ти клас и аз съответно купих Сборник със задачи за 3-ти клас на Просвета.
Та там има следната задача:

560:7*8=?

Е, питаме се после с мъж ми, кой знак е с приоритет, че инак задачата има 2 отделни и съвсем различни решения. Та как се процедира, моля припомнете ми. Това е цялата задача. Няма скоби, няма забелжка... нищо.
Много благодаря.  Grinning

П.П: После бих ви попитала и за решението на още една задача, ако позволите, разбира се  Laughing

# 1
  • София
  • Мнения: 747
Според мен е:
560:7+8= 80+8=88
560:7-8= 80-8=72

Когато няма скоби действията деление и умножение са с приоритет пред събиране и изваждане.

Това е решение, в случай, че звездичката обозначава липсващ знак, но после като се замислих действие умножение ли е изразено с тази звездичка?

Ако е така двете действия са равнопоставени и се извършват последователно и не виждам две решения.

Последна редакция: нд, 25 фев 2007, 10:01 от tchara

# 2
  • София
  • Мнения: 10 825
tchara, знака е за умножение, а не събиране или изваждане.


Шани, до колкото си спомням умножение и деление са с еднаква тежест, т.е. би трябвало да има скоби, ако някое от тях трябва да се направи преди другото. В този смисъсл, може би задачата има 2 решения - 10 и 640 Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 11 607
Шани  ето какво каза големия син, който е 4 кл. Задачата се решава така - 560 се дели на 7 и се получава 80, после 80 се умножава по 8 и се получава 640. Действията са равнопоставени и се извършват последователно!

Дай ни още задачи! Аз не съм спец, но сина......

# 4
  • София
  • Мнения: 747
tchara, знака е за умножение, а не събиране или изваждане.


Ами аз отначало помислих, че звездичката обозначава липсващ занак, както има такива задачки където звездичката обозначава липсващи числа. Ама после се замислих, че защо ще пита Шани ако е толкова просто и затова си помислих, че може и да е умножение. Но тогава, за да има решение 10, трябва да се поставят скоби, а май в условието го няма това. Нещо в условието е сбъркано май...

# 5
  • Мнения: 1 400
Ами то много задачки имат по няколко решения Thinking Специално тая мисля, че се решава последователно - т.е. по ред на действията - първо деление, после уможение и така.
Моята щерка голяма и тя е в трети клас. Скоро се борих мнооого време с една задача за домашно и сега мисля да ви изпитам и вас . Аз лично не се преборих  Embarassed - изнервих се и я зарязах  #2gunfire
Ей я на и нея:
Намислих си три числа. Всяко следващо е два пъти по-голямо от предходното, а сбора им е 49. Кои са намислените числа?

# 6
  • София
  • Мнения: 10 825
x + 2x + 4x = 49
7x = 49
x = 7
значи първото число е 7
второто - 14
третото  - 28

# 7
Това ми напомня за една дискусия в един друг форум (сега не мога да я издиря) за "2+2*2"  Joy
Там ако знаете колко варианта бяха предложени ...
А хем бяха големи хора, програмисти ...

# 8
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
отговор е 640 защото
560:7*8=80*8=640

това е действие от втори ред и се кара наред без приоритет.


Написа го синът ми

# 9
  • Мнения: 11 607
Това ми напомня за една дискусия в един друг форум (сега не мога да я издиря) за "2+2*2"  Joy

Първо сложните действия се извършват, после простите. Напр. когато има големи скоби - първо те се отварят, после малките. Умножение и деление преди събиране и изваждане.

Вярно е и нещо друго - има вече задачи, които учителите трудно решават, пък какво остава учениците! Объркаха ги тези деца и това си е!

# 10
  • Мнения: 6 164
И аз си спомням че по приоритет бяха: уможаване и делене (равностойни), събиране и изваждане (равностойни).
Май е 640 Thinking - трябва да е по ред, щом са равностойни по сила умножението и делението.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 457
отговор е 640 защото
560:7*8=80*8=640

това е действие от втори ред и се кара наред без приоритет.
Peace
И аз мисля, че това е решението.

# 12
  • Мнения: 6 164
Тук някой се е интересувал от същото:
http://www.math10.com/forumbg/viewtopic.php?t=346

# 13
  • Мнения: 1 400
x + 2x + 4x = 49
7x = 49
x = 7
значи първото число е 7
второто - 14
третото  - 28
Да, и аз това намерих в крайна сметка, ама ме озори малко. Па какво остава за 9 годишни деца ooooh! ooooh!

# 14
  • София
  • Мнения: 10 825
WILD Cat, задачката е изключително лесна. Мисля, че е точно за 9-годишни. Hug

Общи условия

Активация на акаунт