платена отпуска след майчинство

  • 1 370
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 352
Може ли някой да ми каже дали има възможност за изплащане на платената ми отпуска ,която е 142 работни дни.Или трябва да напусна работа,за да се изплати.Аз съм учителка и се върнах на работа ,когато дедето ми стана на 1г. и 7 месеца.Тази отпуска се е натрупала за 2 години.Доколкото знам не мога да я ползвам по малко ако ми се наложи през учебно време.Варианта беше след майчинството.

# 1
  • Мнения: 24 467
Платеният Ви годишен отпуск, дори и неизползван и натрупан в годините не се губи по давност. Можете да си го ползвате винаги, докато съществува трудовото правоотношение с настоящия Ви работодател, при когото са натрупаните отпуски. Изплащане на натрупан платен годишен отпуск става само при прекратяване на трудовото правоотношение и се изплаща под формата на обезщетение за целия неизползван отпуск. Парично обезщетение за неползван платен годишен отпуск не се изплаща на друго основание, така че трябва реално да се ползва.

# 2
Платеният Ви годишен отпуск, дори и неизползван и натрупан в годините не се губи по давност. Можете да си го ползвате винаги, докато съществува трудовото правоотношение с настоящия Ви работодател, при когото са натрупаните отпуски. Изплащане на натрупан платен годишен отпуск става само при прекратяване на трудовото правоотношение и се изплаща под формата на обезщетение за целия неизползван отпуск. Парично обезщетение за неползван платен годишен отпуск не се изплаща на друго основание, така че трябва реално да се ползва.
Peace

# 3
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
не съм сигурна дали е законово регламентирано, но съм чувала, че платеният отпуск се ползва най-късно до март следващата година (да ме поправи някой, ако не съм права). 

# 4
  • Мнения: 844
Отпуск от предходна година се ползва до шести месец на предстоящата. А платения годишен отпуск се изплаща единствено при прекратяване на трудовото  правоотношение като обезщетение.

# 5
  • Мнения: 352
Отпуск от предходна година се ползва до шести месец на предстоящата. А платения годишен отпуск се изплаща единствено при прекратяване на трудовото  правоотношение като обезщетение.
Не съм сигурна дали това е така понеже една моя колежка си ползвала миналото лято платен отпуск от преди години.Детето и е вече на 4.

# 6
  • Мнения: 24 467
Отпуск от предходна година се ползва до шести месец на предстоящата. А платения годишен отпуск се изплаща единствено при прекратяване на трудовото  правоотношение като обезщетение.
Не съм сигурна дали това е така понеже една моя колежка си ползвала миналото лято платен отпуск от преди години.Детето и е вече на 4.
Не обърквайте нещата, категорично не е вярно. Неползваният платен годишен отпуск, независимо от колко години напред е, може да се ползва реално до прекратяването на трудовото правоотношение. Съвсем друг е въпросът ако не е ползван отпуск от предходна година и работодателят Ви желае да Ви накара да го ползвате през следващата реално... Но не това е въпросът на питащата. Правото на ползване на платен годишен отпуск не се погасява по давност. Има закони и когато нещо е правно регламентирано то не се обсъжда, а се чете законът, в случая чл.176, ал. 4 от КТ- съвсем ясна е.

# 7
  • Мнения: 8 917
Неползваният платен годишен отпуск, независимо от колко години напред е, може да се ползва реално до прекратяването на трудовото правоотношение. Съвсем друг е въпросът ако не е ползван отпуск от предходна година и работодателят Ви желае да Ви накара да го ползвате през следващата реално... Но не това е въпросът на питащата. Правото на ползване на платен годишен отпуск не се погасява по давност. Има закони и когато нещо е правно регламентирано то не се обсъжда, а се чете законът, в случая чл.176, ал. 4 от КТ- съвсем ясна е.[/b]
Абсолютно вярно Peace

# 8
  • Мнения: 40
Ако може да поставя въпроса си и тук видях че има сходно питане!
Аз съм учителка и бях назначена на постоянен трудов договор първата година, но на следващата година моя колежка излезе в майчинство и директора ми каза че трябва да съкрати някой защото нямало часове. Накара ме да си напиша молба да замествам излязлата колежка в майчинство и аз така и направих т.е от постоянно място станах по заместване до завръщане на титуляра, т.е. на колежката. По това време и аз бях бременна на 1 месец ( тогава не си знаех правата че бременните не могат да ги съкращават) и сега съм в майчинство. Колежката която замествам има други планове и няма да се връща в училището, та въпросите ми са:
1. След като нейното майчинство изтече на 07.09 2007г.
аз все още ще съм по майчинство т( детето ми ще бъде на 1г. и 5 месеца) трябва ли да ме назначи на мястото на напусналата колежка нали замествам нея?
2. Трябва ли да работя 5 дни преди да ми изтече срочния трудов  договор за да ми изплати платената отпуска,  защото ме притеснява че ако чакам септември да ми изтече договора да не ме прекарат само с 20-те дни платена отпуска от КТ. По принцип учителите имаме повече дни платена отпуска.
3. Ако не ме преназначи мога ли да се регистрирам в Бюрото по труда и ще получавам ли нещо от там, имам стаж близо 5 години без прекъсване?
  bouquet  bouquet  bouquet

