Програмата за детегледачките.Информация

  • 7 408
  • 130
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 181
Момичета, става въпрос за програмата „В подкрепа на майчинството”.
За тези от вас, които не са запознати накратко представлява следното:
След изтичането на болничните ви от 315 дни за остатъка от майчинството ви до навършване на 2 години на детето можете да ползвате детегледачка по тази програма.
Как става?
Наемате детегледачка, която трябва да е регистрирана в Бюрото по труда като безработна. Тръгвате на работа и майчинството което иначе биха плащали на вас, тоест 180 лв се плаща на детегледачката. Министерството на труда и социалната политика поема останалите разходи, тоест да плаща на тази жена осигуровки, годишен отпуск и т.н., както по всеки трудов договор.
Ясно е , че едва ли ще намерите жена , която да гледа дете за толкова малко пари, но ако наемете детегледачка по този начин можете просто да и доплатите разликата между 180-те лева и исканата от нея заплата. А тя ще е доволна, защото ще й тече стаж.  Peace

Сдружение „Настоящи и бъдещи майки” сме партньор на МТСП по програмата, така че ако имате някакви въпроси моля ви обръщайте се към нас.  Praynig

В понеделник ще ходя в МТСП да обсъдим някои неща по програмата, ще се радвам, ако имате въпроси да ги споделите дотогава, за да мога да ги задам и нещата да се задействат по-бързо.

Благодаря ви
 Hug

# 1
  • Мнения: 4 181
момичета не ви ли интересува програмата Rolling Eyes

# 2
  • София
  • Мнения: 8 931
Имам въпрос, какво става ако не ходя на работа, спират ли ми пак майчинството, а ако ходя дават ли ми 50 %. Защото ако ми спрат майчинството както пишеш ти
" Тръгвате на работа и майчинството което иначе биха плащали на вас, тоест 180 лв се плаща на детегледачката. Министерството на труда и социалната политика поема останалите разходи, тоест да плаща на тази жена осигуровки, годишен отпуск и т.н., както по всеки трудов договор."излиза, че и 180 лева си ги плащам аз, министерството поема само останалите разходи? newsm78

# 3
  • Мнения: 429
Е този въпрос, Анна, задавам във форума 10-ки пъти и винаги е глас в пустиня. Наистина ще се радвам, ако някой ни отговори.

# 4
  • София
  • Мнения: 8 931
Ми явно това е отговора и това е поредната тиражирана глупост на министерството, пълна недомислица, ако е така.

# 5
  • Мнения: 4 181
Имам въпрос, какво става ако не ходя на работа, спират ли ми пак майчинството, а ако ходя дават ли ми 50 %. Защото ако ми спрат майчинството както пишеш ти
" Тръгвате на работа и майчинството което иначе биха плащали на вас, тоест 180 лв се плаща на детегледачката. Министерството на труда и социалната политика поема останалите разходи, тоест да плаща на тази жена осигуровки, годишен отпуск и т.н., както по всеки трудов договор."излиза, че и 180 лева си ги плащам аз, министерството поема само останалите разходи? newsm78

нещо май не те разбрах  newsm78
ако не ходиш на работа и детето ти е между 10 месеца и 2 години получаваш 180 лв на месец.
Ако наемеш детегледачка по програмата, майчинството ти се прекратява. и тръгваш на работа, на нея НОИ й дава 180 лв, а МТСП й поема осигуровките.

Ако не ползваш детегледачка по програмата, а да речем някоя баба го гледа и ти тръгнеш на работа ще получаваш половината майчинство - тоест 90 лв.

Дано сега да съм по -ясна Rolling Eyes
Нали затова е темата, каквото не е ясно питайте  Peace

# 6
  • Мнения: 4 181
Е този въпрос, Анна, задавам във форума 10-ки пъти и винаги е глас в пустиня. Наистина ще се радвам, ако някой ни отговори.
Кой въпрос си го задавала толкова пъти и къде  newsm78

# 7
  • София
  • Мнения: 8 931
Значи пак аз плащам заплатата на детегледачката. Ако тръгне на ясла не ми спират майчинството. Ако я гледа баба не ми спират майчинството, ако я гледа частна детегледачка, не ми спират майчинството, независимо дали работя или не.
Ако тръгна на работа и си наема датетгледачка на частни начала, пак ми плащат 90 лева. А в тоя случай по програмата губя тези пари.
Ако работя без договор, което често се случва, в нормалния случай ще си получавам майчинството, ако съм наела обаче детегледачка по тази програма, ще ми го вземат.
Излиза, че министерството поема само разходите за осигуровки, които на минимална заплата са в порядъка на 10 лева и една отпуска, която ако е 20 работни дни за годината е по малко от 180лв.
Затова питам ,ако наема детегледачка по програмата, но не ходя на работа ( и това се случва) ще ми вземат ли 180 лева майчинство?

Последна редакция: сб, 24 фев 2007, 10:33 от Aннa

# 8
  • Мнения: 10 983
А тази детегледачка по програмата на МТСП 8 часа дневно ли е длъжна да ми гледа детето или колкото аз реша?  newsm78

# 9
  • Мнения: 911
Значи пак аз плащам заплатата на детегледачката. Ако тръгне на ясла не ми спират майчинството. Ако я гледа баба не ми спират майчинството, ако я гледа частна детегледачка, не ми спират майчинството, независимо дали работя или не.
Ако тръгна на работа и си наема датетгледачка на частни начала, пак ми плащат 90 лева. А в тоя случай по програмата губя тези пари.
Ако работя без договор, което често се случва, в нормалния случай ще си получавам майчинството, ако съм наела обаче детегледачка по тази програма, ще ми го вземат.
Излиза, че министерството поема само разходите за осигуровки, които на минимална заплата са в порядъка на 10 лева и една отпуска, която ако е 20 работни дни за годината е по малко от 180лв.
Затова питам ,ако наема детегледачка по програмата, но не ходя на работа ( и това се случва) ще ми вземат ли 180 лева майчинство?

Напълно подкрепям!
И аз имам един въпрос -  детегледачката по програмата дали ще е достатъчно компетентна и опитна с гледането на бебета и малки деца и ако това е така, то кой и как ще ми гарантира предварително тази нейна компетентност?

# 10
  • София
  • Мнения: 1 566
Може ли детегледачката пак да е бабата? Питам, защото вместо да се занимавам да прехвърлям майчинството на майка ми , която е безработна(но трябва да бъде назначена на трудов договор, за да прехвърля майчинството), да използвам този вариант с детегледачките и пак тези 180 лв. да отидат при нея?

# 11
  • София
  • Мнения: 8 931
Може ли детегледачката пак да е бабата? Питам, защото вместо да се занимавам да прехвърлям майчинството на майка ми , която е безработна(но трябва да бъде назначена на трудов договор, за да прехвърля майчинството), да използвам този вариант с детегледачките и пак тези 180 лв. да отидат при нея?
Мисля, че може ако е регистрирана като безработна в бюрото по труда.

# 12
Здравейте!
Ето и моите въпроси:

- Програмата е обезпечена ресурсно за около 2000 случая за цяла България, тогава по какъв критерий ще се решава кой да ползва тази възможност или ще бъде за който пръв се ориентира и подаде документи?

- Аз нямам предварително готов вариант за детегледачка, нито записана в Бюрото, нито незаписана, тогава как ще съм сигурна, че това което ми предлага Бюрото е надеждно? И ако установя, че не е (случва се), как ще се процедира после? Ще ми предложат друга, ще ми върнат майчинството или?

- Ще важи ли програмата и за следващата година?

- Хубаво беше да се помисли тази програма да не важи от 9тия месец натам, а още по-отрано, например след изтичане на болничните.

Приятен уикенд на всички!

# 13
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Значи пак аз плащам заплатата на детегледачката. Ако тръгне на ясла не ми спират майчинството. Ако я гледа баба не ми спират майчинството, ако я гледа частна детегледачка, не ми спират майчинството, независимо дали работя или не.
Това не е точно така!

Ако детето ти тръгне на ясла, ти започваш да получаваш половината майчинство, т.е. 90 лева.
Ако я гледа баба ти (неофициално) не ти спират майчинството, защото документално си я гледаш ти.
Ако я гледа баба ти (официално), то ти си прехвърляш майчинството на нея (баба ти) и така ти не го получаваш.
Ако я гледа частна детегледачка, в зависимост от това дали е официално или неофициално, е същото както ако я гледа баба ти, респективно официално или неофициално. Т.е. когато е неофициално не ти спират майчинството, а когато е официално- ти си прехвърляш майчинството на наетата детегледачка.

Това е! Надявам се, че ясно съм го обяснила.  Embarassed

# 14
  • София
  • Мнения: 8 931
Значи пак аз плащам заплатата на детегледачката. Ако тръгне на ясла не ми спират майчинството. Ако я гледа баба не ми спират майчинството, ако я гледа частна детегледачка, не ми спират майчинството, независимо дали работя или не.
Това не е точно така!

Ако детето ти тръгне на ясла, ти започваш да получаваш половината майчинство, т.е. 90 лева.


Това е! Надявам се, че ясно съм го обяснила.  Embarassed
Това е така ако ходя на работа, ако не, пак получавам 180лв.

Общи условия

Активация на акаунт