# 9
  • Мнения: 24 467
За съжаление Вие сама сте се съгласили договорът Ви от безсрочен да се трансформира в срочен, тъй като срочен е трудовият договор за заместване на работник или служител, който отсъства от работа. Никой не би могъл да Ви принуди насила да го направите, но това е вече факт.
Вашият тип срочен трудов договор би могъл отново да се трансформира в безсрочен и то по силата на закона, без да е налице подписване на каквито и да било анекси ако трудовият договор със заместваната от Вас учителка се прекрати през време на заместването. В този случай обаче Вие следва да работите минимум 5 дни /реално, а не да сте в отпуск или дните да са почивни/ без писмено възражение от страна на работодателя /в случая директора на училището, в което работите/ и длъжността е свободна.
Втория Ви въпрос ми е малко неясен, не разбиран какво точно питате. Преди да бъде прекраен трудовият Ви договор Вие имате право да ползвате всички събрали Ви ес дни неползван платен годишен отпуск от минали години и или да ги ползвате реално или при прекратяването на трудовия Ви договор да Ви бъдат изплатени под формата на обезщетение и това не е свързано с работа 5 или друг брой дни. Ако въпросът Ви обаче е свързан с базата за изплащане..., пояснете.
Ако трудовият Ви договор бъде прекраен имате право на обезщетения след регистрация като безработна в АЗ от НОИ, ако сте били осигурявана за безработица през 9 месеца от последните 15. Друг е въпросът за изчисляване размера на дължимото Ви се обезщетение за безработица, след като сте били по майчинство /ако правилно Ви разбирам за около година и половина/.
КСО изрично сочи, че лицата, намиращи се в отпуск за отглеждане на дете имат право на обезщетение за безработица. Основата за изчисляване обезщетението при Вас ще е МРЗ- чл.54 Б, ал. 7, т.1 на КСО.

# 10
  • Мнения: 40
Judy благодаря ти за бързия отговор!
Вторият ми въпрос е относно платената отпуска -при учителите тя не е 20 дни а повече около 50 дни което прави близо заплати за 2 месеца. Притеснението ми идва от това че не съм наясно след като съм със срочен договор кога ще ми бъдат изплатени тези дни, тази събрала се платена отпуска. Възможно ли е да бъда лишена от нейното изплащане понеже съм със срочен договор.
Кой е най добрият вариант в моя случай- да чакам да ми изтече договора на 7 .09. и тогава да искам да ми се изплати, или преди да ми изтече договора примерно август да се върна на работа за няколко дни и тогава да пусна молба за изплащане на отпуската.
  bouquet  bouquet  bouquet

# 11
  • Мнения: 24 467
Правото на отпуск и определяне на неговия размер не зависи от вида на договора- срочен или безсрочен. Учителите имат право на удължен отпуск към определения общ платен годишен и това си остава в сила за всеки вид трудов договор.
Както предполагах вторият Ви въпрос е свързан със заплащането на отпуска. В чл. 177/КТ е постановено, че работодателят следва да Ви заплати възнаграждение, което се изчислява от полученото средно дневно брутно трудово възнаграждение за последния месец, предхождащ ползването на отпуска, през който сте отработили поне 10 дни.- Това е ако решите и се споразумеете да си ползвате реално отпуска. Ако искате с увеличена заплата- 10 дни на работа.
При положение, че не ползвате отпуска си реално, а същия Ви се изплаща на основание чл. 224/КТ като неползван при прекратяване на трудовото Ви правоотношение. Това обезщетение като размер се изчислява по горепосочения начин, тъй като чл. 224, ал.2 препраща към чл. 177 от КТ, т.е. ако има увеличение на трудовите възнаграждения на учителите през периода, през който сте били по майчинство Ви препоръчвам да поработите 10 дни и следващият месец да бъде прекратено трудовото Ви правоотношение.
Надявам се да съм обяснила ясно. Ако нещо не съм Ви обяснила ясно или подробно можете да ми пишете и на лични.

# 12
  • Мнения: 40
Judy, благодаря ти за отговора!
Стана ми ясно! Но може да възникне нещо непредвидено и ще те помоля пак за съвет-колежката която замествам и тя се интересуваше за платените отпуски и също обмисляше варианта да се върне на работа за 10 дни,  да и се изплати отпуската и после пак да си продължи майчинството. Незнам тогава аз в каква ситуация изпадам за тези 10 дни когато се върне, понеже в моя договор пише "назначена до завръщане на титуляра", а после тя пак си продължи майчинството.

  bouquet  bouquet  bouquet

# 13
  • Мнения: 24 467
Ако колежката Ви се върне, дори и за 10 дни, положението Ви, както сама разбирате води до прекратяване на трудовия Ви договор. Тогава ще е налице "завръщане на титуляра". Освен след като тя напусне отново да Ви наемат, но до този момент ще са Ви изплатили вече обезщетението за неползван платен годишен отпуск при освобождаването Ви.

# 14
  • Мнения: 40
Супер си, много си бърза!
Вече всичко ми се изясни, Благодаря ти много!
Желая ти всичко най хубаво!!!
 smile3525 smile3525 smile3525

Общи условия

Активация на акаунт